fk
Mega projeler yılı!
Tarih:13.1.2020

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kurmayları ile düzenlediği basın toplantısında devam eden ve yapılması planlanan projelerini anlattı. Başkan Şahin, Teknofest’in önemine dikkat çekerken, “Teknofest, Gaziantep’e güvenin sonucudur. Bir paradigma değişimidir” diye konuştu.

 

DEV PROJELER KENTİN REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından şehirde hayata geçirilen ve yapılması planlanan projeleri anlatmak, tanıtmak, bilgi vermek ve basın çalışanlarıyla istişare etmek amacıyla 2019-2020 Değerlendirme Basın Toplantısı düzenlendi. Başkan Fatma Şahin, Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan 25 Aralık Antep Kurtuluşu ve Akıllı Şehirler Projesi’nin önemine dikkati çekti.  Protokol konuşmalarının ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ve Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi(GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, slayt eşliğinde belediye projelerini detaylandırdı. Mutfak Sanatları Merkezi’nde (MSM) düzenlenen basın toplantısına AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Ahmet Uzer, Nejat Koçer, Derya Bakbak, AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci ve çok sayıda basın mensupları katıldı.

 

ŞAHİN:  “100. YILI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

 

Projelerin ekip işi olduğunu ifade eden Şahin, "2020 yılı çok önemli. Çünkü bu yıl Antep savunmasının 100'üncü yılı. Meclisin de 100. yılına gidiyoruz. Bizi gazi yapan büyük bir yolculuk var. Kurtuluşa giden bu serüveni, milli şuuru çocuklarımıza, gençlerimize iyi aşılamamız lazım. Şahin Beyi, Şehit Kamil'i çok daha iyi anlatmamız lazım. Geçmişimizde 100 yıl önce yaşananları iyi anlayamazsak, bugün yaşadığımız sorunları çözme kapasitesini kaybederiz. O yüzden ben 100. yılı çok önemli buluyorum. Özellikle bu şehir için çok önemli buluyorum. Gelecek yüz yılı bu bilinçle, bu milli şuurla inşa etmemiz lazım." diye konuştu.

 

TEKNOFEST, GÜVENİN ESERİDİR

 

Şahin, 2020 yılında TEKNOFEST'in de Gaziantep'te yapılacağını hatırlatarak, şunları söyledi: “2020 yılı kentimiz için çok önemli. Özellikle bu yıl içerisinde TEKNOFEST'in Gaziantep'e gelecek olması çok önemli. Bu büyük bir olay ve kendiliğinden gelmedi. İstanbul'da bir buçuk milyon kişinin ziyaret ettiği, 50 bin kişin yarıştığı bir TEKNOFESTE Gaziantep'e geldiyse bu şehre olan güveni gösterir. Yetkili kişiler de bu şehrin bunun altından kalkabileceğini gördüğü için de bunu bu şehre verdiler” dedi.

 

56 KURUMLA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEĞİZ

Gaziantep'te TEKNOFEST ile ilgili 20 Ocak tarihinde Selçuk Bayraktar'ın başkanlığında geniş katılımlı bir basın toplantısı yapılacağını da açıklayan Şahin, “Bu ayın 20'sinde Selçuk Bayraktar'ın başkanlığında TEKNOFEST ile ilgili bir tanıtım toplantısı yapılacak. O toplantıda 8 bakanlığın himayesindeki 56 kurum bir araya gelecek ve bir tanıtım toplantısı yapılacak. Bu Gaziantep için çok önemli. Bu kentimiz için bir paradigma değişimidir. Biz bu festivalle büyük bir değişim ve dönüşümün arifesindeyiz. Heyecanlıyız, mutluyuz ve gururluyuz. 2020’de ayrıca her ay çok önemli uluslararası etkinliklerimiz olacak. Bu şehrin rekabet etme gücünü artırmamız lazım. 2023’e şehrimizi hazırlamalıyız. Farklı fikirlerin zenginlik olduğunu görüp bunun bilincinde hareket göstermek istiyoruz” dedi.

 

GÖÇ TEMALI FİLM FESTİVALİ HAZIRLIĞI

 

Gaziantep’te 2020 yılı içerisinde her ay uluslararası bir etkinlik düzenleneceğini belirten Şahin, “İçişleri bakanımız ile görüşme yaptık. Antalya’da film festivali konusunda yarım asırlık bir tecrübe var. Gaziantep’te Göç Temalı Film Festivali yapmak istiyoruz” dedi. Dünyanın en iyi göç temalı filmlerini, oyuncularını, yapımcılarını, yönetmenlerini Gaziantep’e getirilecek. Gaziantep olarak bunun altında kalkabileceğimizi söyledik. Yerelden Evrensele bu kentin rekabet etme gücünü artırmamız gerekiyor. 2023’e bu kenti hazırlamamız gerekiyor. Bu yılı çok önemli bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. 2023 hedeflerine en yakın şehir biziz. O nedenle pastayı büyütmemiz gerekiyor. Pasta büyürse, bu pastadan herkesin alacağı pay büyüyecektir. O nedenle sorun çözme kapasitemizi güçlendirmeliyiz. Bu noktada da sonuna kadar devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

