Meclisin yetkisi gasp ediliyor
Tarih:5.12.2019
MECLİSİN YETKİSİ ENCÜMENE DEVREDİLEMEZ
Toplantıda gündemin 5 .maddesine ilişkin söz alan CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan, encümene tanınan yetkilerin sınırlarını sordu. Kalkan, şunları kaydetti: “Belediye kendi mülkünü kiraya verebilir ama yetkinin devri sınırsız değildir. Daha önce CHP grubu olarak bunu defalarca söyledik. Kiraya verilen yerlerin 5 yıllığına kiraya verilebileceğini belirttik. Ancak meclis yetkisi encümene devrediliyor. Bunun sıkıntıları ile ilgili Danıştay kararları mevcut. Meclis olarak bu alanın ne kadara kiraya verileceğini bilmiyoruz. Burada belediye meclisinin yetkisinin gaspı var. Belediye meclisinin yetkisinin encümene devredilmesini kabul etmediğimiz için bu maddeye ret veriyoruz" dedi. 
CHP'Lİ UĞUR KALKAN: “YETKİ GASPI İLK DEĞİL”
Daha önce de meclisinin yetkisinin gasp edilmesi nedeniyle çeşitli sorunlar yaşandığını ifade eden CHP'li Uğur Kalkan, "Daha önce İsmetpaşa Mahallesi’nde ilana çıkılmadan bazı yerler encümen kararıyla kiraya verildi. Sıkıntılar yaşandı. Bu konular meclise gelirse bizlerde bilgi sahibi oluruz. Yasaya uygun yapılırsa bizde buna destek veririz” şeklinde açıklamada bulundu. 
GÜZEL: “BAHSETTİĞİNİZ NOKTALARI DİKKATE ALACAĞIZ”
Kalkan’a cevap veren Başkanvekili Cuma Güzel, “Keşke komisyonda olan arkadaşlarımız bu konuyla ilgili sizi daha fazla aydınlatsaydı. Konuyla ilgili sorular olmazdı. Kiraya verdiğimiz yerlerde iş yeri sahipleri, yatırım yapmak istiyorlar. Ancak kiralamalar kısa dönemli olduğu zaman yatırım yapmak istemiyorlar. Biz de bu konuyu düşünerek talepler takdir komisyonuna geliyor. Encümene de kararlar geliyor. Açık ihaleyle kiralama yapan kişi tarafından alınabiliyor. Sıkıntı oluşmaması için oluyor. Encümen yetkileri sınırsız değil. Bahsetmiş olduğunu noktaları dikkate alacağız” dedi.
AKDERE MAHALLESİ'NDE İMAR TADİLATI TARTIŞMASI 
Gündemin 3. maddesi hakkında söz alan CHP’li Hasan Türk, “Akdere Mahallesi’nde yol boyu ticari teşekkül hattı olarak belirlenmesi teklifi konuşuldu. Konuya ilişkin söz alan CHP’li meclis üyeleri, ilerleyen yıllarda bu bölgede kamulaştırma yapılması halinde burada kamulaştırma bedellerinin artabileceğini ve bunun da belediye bütçesine yük getireceğini belirttiler. Türk, “Bu bölgede bulunan evler, ticari alan olarak mı değerlendirilecek? Bu durumun netleşmesi gerekiyor. Burası ticaret alanı yapılırsa buranın değeri daha da artar. Şahinbey Belediyesi olarak bu bölgelerde kamulaştırma yapılması halinde bedeller artabilir. Kentsel Dönüşüm çalışmaları sırasında sorun yaşanacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Şahinbey Belediye Başkanvekili Cuma Güzel ise, “Yılbaşından sonra yapılan çalışmalarda bu bölgede bulunan işyerlerinde ruhsat sorunu yaşadığını gördük. Bu iş yerlerinin ruhsat alınabilmesi için bu düzenleme yapılıyor. Altı dükkan olan konutlarla ilgili olan biz düzenleme var. Buradaki iş yerlerinin kapanmaması, kaçak durumuna düşmemesi için bu çalışmayı yaptık” açıklamasında bulundu.
Gündemin 3.maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.
TÜRK, MÜTEAHHİTLERİN MAĞDURİYETİNİ DİLE GETİRDİ
Gündem dışı söz alan CHP’li Hasan Türk, “Müteahhitlere yetki belgesi sınıflandırması getiren düzenleme 3 aylık erteleme süreci sonrasında 2 Aralık itibariyle başladı. 02 Aralık 2019 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir genelge yayımladı. 12. aya kadar müteahhitlik belgesi olmayanlar müteahhitlik yapamayacak. Bundan dolayı bazı müteahhit arkadaşlar mağduriyet yaşıyor. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın sistemine girilmiyor. Girilmediğinden dolayı 50‘nin üzerinde proje şu anda bekliyor. Şahinbey Belediyesi’nin olumsuz anlamda yaptığı bir şey yok. Biz sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve il müdürlüğüne baskı yapıp bir süre alınacak ya da bu tarihten önce verilenlerin ruhsatlarının bir şekilde verilmesi gerekiyor. Ben sektörün içerisinde olduğumuz için arkadaşlarımızla görüştüm. Arkadaşlarımız bu konunun gündeme gelmesi yönünde ricada bulundular” dedi. 
MEHMET İSKENDER KARACA