Geç kalındı
Tarih:22.10.2019

İHTİYACIN YÜZDE 20'SİNİ KARŞILAYABİLDİK

 

Demirci, hastalandıktan sonra grip aşının bir anlamının kalmadığını dile getirirken, “Normal ihtiyacın yüzde 10’unu, 20’sini karşılayabildik. Çok kısıtlı geliyor. Biz aşı üretemiyoruz. İthal geliyor. Firma Türkiye’ye ne kadar sokarsa o kadar aşı geliyor. Genellikle Fransa, Almanya menşeli firmalardan geliyor. Grip aşısını belli aralıklarla yaptırmanız gerekiyor. Eylül sonu ile kasım başında bitirmiş olmak gerekiyor. Hastalandıktan sonra yapılan grip aşısı da çok anlamlı olmuyor. Bir an önce tedarik edilmeli. Geç kalındı” ifadesini kullandı.

YÜZDE 60 ORANINDA KORUYUCULUĞU VAR

Grip aşısının yüzde 60 oranında koruyuculuğunun bulunduğunu söyleyen Demirci “Grip aşısına sağlıklı, genç birinin ihtiyacı olmayabilir ama kalp hastasına, kanser hastalarına, 65 yaş üstü insanlara gerekli. Yüzde 100’lük bir koruyuculuğu yok, yüzde 60’lık bir koruyuculuğu var. Her geçen zaman hastaların riski artıyor. Bakan Koca geçen hafta geleceğini söylemişti ve geldi ama ihtiyacın çok çok altında geldi. Ben 10 hastama verdim, 20 tane bekleyen hastam var” dedi.

ECZANELERDE TARTIŞMALAR YAŞANIYOR

Grip aşısı kullanım süresinin yaklaşık 6 ay olduğunu belirten Başkan Demirci, “İnsanlar varda vermiyorlar gibi düşünüyorlar.  Gaziantep’te eczanelerde bu yüzden tartışmalar yaşanıyor. Kendi ilacımızı üretmek zorundayız. Üretirsek kendi halkımıza ve dünya insanının sağlığına ilişkin iyi şeyler yapmış oluruz. İlaç stratejik bir ürün olduğu için kazandığınız gelirle halkın refahı yükseltilir. Bu alanı mutlaka geliştirmeliyiz” dedi.

BERMAL BARAN