Dünya akıllı şehirleri konuşuyor
Tarih:22.10.2019

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bugün dünyada akıllı şehirlerin konuşulduğunu, Türkiye'de bu konuda kurumsal kapasitenin artırılması ve teknolojik altyapının uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

 

ŞEHİRLER İŞBİRLİĞİ İLE KALKINACAK
 

Şahin, Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, şehri imar ederken gönülleri de ihya etme görevlerinin olduğunu söyledi. Artık şehir yarışlarından değil, şehirlerde iş birliği ve bölgesel kalkınmadan bahsettiklerini belirten Şahin, sürdürülebilir, ekonomik, insani ve çevresel kalkınmanın önemine değindi.
 

DÜNYA AYNI NOKTADA ÇALIŞMAMIZ GEREK
 

Şahin, "Türkiye Belediyeler Birliği olarak dünya neyi konuşuyorsa bunu konuşmamız ve aynı noktada çalışmamız gerekiyor. Bugün dünya akıllı şehirleri konuşuyor. Şehir nasıl akıllı olur diye bakınca ortak sorunlarımız var. Çok hızlı çözmemiz gerekiyor. O yüzden önce kurumsal kapasitenizi, teknolojik altyapınızı buna uygun hale getirmeniz lazım." diye konuştu.

ARTIK SINIRLARIMIZ DAHA GÜVENLİ
 

Dünyanın sürdürülebilir kalkınma alanında güvenli şehirleri konuştuğunu anımsatan Şahin, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatlarıyla sınırların çok daha güvenli olduğunu ifade etti. Şahin, yasal altyapıyı güçlendirmeyi amaçladıklarını vurgulayarak "Hakkın, adaletin tesis edildiği, her şehrin hak ettiği mali desteği alacağı bir çalışmayı yapmamız lazım." dedi.

Beşeri sermayenin önemine de değinen Şahin, TBB Genel Sekreterliği alt kadrolarında yeniden yapılanmaya gidildiğini, proje hazırlama ekibinin güçlendirildiğini dile getirdi.

GÖÇ, DÜNYANIN EN BÜYÜK SORUNU

Dünyanın en büyük sorununun göç olduğuna işaret eden Fatma Şahin, "Bununla ilgili Gaziantep modeli oluşturduk. Ticaret odasında, sanayi odasında göç masası, büyükşehrin bünyesinde göçle ilgili müdürlük var. Bunu çözmemiz lazım. Kurumsal kapasitemizi güçlendirmemiz lazım. Tek başına bakandan beklemeden, bunu Cumhurbaşkanımıza götürmeden kendimize düşeni yapmamız lazım. Kendi modelimizi oluşturup kendi çalışmalarımızı güçlendirmemiz lazım." diye konuştu. Şahin, Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda değişiklik öngören taslağın bir an önce TBMM'ye getirilmesini ve yeni yılda yeni yasayla yola devam etmek istediklerini de sözlerine ekledi.

 

365 BİN SURİYELİ ÜLKESİNE DÖNDÜ
 

Türkiye Belediyeler Birliği Meclis toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, belediyeler başta olmak üzere Türkiye gündemine ilişkin konuştu. Zeytin Dalı ve Fırak Kalkanı harekat bölgelerine bugüne kadar 365 bin civarında insanın dönüş yaptığını aktaran Bakan Soylu, "Bu az bir rakam değildir. Bugün batı bizi eleştiriyor. Barış Pınarı Harekatı'nda demografi değişti diyor. Allah'tan korkun ya, biz Afrin'de demografi mi değiştirdik. Biz Cerablus'ta, Mare'de, Azez'de demografi mi değiştirdik. Kürtler, Türkler ve Araplar da, Müslümanlar da Hristiyanlar da o bölgede bizim güvenliğimiz altında döndüler ve hayatlarını devam ettiriyorlar. Bugün Amerika'da böyle bir proje üretme ve yönetme kabiliyeti yoktur. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yoktur bizim ülkemiz bize yeter de artar" diye konuştu.

TERÖR DEVLETİ KABUL ETTİRİLEMEZ

Bakan Soylu, "Irak'ın kuzeyinden başlayan ve Akdeniz'e kadar uzanan bir terör devleti bize kabul ettirebilmeleri mümkün değildir. Bunu batı en iyi şekilde biliyor, tünelleri onlar yaptırmadı mı gözümüzün önünde yaptılar. 30 bin tır silahı onlar göndermediler mi? Defalarca söylemişim, Amerika'nın şu heyeti MLKP ile şura da görüştü, bir büyük devlet binlerce kilometre öteden gelip bir terör örgütü ile görüşür mü? Suruçlular, Akçakaleliler iyi bilirler o tarafta binlerce Kürt'ü kendilerine tabi olmadı diye bu tarafa gönderdiler. Ne demografi değiştirme konusunda ne DEAŞ ile yapılan mücadele konusunda hiçbir iftiranın muhatabı değiliz. İstanbul'da bir operasyon başlattık. İstanbul'da yılbaşından itibaren 85 bin kaçak göçmeni yakalayarak sevk ettik geri gönderme merkezlerine ya da ülkelerine. 60 bin Suriyeli kayıtlı oldukları illere gittiler. Bu balansı sağlamak zorundayız. Eğer bunu sağlamazsan bazen birileri tarafından kışkırtılan işlerin önüne geçmekte zorlanabileceğimizi ifade edeyim. Bu balansı bu ayarı doğru bir şekilde yapmak zorundayız" dedi.

 

MEHMET İSKENDER KARACA