Dünya ayağını denk alsın
Tarih:20.10.2019

 

GSO ve İSO'nun ortak meclis toplantısında konuşan GSO Meclis Başkanı Adil Konukoğlu, verdiği mesajla büyük alkış topladı. Konukoğlu, "Hiçbir terör örgütüne fırsat vermeyeceğiz. Sanayiciler olarak gençleri terör örgütlerinin elinden kurtarmak için daha çok çalışıp, daha çok üretip, daha çok yatırım yapacağız, bunu herkes bilsin, dünya ayağını denk alsın” dedi.

SANAYİNİN DUAYENLERİ GAZİANTEP'TE

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Ekim ayı Meclis Toplantısı, 58 ve 59’uncu Hükümetin Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Milletvekili Nejat Koçer, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ile GSO, İSO Meclis ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında yapıldı.

Toplantıda iki il arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapılarak, sanayi ve ticarette birlikte atılacak adımlar üzerinde duruldu. İSO ve GSO heyetleri, şehirdeki yatırım fırsatlarını, yürütülen çalışmaları ve hali hazırda mevcut sorunların çözümlerini konuştu.

DAHA ÇOK YATIRIM, DAHA ÇOK ÜRETİM

Toplantının açılışında konuşan GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye’nin sanayiye öncülük eden iki güzide odasının toplandığını söyledi. İSO’nun Türkiye’nin öncüsü, Gaziantep’in ise Anadolu’nun öncüsü olarak bu ülke için sanayi savaşı veren kuruluşların temsilcisi olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Konukoğlu, bu ülkenin birliği ve beraberliği için birlikte mücadele ettiklerini kaydetti. Konukoğlu, şunları söyledi: "Ordumuzun ve milletimizin arkasındayız, bize düşen her görevde yanlarındayız. Millet olarak asker doğduk. Kimimiz sanayinin, ticaretin, kimimiz ordumuzun askeriyiz. Ülkemizin ileri gidebilmesi için her türlü fedakarlığı gösteririz. Dünya bilsin ki, devletimizin, milletimizin, ordumuzun arkasındayız. Hiçbir terör örgütüne fırsat vermeyeceğiz. Sanayiciler olarak gençleri terör örgütlerinin elinden kurtarmak için daha çok çalışıp, daha çok üretip, daha çok yatırım yapacağız, bunu herkes bilsin, dünya ayağını denk alsın."

HER ŞEYİMİZ BU ÜLKEYE FEDA OLSUN

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan GSO Meclisi’nde yaptığı konuşmada, ziyaretlerinin üç ay öncesinden planlandığını, bu sırada hızlı gelişen Barış Pınarı Harekatı nedeniyle bölge insanı ile aynı duyarlılığı gösterebilme şansını da yakaladıklarını söyledi. Kendi gelişleri ile barış sürecinin yaşandığını belirten Bahçıvan, Barış Pınarı ile başlayan süreci üretim pınarı ve sanayi pınarına dönüştürmek istediklerini dile getirdi. Söz konusu ülke güvenliği olunca her şeyin ikinci plana atıldığını anlatan Bahçıvan, “Her şeyimiz bu ülkeye feda olsun” dedi.


ŞEHRİN YÖNETİMİ ÖRNEK BİR MODEL
Vatansız kalmanın örneğine Suriye’de tanık olduklarına işaret eden Bahçıvan, şehrin nüfusunun yüzde 25’i kadar bir Suriyeli mülteciyi misafir ettiklerini belirtti. Gaziantep’in bu konuda en ufak bir sızlanmaya gitmeden Türkiye’ye ve dünyaya örnek bir davranışta bulunduğunu belirten Bahçıvan, Gaziantep’i yürekten kutladı. Barışın işaretleri ile bölgeye yeni bir heyecan geleceğini vurgulayan Bahçıvan, huzurun ve barışın ne kadar önemli olduğunu yokluğunda daha iyi anladıklarını dile getirdi. Bahçıvan, şehrin sosyolojik yapısının bir mozaik olarak örnek olduğunu söyledi. Şehrin yönetiminin örnek bir model ve anlayış ile adeta şirket yönetir gibi uygulandığını belirten Bahçıvan, kamudan gelenlerin de Gaziantep’i çok rahatlıkla sahiplenebildiğinden övgüyle bahsetti.

