Öldürecek olsam üçünü de öldürürdüm!
Tarih:22.10.2019

DAVA AĞIR CEZADA GÖRÜLECEK

Doğum yapan eşini hastane odasında bıçaklayan Ahmet Yırtıcı'nın yargılanmasına 11. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Dünkü duruşma sonunda hakim Zeynep Yılmaz, davanın Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi için görevsizlik kararı verdi.

DAVAYA GENİŞ KATILIM OLDU

Gaziantep'te doğum yapan eşini hastane odasında bıçaklayan ve hakkında "kasten yaralama" suçundan dava açılan sanığın yargılandığı ilk duruşmaya siyaset ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ilgisi büyük oldu. 11. Asliye Ceza Mahkemesinin salonu yetersiz olduğu için dava 8. Ağır Ceza Mahkemesinin salonunda görüldü. Tutuklu sanık Ahmet Yırtıcı ile avukatının katıldığı duruşmada, müşteki Güldane Yırtıcı ve avukatı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı, CHP milletvekilleri İrfan Kaplan, Gamze Taşçıer, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri hazır bulundu.

YANINA NEDEN BIÇAK ALDIN?

Hakim Zeynep Yılmaz, iddianameyi okuyarak sanığa söz hakkı verdi. Sanık Yırtıcı, "hastaneye yuvasını kurtarmak ve eşini tekrar eve götürmek için" gittiğini iddia ederek, eşi ile yakınları tarafından kırıcı ve tahrik edici sözler sarf edildiğini öne sürdü. Hakim Yılmaz'ın "O zaman yanına neden bıçak aldın" sorusuna ise sanık Yırtıcı, "Onlar kalabalık olurlar diye" şeklinde cevap verdi. Yırtıcı, eşiyle konuştuğunda kesinlikle kendisiyle barışmayacağını söylemesi üzerine bıçağı çıkardığını, Güldane Yırtıcı'nın da bunun üzerine elini tuttuğunu kaydetti.

ÖFKEYE KAPILMIŞTIM

Hakimin, "Elinden tutsa elinden yaralanırdı" demesi üzerine sanık Yırtıcı, "Bıçağı eliyle tutmaya çalıştığı sırada müştekinin yüzüne ve vücudunun çeşitli yerlerine gelmişti, arka taraftan da baldızım gelip elimi tutmaya çalıştı." dedi. Sanık Yırtıcı, "Bıçağı kaç kere salladın" şeklindeki soruyu ise "Bilmiyorum, bıçağı eşime doğru savurduğumu hatırlamıyorum, öfkeye kapılmıştım." diye yanıtladı.

HEM GÜLDANE HEM DE SALONDAKİLER AĞLADI

Müşteki Güldane Yırtıcı da gözyaşları içerisinde olay anını anlatarak, "O gün doğum yapmıştım. Çocuğumu kucağıma almıştım. O sevgiyi babası da tatsın diye haber verelim dedim. Sonra geldiğinde eve dönmemi istedi. 'Karnımda bebeğim varken beni boğarak öldürmeye kalktın' dedim ve kabul etmedim. 'Aklını başına al' dedi sonra gitti. Saat 23.00 civarında tekrar geldi. Bebeği özlediğini düşündüm önce, sonra eve dönmem için ısrar etti. 'Hamileyken şiddet uygulayan bir eve dönmem' dedim. Bağırmaya, küfretmeye başladı. O sırada bile ‘Yeter artık sütüm kesilmesin konuşmak istemiyorum’ dedim, ama küfretmeye devam etti. ‘Senin canını Allah değil ben alacağım. Babanın evine seni kefenle göndereceğim’ diyerek belinden bıçağı çıkarıp saldırdı. Ablam elini tutmaya çalıştı. İki elimi çapraz yapıp savundum kendimi ben de. Ablam olmasa kalbime saplayacaktı bıçağı. Yüzümü kapatmama rağmen kafamdan ve kollarımdan yaralandım. Kafamda da dikiş izleri var" diye konuştu.

HAKİM GÜLDANE’NİN YÜZÜNE YAKINDAN BAKTI

Bu arada, hakim Güldane Yırtıcı'yı yanına çağırıp yakından yüzüne baktıktan sonra, yüzündeki yaraların fotoğraflarının çekilmesini istedi.