DÜNYANIN 10'UNCU EKONOMİSİ OLMAK İSTİYORUZ


Şahin, Gaziantep'i ekonomik olarak geliştirmek istediklerini söyleyerek, ''Dünyanın 10'uncu ekonomisi olmak istiyoruz. Rakamlara baktığınızda buna en yakın olan şehir biziz'' ifadelerine yer verdi.

 

UZER: “YEREL BASINLA AYNI YOLU YÜRÜYORUZ”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, yerel basınla birlikte aynı yolu yürüdüklerini dile getirerek, siyasete girdiği günden bu güne gazetecilerle aynı ortamda mesai harcadıklarını aktardı.

 

KOÇER: “2020 YILI YENİ BİR BÜYÜME DÖNEMİNİN BAŞLANGICI OLACAK”

 

Türkiye’nin 2018 yılında başlayan döviz krizinden olumsuz etkilendiğini söyleyen Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “ Döviz krizi nedeniyle piyasalarda daralma yaşandı. 2019 yılı itibariyle alınan tedbirler sonunda ekonomide iyileşme yaşandığını hepimiz görüyoruz. Gaziantep’teki iyileşmenin daha Türkiye ortalamasının daha üzerinde olduğunu görüyoruz. 2019 yılını Türkiye ortalamasının üzerinde 7,5 milyar dolar ihracat ile kapattık. İstihdamda ise 8.sırada yer aldık. 2019 yılında istihdamda yaşanan ufak kayıpları telafi etmiş olduk. 2020 yılında ihracat oranının daha da artmasını bekliyoruz. Ekonomide yeni bir Take-Off Dönemine giriyoruz. Bu dönemde ekonomimiz yeni bir büyüme dönemine girecek. 2020 yılı yeni bir büyüme döneminin başlangıcı olacak. Öte yandan kentin temsilcileri olarak şehrimizin sorunlarını yakından takip ediyoruz. Haftalık toplantılarımızda kentimizin sorunlarını değerlendirerek, gerekli yerlere iletiyoruz. Yaptığımız bu toplantılarda sorunlarla ilgili çözüm için yol haritalarımızı çiziyor ve bu sorunlarla ilgili gerekli adımları atıyoruz” dedi.

 

ERDOĞAN: “ŞEHRİMİZ SON ON YILDA ÇOK BÜYÜK İVME KAZANMIŞTIR”

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Şehrimiz son on yılda çok büyük ivme kazanmıştır. 2019 yılı Türkiye’nin saldırı altında olduğu bir yıl olmasına rağmen çok büyük gelişmeye imza atmıştır. Birçok sebep tasarruf tedbirlerini almaya itti. Gaziantep’te çok ciddi projelerimiz var. Bunlardan en önemlilerinden birisi sulama projeleri. Klavuzlu, Çetintepe ve Harmancık gibi projelerimiz var. Yılsonunda eğitimimiz için 115 milyon lira bütçe aktarıldı. Havaalanı ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bütün bu gecikmelere rağmen bir tane dahi proje ertelenmedi ötelenmedi. Projelerin takipçisiyiz. Teknofest Gaziantep için büyük bir prestijdir. Gaziantep’in seçilmesi tesadüf değildir. Libya’daki teskere meselesi ülkemiz için büyük bir başarı hikâyesidir” dedi.

 

BAKBAK: “ÇOK GENİŞ YELPAZEMİZ VAR”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, “Gaziantep bir sanayi, ticaret, tarih, turizm, kültür şehri.  Çok geniş bir yelpazemiz var. Şehrimizin tanıtımında Gaziantep basın mensuplarımızın çok büyük katkısı var. Gaziantep’in Türkiye ve dünyaya tanıtımında basına ihtiyacımız var. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü de kutlamak istiyorum. Basın mensuplarımızın gecesi gündüzü yok her an iş koşuşturmasındalar” diye konuştu.