İSTANBUL OLARAK EKSİĞİMİZ ÇOK

Bahçıvan şöyle devam etti: “Aile işletmelerinin devamı çok önemli. İstanbul sanayisi olarak size fazla bir şey öğretmeye gerek yok. Buraya, sizden çok şey öğrenmeye geldik. Biz İstanbullu olarak sanayiyi ikinci, üçüncü nesle aktarmada çok başarılı değiliz. Siz, nesiller arasında ticari aktarımı çok iyi başardınız. Gençleriniz Batı’ya eğitim almaya gidiyorlar ama muhakkak Gaziantep’e gelip dedesinin, babasının bayrağını devralıp başarıyla devam ettiriyorlar. Bu konuda İstanbul olarak eksiğimiz çok. Sizi Allah nazardan saklasın. Bu bilgi ve tecrübe, kolay elde edilmiyor. Bunu çağla ve medeniyetle başarı içinde sürdürmek kolay değil. Görgüyü, ailenin etik ve kültürel değerleriyle harmanlamak, Antep’in ayrı bir formülü. Bu konuya yönelik eğitim ve deneyimde bizi besleyin.”

TAPUSUZ SANAYİ MODELİNİ GELİŞTİRMELİYİZ

Bahçıvan, üretim toplumu olabilmek için, çalışanlar kadar, sermayedarların da üretimin içine oluşunu korumak gerektiğini belirterek, şunları söyledi: "İstanbul'un gayrimenkul fiyatı arttıkça İstanbul sanayiden uzaklaşıyor, şehri değerlendirdikçe sanayiden uzaklaştırıyoruz. Özellikle İstanbul'da sanayicinin tapusu olmasın, o tapu sanayicinin ahlakını bozuyor. İstanbul gibi dünya markası gibi bir şehirde 1 milyon küsür elde kalmış, satılmak için bekleyen konutumuz var, bu ayıp bize yeter. Şehri betona gömüp, şehrin değerini düşürüyoruz. Sanayi ve üretim kültürünü ayağa düşürüyoruz. Devlet sanayicinin İstanbul'da binasını arsasını 49 yıllığına versin, 'Burası sadece üretim için, tapu da sizin değil, üretim yapman kaydıyla sana tahsis edilmiş bir yer.' desin. Tapusuz sanayi modelini getirmemiz lazım. Sanayinin devamı için Anadolu'ya gitme gerekliliğini birçok arkadaşımız gözden geçiriyor."

Bahçıvan şöyle devam etti: “İSO 500’de çok değerli verilerimiz var. Firmaların birbirinden haberdar olması adına bilgi paylaşımı yapalım ve gerekirse bir tanıtım toplantısı düzenleyelim. Mesleki eğitim konusu ben en çok heyecanlandıran proje, buna odaklanmış vaziyetteyiz. Bu konuda da Gaziantep ile işbirliğine gidebiliriz.”

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, İstanbul ve Gaziantep'in Türkiye sanayisinin lokomotifi iki şehir olduğunu söyledi.

'TERÖR KORİDORU BARIŞ KORİDORUNA DÖNÜŞECEK

Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ünverdi, şunları kaydetti: "Barış Pınarı Harekatı'nda devletimiz ve ordumuz tarafından verilen mücadele, milletimiz tarafından tek yürek olunarak verilen destek çok önemli. Süreç yönetimi ile askeri alandaki başarımızı diplomasi alanına çevirdik. 'Terör koridoru barış koridoruna dönüşecek.' diyorduk. İş dünyası olarak 81 ilde aynı anda harekata tam destek verdiğimizi açıklamıştık. Bundan sonra da istikbalimiz için atılan her adımın yanında olacağız. Ordumuzun sahada devlet yetkilerimizin masada sürdürdüğü mücadeleyi biz de sanayi ve ticarette yürütmeye devam edeceğiz."

