Büyükşehir’den yoğun gündem
Tarih:13.12.2019
 
Şahinbey Belediyesine ait, Akkent Mahallesi’nde bulunan cami inşaatında meydana gelen iskele çökmesi sonucu hayatını kaybeden İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın adı Osmangazi Mahallesi’nde Havuz ile Metro arasında bulunan 56001-56082 nolu caddelere verilmesi gündeme geldi. Gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.
ÇİMENTO FABRİKASININ YERİ TARTIŞILDI
Toplantıda gündemin 23. maddesinde Çimento Fabrikasının yeri tartışma konusu oldu. Toplantıda söz alan CHP’li meclis üyeleri, “Büyükşehir Belediyesi tarafından bir stratejik plan hazırlandı. Stratejik Planda da yatay mimariye geçileceğini söylediniz. Ancak bazı holdinglere yatay mimarinin dışında yüksek kat verildiğini görüyoruz. Söz konusu maddede Limak’ın Çimento Fabrika alanına 1.80, 2.00 emsal veriliyor. Stratejik Raporla bu yaptığınız işlem çelişiyor. Bu tür uygulamaları herkes için yapılması gerekiyor” diye konuştular.
FABRİKA ŞEHİR MERKEZİNDE KALDI 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak, “Bilindiği üzere Çimento Fabrikası şehrin merkezinde kalmış, kente zehir veriyor. Oradaki vatandaşlarımızın da talepleri var. Yasal olarak ta yapabileceğimiz bir şey yok, burası sanayi alanı. Burası ile ilgili bir plan yapılması gerekiyordu, yüzde 57 bağış alınarak etrafıyla uyumlu bir plan hazırladık. Seyrantepe için hazırlanan plandan daha az emsali bir plan hazırlanarak komisyonumuza sunuldu” dedi.  
AYDINLAR MAHALLESİ KAMULAŞTIRILIYOR 
Gündemin 15.maddesinde Aydınlar Mahallesi’nde süren kentsel dönüşüm çalışmaları gündeme geldi. Aydınlar Mahallesi’nde süre gelen çalışmalara ilişkin bilgilere veren Toprak, “Aydınlar Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız ile uzlaşarak, kamulaştırma yapıyoruz. Mahallede yüzde 40 oranında kamulaştırma çalışmaları tamamlandı. Kamulaştırma sırasında isteyen vatandaşlarımıza evin bedelini, isteyen vatandaşlarımıza ise Güzelyurt konutlarından ev veriyoruz” diye konuştu.
YEŞİL ALANLARI KONUT ALANI YAPMAK DOĞRU DEĞİL 
Gündemin 38. maddesinde Sancaktepe uygulama imar değişikliği konuşuldu. Konuya ilişkin söz alan CHP’li meclis üyeleri, “Buraya biz 5 binlik nazım imar planına dava açtık, yürütmeyi durdurma kararı alındı. Maalesef binlik planda tekrar verilmiş, eş değer alan ayrılmadığı için ilerleyen zamanda telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşılaşılacaktır.  Binlik planı da dava konusu yapacağız. Burası park alanı ancak ticari alana çevriliyor. Kentte ne kadar park alanı varsa ticaret ya da konuta çevriliyor. Gaziantep hava kirliliğinde, havası en kirli kentler arasında ve akciğer kanserine yakalanma oranı yüksek. Mevcut planlamadaki park alanlarını, konut ve ticari alan yapmak doğru değil” şeklinde konuştular.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Toprak, “Mahkeme kararları herkesi bağlar. Biz mahkeme kararına uygun şekilde planlama yapmak zorundayız ki karara aykırı bir durum söz konusu değil. Gaziantep’te ciddi anlamda belediyelerimizle çalışma yapıyoruz. Gaziantep’te  yeşil alan kişi başı 10 metrekareye ulaştı. Dünya standartlarını yakalamış durumdayız” ifadelerini kullandı.
PARK VE BAHÇELERLE İLGİLİ YETKİLER İLÇELERE VERİLİYOR 
Gündem dışından gündeme alınan maddeler gündeme alındı. Gündeme alınan ikinci maddede, kent merkezinden uzakta bulunan mezarlıklar, park ve bahçelerin bakımları ile ilgili yetkilerin 01.01.2020 tarihi itibariyle İlçe Belediyelerine verilmesi konusu gündeme geldi. Yapılacak olan iş ve işlemlerle ilgili olarak ilçe belediyeleri ile olan protokollerle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi. Gündeme alınan maddeye ilişkin konuşan Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, “Mezarlıklar ve parklarla ilgili yetkilerin İlçe Belediyelerine verilmesi doğru. Bunlarla alakalı olarak 15 bin lira bir bütçe ayrıldığı belirtildi. Ayrılan bu miktar güvenlik görevlilerinin giderlerini karşılamaya yetmez. Karkamış’ta 40 kadar mezarlık bulunuyor. Bunların giderlerinin karşılanması gerekiyor.”
Açıklamalarda bulunan Toprak, “Biz giderleri karşılama noktasında elimizden geleni yapacağız. Büyükşehir Belediyemiz haricinde kalan Büyükşehir Belediyelerinde bu yetki 2014 yılında devredildi. Bizde 5 yıl süresince hizmetleri kendimiz yapmaya çalıştık, bundan sonraki süreçte hem inşa gücünün hem de bütçenin daha iyi kullanılması amacıyla böyle bir karar alındı” diye konuştu. Söz konusu madde oy çokluğuyla kabul edildi.
FATMA ŞAHİN’E PROTOKOL YAPMA YETKİSİ 
Gündem dışından gündeme alınan 3.maddede Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e protokol yapma  yetkisi verildi. İlgili maddede, TCDD ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan 22.05. 2014 tarihli Gaziray Banliyö İşletmeciliği Protokolü ek protokolü kapsamında Büyükşehir Belediyesi tarafından Banliyö Tren araçlarının alımı yapılacaktır. Kredi tedarikçisi İslam Kalkınma Bankası tarafından müşavirlik hizmeti alınması zorunlu kılınmıştır. Müşavirlik hizmetinin TCDD’den alınarak, gerekli anlaşma ve protokolleri yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi konusu gündeme geldi.  Söz konusu madde oy birliği ile kabul edildi.