2020 yılına umutlu giriyoruz
Tarih:15.12.2019
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, TBMM Genel Kurulunda, Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2020 yılı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada, ekonomideki olumsuzlukların geride kaldığını söyledi.
 
ALINAN TEDBİRLER OLUMLU SONUÇ VERDİ 
 
Koçer, dünyada uluslararası ticari ilişkiler testten geçerken global ekonomide büyük bir dalgalanma yaşandığını belirterek, "Türkiye olarak bir yandan terörle mücadelemiz sürerken, diğer yandan ülkemize yönelik açık yaptırım tehditlerine maruz kalıyoruz. Her şeye rağmen, güçlü irade ve alınan ekonomik tedbirlerle, üretmeye, istihdam yaratmaya, ihracat yapmaya ve büyümeye devam ediyoruz. Olumsuzlukları geride bıraktık çok şükür. Ekonomimiz üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyüdü, dördüncü çeyrekte çok daha iyi bir büyüme rakamı bekliyoruz. TÜFE Kasımda yüzde 10.56 seviyesine geriledi. İhracatta yıl sonunda 180 milyar doları aşacağımız bir rakam geliyor. Sanayi üretimi yıllık yüzde 3,8 artış gösterdi. Ekonomik Güven Endeksi yüzde 91,3'e ulaştı. Kapasite kullanım oranı son on beş ayın en yüksek seviyesine, yüzde 77,2'ye yükseldi. Ekonomiyi canlandırmak için alınan tedbirlerin başarısı, dengelenme süreciyle birlikte bu güzel tabloyu ortaya çıkardı, inşallah daha da güzel olacak" dedi. 
 
SANAYİDEKİ DÖNÜŞÜMÜ GÖZ ARDI EDEMEYİZ
 
Koçer, konuşmasında sanayideki dijital dönüşüm çalışmalarına da dikkat çekerek, şöyle dedi: "Sürdürülebilir büyüme için yatırımlarımız hızla devam ederken, sanayide yaşanan dönüşümü göz ardı edemeyiz. Bunun için AR-GE'nin, inovasyonun, girişimciliğin, en önemlisi, yetişmiş insan gücünün çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yüksek katma değerli ürünlerin yerli ve millî üretimi için başlatılan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'nı bu nedenle çok önemsiyorum. Yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, robotik siber güvenlik ve sensör teknolojisi gibi konular ülkemizin ve Sanayi Bakanlığımızın gündeminde artık. Sanayide dijital dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Bu konuda işletmelere eğitim ve danışmanlık hizmeti sunacak model fabrikalardan 2'si açıldı. Önümüzdeki yıl 1'i Gaziantep'te olmak üzere 5 tane daha açılacak olmasını çok önemli buluyorum. 2027'de kurulacak 3 inovasyon merkeziyle, işletmelerin teknolojik gelişimi ve inovasyon becerilerinin desteklenecek olmasını, teknoloji geliştirme bölgeleri sayısının 84'e yükselmesini değerli buluyorum."
 
TÜRKİYE ARTIK TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR ÜLKE 
 
"KOSGEB tarafından 16 iş geliştirme merkezinde girişimcilere destek verilirken AR-GE harcamalarının gayrisafi yurt içi hasılaya oranı yüzde 1,3 seviyesine, kasım ayı itibarıyla de AR-GE merkezi sayımız 1.195'e ulaşmış durumda" diyen Koçer, şöyle devam etti: "Ülkemizde son bir yılda önceki yıla göre patent başvuru sayısında yüzde 5, marka başvuru sayısında yüzde 8,8; tasarım başvuru sayısında yüzde 3,9 artış yaşandı. Dünyada patent başvurusunda 14'üncü, marka başvurusunda 10'uncu, tasarım başvurusunda 5'inci sıradayız. Türkiye, artık teknoloji üreten bir ülke. Yüzde 75 yerli ve millîlik oranına ulaşan savunma sanayimiz göğsümüzü kabartıyor. Savunma ve havacılık ihracatımız 2018'de 2 milyar 188 milyon dolarken 2019'un üçüncü çeyreğinde yüzde 37,7 artış gösterdi. Gurur duymamak mümkün değil. Bu yıl 3.072 AR-GE projesine 511 milyon lira hibe desteği veren TÜBİTAK, AR-GE ve inovasyon faaliyetleri kapsamında özel sektöre, üniversitelere ve araştırmacılara yeni ufuklar açıyor.
 
 HERKESİ GAZİANTEP'E DAVET EDİYORUM
 
Türkiye'de bu pozitif gelişmeler yaşanırken 6 kıtada 190 ülkeye 7,5 milyar dolar ihracat yapan şehrim Gaziantep, bu farkındalıklarla Türkiye'nin gelecek vizyonunda üzerine düşen rolü üstleniyor. Sürdürülebilir bir sanayi modeli için yüksek teknoloji ve katma değerli üretim amacıyla sanayide dönüşüm kampanyasını Sanayi Bakanlığımızın destekleriyle başlatmış bulunuyoruz. Gelecek yıl eylül ayında gerçekleşecek olan dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'in ev sahipliğini Sanayi Bakanlığımızın destekleriyle Gaziantep yapacak. Millî Mücadele'mizin 100'üncü yılında TEKNOFEST 2020 için buradan herkesi Gaziantep'e davet ediyorum.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2020 bütçesinin ülkemiz, milletimiz ve sanayimiz için hayırlı olmasını diliyorum."