TÜRKİYE'DE EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLLER ARASINDA 6'INCI SIRADAYIZ

Adnan Ünverdi, Gaziantep'te yapılan üretim ve şehrin sanayisi hakkında bilgi verdi. Şehirde teknolojiyi de kullanarak, katma değerli üretim yaptıklarına işaret eden Ünverdi, şu bilgileri verdi: "Ortadoğu'ya açılan kapı konumunda olan şehrimiz, barındırdığı potansiyeller ile öncü şehir olmayı sürdürüyor. 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Ocak Eylül 2019 döneminde, en fazla ihracat yaptığımız ülke Irak. Mevcut durumlardan dolayı bir önceki senenin aynı dönemine göre, Irak'a ihracatımız yüzde 2,5 azalmasına rağmen, ülke ihracat sıralamamızda hala birinci sırada. Aynı dönemde en fazla ihracat yaptığımız ikinci ülke ABD, ABD'ye ihracatımız bu sene Ocak-Eylül döneminde, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 20,9 arttı. Türkiye'de en fazla ihracat yapan iller arasında 6'ıncı sıradayız."

YATIRIM YAPANLAR KAZANACAK

Bölgede yaşanan kaosa rağmen, 3 yılda 3 milyar dolar sanayi yatırımı yaptıklarını, 150 işletmenin faaliyete geçtiğini bildiren Ünverdi,  geçen yıl 7 milyar dolar ihracat, 5 milyar dolar ithalat yaptıklarını dile getirdi. Ünverdi, "Bu yıl da 7 milyar 500 milyon dolar ihracat hedefimiz var ve bunu gerçekleştireceğiz. Altı tane Organize Sanayi Bölgemiz (OSB) var, yeni bir OSB yapılandırmasını da sürdürüyoruz. Sınırda güvenli bölgenin kurulması yeni bir dönemin başlangıcı. Suriye'nin yeniden inşasında Gaziantep etkin bir rol üstlenecek. Bugün buraya yatırım yapanlar kazanacak." ifadelerini kullandı. Ünverdi, sanayicilere Gaziantep'in avantajlarından bahsederek, yatırım çağrısında bulundu.

Uygulamalı KOBİ Yetkinlik Projesi ile ilk beş model fabrikadan birinin Gaziantep’te olduğunu dile getiren Ünverdi, burada şirketlerin dijitalleşmesine öncülük edeceklerini ifade etti. 2017 yılında faaliyete aldıkları mesleki eğitim merkezlerinde beş bin kişiye mesleki eğitim verdikleri bilgisini veren Ünverdi, Brezilya’da düzenlenen dünya odalar yarışmasında en iyi eğitim kategorisinde ikinci olduklarını söyledi. Ayrıca 10. sınıfta okuyan gençlere okurken meslek sahibi olma imkanı verdiklerini anlatan Ünverdi, OSB’lerde haftada iki gün staj ile nitelikli personel ihtiyacına destek olduklarını dile getirdi. İSO’nun açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında 2018 yılı içinde 57 Gaziantepli firma olduğunu hatırlatan Ünverdi, yerli tüketimin önemine de değinerek ne kadar buna önem verirlerse ekonomik olarak o kadar da bağımsız olacaklarının altını çizdi.

SANAYİSİZ KALKINMA OLMAZ

58 ve 59’uncu Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da yaptığı konuşmasında Gaziantep Sanayi Odası’nın kuruluşunda bugüne kadar göstermiş olduğu başarıların gurur verici olduğunu belirterek, “Gaziantep Sanayi Odası’nın 30. kuruluş yılında sizlerle beraber olabilme mutluluğunu yaşadığım için Allah’a şükrediyorum. Sadece bu odanın kuruluşunda kurucu başkan olduğu için değil, sadece Gaziantep’in ve ülkemizin sanayileşmesinde öncü, örnek sanayici olduğu için değil, böyle hayırlı evlatlar yetiştirdiği için de merhum Sani Konukoğlu’nu rahmetle anıyorum. Gaziantep Sanayi Odası’nın başarısını gördükten sonra doğru olanda ısrar etmek gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Huzurunuzda emeği geçenleri, Gaziantep’in gelişmesine, ülkemizin gelişmesine katkıda bulunanları şükranla anıyorum. Sanayiyi ihmal etmemek lazım, sanayisiz kalkınma olmaz” diye konuştu.

Toplantının ardından İSO ile Gaziantep Sanayi Odası arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Toplantı sonunda iki odanın başkanları tarafından karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu. Meclis toplantısında ayrıca günün anısına, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, 59. Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’a plaket takdim etti.