SEDA GÜVERCİN: “ABLAMI KALBİNDEN BIÇAKLAMAYA ÇALIŞTI”

Güldane Yırtıcı’dan sonra olay anında Ahmet Yırtıcı’ya müdahale eden Güldane Yırtıcı’nın kardeşi Seda Güvercin de, “Gece geldiğinde bebeği özlediğini ve sevmek için geldiğini düşündük. Ama 'Hayır sen benim yuvamı yıkamazsın. Bunun cezasını Allah vermeyecek ben vereceğim' dedi. O sırada ben bebeği anneme verip kardeşimin yanına oturdum. Eliyle vurur diye korkuyorum. Ve engel olurum diye bekliyorum. Sonra tehditlerine devam etti. Ayağa kalktı elini beline attı ve kalbe gelecek şekilde 17 kez bıçağı savurmaya çalıştı. Daha önce de Emel isimli kız kardeşim eşinden ayrılmak istediği için öldürüldü. Ancak öldürüldüğünü ispat edemedik. İntihar denildi. O yüzden biz de bu durumu hatırlayarak bu kardeşime eşinden ayrılıp ayrılmayacağının kararını kendisinin vermesini söyledik.”

ANNE AYŞE DEĞER: “OLAY GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN HİÇ GİTMİYOR”

Anne Ayşe Değer de, "Ben daha önce evlat acısı yaşayan bir anneyim. Kızımı gözümün önünde bıçaklamaya çalıştığını gördüm. Gözümün önünden hiç gitmiyor. Her gün gözümün önüne geliyor. Bir anne için çok zor. Boşanmak isteyebilir. Öldürmek mi gerekiyor?  Yazık değil mi benim kızlarıma" diyerek gözyaşı döktü.

TUTUKLU SANIK SÖYLENEN SÖZLERİ KABUL ETMEDİ

Sanık Yırtıcı, tanık beyanlarının gerçeği yansıtmadığını öne sürerek "Ben hiçbir şekilde bahsedilen sözleri söylemedim, bu sözler benim cezalandırılmam için söylenen sözlerdir. Öldürecek olsam üçünü de öldürürdüm." dedi. Müşteki avukatı da sanığın ağır cezada yargılanmasını talep ettiklerini söyledi.

HAKİM GÖREVSİZLİK KARARI VERDİ

Hakim de yargılamanın ağır ceza mahkemesinde yapılması için görevsizlik kararı vererek sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

ADALETE GÜVENİYORUM

Öte yandan duruşma sonrası Güldane Yırtıcı da yaptığı açıklamada, "Çok şükür ki adalet inşallah yerini bulacak. Ben sadece adalete güveniyorum. Bundan sonraki süreçte de adaletin yerini bulmasını istiyorum. Bu kadar kadın şiddetinin benimle son olmasını istiyorum." ifadelerini kullandı.

DEMOKRATİK KADIN PLATFORMU ÜYELERİ DESTEK VERDİ

Davanın ardından açıklama yapan Gaziantep Demokratik Kadın Platformu üyeleri olaya tepki göstererek davanın takipçisi olmaya devam edeceklerini vurguladı. Yapılan açıklamada, "23 Ağustos günü, Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası'nda yeni doğum yapmış ve sezaryen anestezi etkileri hala üzerinde iken kendini savunacak gücü dahi olmayan Güldane Y. boşanmak istediği kocası tarafından bıçaklı saldırıya uğradı. Hastane odasında yatmakta olan bir kadına gece saat 23.00'te gerçekleştirilen saldırı sırasında, saldırgan Ahmet Yırtıcı, "benden ayrılamazsın, gelinlik ile girdiğin evden kefenle çıkarsın" ifadelerini kullanmıştır. O gece Güldane'nin kız kardeşi orada olmasaydı Güldane'nin biri bir günlük, üç çocuğu annesiz kalabilir, Güldane'yi de bir kadın cinayetinde kaybetmiş olabilirdik" ifadelerine yer verildi.

Olay

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 24 Ağustos'ta erkek bebek dünyaya getiren Güldane Yırtıcı, eşinin bıçaklı saldırısı sonucu yaralanmıştı. Hastane görevlileri tarafından yakalanarak polise teslim edilen Ahmet Yırtıcı, tutuklanmıştı.

Ahmet Yırtıcı hakkında "eşi kasten yaralama" suçundan 4,5 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame kabul edilerek 11. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

ÇETİN KARABIYIK