 

ÖZKEÇECİ: “AK PARTİ'DE SİYASETE BAŞLADIM, AK PARTİ'DE SİYASETİ BİTİRECEĞİM”

 

AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, “Büyükşehir olmayan illerimizde beldesi olan illerimizde kongrelere başladık. Büyükşehir statüsünde olan yani içerisinde Gaziantep'in olduğu illerimizde kongreler şubat ayında başlayacak. Şubat ayında kongreler ilk önce ilçelerde olacak. Şubat ayında başlayıp mayıs ayında kongrelerimizi tamamlayacağız. Mayıs ayından sonra tüm Türkiye'de il başkanlıkları için kongreler başlayacak. Ben her zaman söylüyorum biz burada genel merkezimizin talimatıyla hareket ediyoruz. Geçen hafta Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Erkan Kandemir Gaziantep'teydi. Kendisi Gaziantep'ten duyduğu memnuniyeti belirtti. Ama bu şu demek değil Eyüp Özkeçeci yeni dönemde yeniden il başkanlığı yapacak diye bir şey yok. Son güne kadar bekleyeceğiz. Genel Merkezimiz nasıl karar verirse başımızın üzerindedir. Ben AK Parti'de siyasete başladım, AK Parti'de siyaseti bitireceğim. Genel Merkezimiz neyi işaret ederse biz onun üzerine yol yürüyeceğiz.

 

HERKESİ ZAN ALTINDA BIRAKIYOR

 

Çuval ihalesi ile ilgili konuşan Özkeçeci, "Ben 50 yıllık geçmişi olan bir sanayici ailenin ferdiyim. 35 yıldır çuval üretiyoruz. Zaman zaman ihalelere giriyorum. Türkiye Kömür İşletmelerinin tedarikçi listesindeki binlerce isimlerden bir tanesiyim. Bir CHP'li meclis üyesi çıktı 'İl başkanı ihale alıyor' diye mübarek Kemal Kılıçdaroğlu'nun devamı Gaziantep'te de var. O sözü ile Türkiye Kömür İşletmelerinin Genel Müdürü'nden bizim vermiş olduğumuz teklif mektup zarfını alan memura kadar zan altında bırakıyor. İhale nasıl yapılıyor, hangi şartlarda yapılıyor git bak araştır ondan sonra söyle. Onlarca kişi bu ihaleye giriyor. Oradaki Genel Müdür veya memur benim kim olduğumu, şirketimin kim olduğunu bilmez. Benim tek sermayem bir çanta olsa çanta ihalecisi olsam bunu söylemeye hakkı var. O CHP'li meclis üyesi gelsin aynı şartlarda yüzde 3'de fark vereyim o şeyi ben alayım. Bana satsın. Hangi şartlarla nasıl sattığımızı bilmiyor" dedi. 

 

2020 YILINDAKİ PROJELER AÇIKLANDI

 

Konuşmaların ardından slayt eşliğinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Ulaşım Master Planı, Şehircilik ve Konut, Kuzeyşehir, Güneyşehir, Bayramlı Konut Projesi, BUSEM, Medeniyet Şehri, toplu ulaşım, GAZİRAY, Nizip-RAYBÜS, metro, köprülü kavşaklar, asfalt çalışması, yaya geçitleri, Kuzey Antep - Aktoprak çevre yolu, çevre yolu ağaçlandırma çalışması, Millet Bahçesi, İbrahimli Kent Parkı, Alleben Park, Karkamış Ekopark, Milli Mücadele Parkı projeleri hakkında katılımcılara ve çok sayıda davetliye detaylı bilgi verdi.

 

CİHAN: “2040 YILINA KADAR PLANLAMALARIMIZI YAPTIK”

 

Cihan, “Anlatacağımız konular hazırlamış olduğumuz 2040 Eylem Planı’nda belirlendi. Gaziantep ile ilgili olarak 2040 yılına kadar planlamalarımızı yaptık. Nereler konut, yeşil alan, toplu taşıma, sanayi alanı olacağı, projeler planlandı. Gaziantep’in önemli sorunlarından bir tanesi konut oluyor. Kuzeyşehir’de 3 bin 858 konut ihalesi yapıldı. 3 bin konutun inşasının tamamlandı, bin 600 kişi burada yaşıyor. Burada okul yapılması ile ilgili ihtiyaç vardı, iki adet okulumu sömestr tatilinin ardından açılacak. TOKİ tarafından 5 bin 200 konut Gaziantep’te yapılacak. 5 bin 200 konut için 53 bin 500 kişi başvuruda bulundu. Konut ihtiyacı ile ilgili konut üretmeye devam edeceğiz.  Geneyik Bölgesi’ne bin 900’ü yapılacak. Yeni bir şehri Güneyşehir’e kuruyoruz. Şahinbey Belediyesi ile birlikte Bayramlı Bölgesi’nde yürüttüğümüz konut projesi sürüyor. Mera vasfı olması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 4 milyon 600 metre kare konut rezervimiz var. Gaziantep’in her tarafında konut ile alakalı planlamalarımız bitti.”

 

MEDENİYET ŞEHRİ İÇİN ÖN PROTOKOL İMZALANDI

 

Medeniyet Şehri Projesi’ne değinen Cihan, “Medeniyet Şehri Projesi ile ilgili Kara Kuvvetleri Komutanları ile ön protokol imzalandı. 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının ihtiyacı olan tüm tesisleri Büyükşehir Belediyesi olarak Kuzeyşehir’de bulunan 23 milyon metrekarelik Hazine arazisine Askeriyenin tesislerini yapıyoruz. 1 milyon metrekarelik alanda askeriyenin kullanmadığı bir alan var. Protokol kapsamında o bölgeyi alarak kaynak geliştirerek, askeriyenin ihtiyaçlarını karşılayacağız. 4 milyon metrekaresi tamamen yeşil alan olacak. Ölçeği ile bakıldığında Medeniyet Şehri Projesi’nde yer alan yer Dünyanın en büyük bahçesi olacak. Ana protokol yapılacak.”

Gaziray Projesi’ne değinen Cihan, “Gaziray Projesi’nin tamamlanması ile birlikte günlük yolcu potansiyeli 150 bin olacak. İstasyonlar tamamlandı, şehir içerisindeki inşaat başladı. Yer altına işlemlerinin bitmesi ile birlikte 2021 yılında faaliyete geçecek. Mayıs ayında Küsget-Gar arasında yolcu taşımaya başlayacağız. Aç-kapa işlemleri 970 milyon, toplam maliyeti ise 2 milyar TL bedelli yatırım kentimize kazandırıldı. Gaziantep-Nizip arasında faaliyet gösterecek olan Raybüs ile Nizip’e taşıma 1 ay sonra başlayacak. Gaziray ile bağlantılı olacak.”

 

METRO PROJESİNDE SON İMZAYA GELİNDİ

 

Metro Projesi’ne ilişkin açıklamalarını sürdüren Cihan, “Metro Projesi bitti. Bakanlık ile son bir imza kaldı. Gaziantep olarak artık tek gündemimiz metro oluyor. 400 milyon avro değerinde çok büyük bir yatırım. İstasyondan başlayarak, Şehir Hastanesi’ne ulaşacak. 10 kilometre ve 9 hatta oluşacak. Toplu taşımada gelmek istediğimiz bir nokta. 2020 yılında devlet yatırımı olarak gündeme alırız.” Gaziantep’in en büyük gündem maddesi olan Millet Bahçesi Projesi’ne değin Cihan, “Millet Bahçesi Sözleşmesi 9 Ocak 2020 tarihinde yapıldı. Seçim döneminde paylaştığımız neyse projede onu yapıyoruz. Cami konusu çok fazla gündeme geldi. Kamil Ocak Kapalı Spor Salonu proje kapsamında yıkılıyor oraya bir cami yapılacak. Proje ile bütünleşecek bir cami yapılacak. Her yerden görülecek olan en büyük cami ile ilgili çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

 

SÖNMEZLER: “DÜZBAĞ İLE 6 AYDA 50 MİLYONDAN FAZLA KARIMIZ OLDU”

 

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi(GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ise sunumunda Gaziantep’in su sıkıntısını kökten çözen Düzbağ Projesi’ne ilişkin gelişmeleri paylaştı. Sönmezler, “Sürdürülebilir şehir için içme suyunun olması gerektiğini düşünüyoruz. Her geçen gün sağlıklı suya erişimin daha zor olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla su fakiri olan Gaziantep’te suya ulaşmak için mücadele veriyoruz. Gaziantep’in tarihinde çok fazla kuraklık yaşanmış. Ama 3 gün önce çekilen bir fotoğrafa göre, Helete’ye yağan kar Gaziantep’te çeşmelerimizden akıyor. Gaziantep’in merkezinde maalesef ki suyumuz yok.  Düzbağ suyu şehrimize geldi. Hacıbaba’dan beslenen bölgelerin tamamı şuan Düzbağ’ın kar suyunu içiyor. Ama yüksek kotlardaki özellikle Karataş Bölgesi’nin yüzde 20’si Düzbağ suyunu içiyor. Şuanda yaptığımız bir çalışmayla 3 ay sonra bu bölgelerin de yüzde 50’si bu suyu içecek. İçme suyu arıtma suyu tesisimiz bittiği zaman da bu bölgenin tamamı Düzbağ suyu içmiş olacak. Şu an çeşmelerden akan su en kaliteli su. Biz sadece 2019 yılında 225 milyon lira elektriğe harcayacaktık. Düzbağ ile 6 ayda 50 milyondan fazla karımız oldu. Yaptığımız projenin maliyetini 8-9 yılda çıkarmış oluruz. Önemli olan kaliteli suya erişmiş olmamız. Gaziantep çok hızlı büyüyor, bizim altyapı olarak yetişmemiz gerekiyor” dedi.

Değerlendirme toplantısının ardından Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, katılımcılara hediye verdi.

ÇETİN KARABIYIK – MEHMET İSKENDER KARACA