Arsa satışına dayalı bütçe
Tarih:9.10.2019
CHP'li Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, bütçede hukuk işleri için astronomik bir rakamın ayrılmasının nedenini sordu. Başkan Vekili Cuma Güzel, CHP'li Uğur Kalkan'ın hukuk işlerine ayrılan bütçe ile ilgili sorusunu yanıtsız bıraktı. 
2 MİLYON ARTTI 
Şahinbey Belediye Meclisi Ekim ayı üçüncü toplantısı Şahinbey Belediye Başkanvekili Cuma Güzel başkanlığında yapıldı. Toplantının tek gündem maddesini 2020 Mali Yılı Performans Esaslı Bütçe görüşmeleri oluşturdu. Şahinbey Belediyesi’nin 2020 yılı bütçesi geçen yıla göre 2 milyon TL artarak 907 milyon TL olarak belirlendi.
CHP OLARAK RET VERECEĞİZ 
Bütçe görüşmelerinde konuşan CHP’li belediye meclis üyesi Yılmaz Kireç, arsa satışları ve sermaye gelirlerine dayanan bütçeye ret oyu vereceklerini söyledi. Kireç, “Şahinbey Belediyesi’nin 2020 mali yılı bütçesi 907 milyon TL olarak öngörülüyor. Bütçeye baktığımızda Sosyal İşler ve Kültür İşleri müdürlüklerine az sayıda bütçe ayrıldığı görülüyor. Şehrin sosyal doku haritasının çıkartılarak sosyal yardımların buna göre yapılması gerekiyor. Bu anlamda sosyal doku çalışması yapılmadan yapılan yardımların verimli olmadığını düşünüyoruz. Arsa satışlarına baktığımızda gayrimenkullerin satışının hangi gerekçeyle istenildiği veya satıştan elde edilecek gelirin hangi yatırım veya harcamalarda kullanılacağı, rayice değer ve satış yetkisinin kim tarafından kullanılacağı konusunda bir değerlendirme yok. Belediye olarak elindeki bu taşınmazları öncelikle eksikliği açıkça hissedilen sosyal, teknik, kültürel alanlar için kullanılması gerekir. Yani kurumsal hizmetler olan başta okul için gerçekleşmesi gerekir” dedi.
KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ 
Kireç’e cevap veren Başkanvekili Cuma Güzel, “Belediyemiz tarafından yapılan hizmetler, burada bulunan tüm meclis üyelerinin destekleri ile yapılıyor. Daha önce gelir ve gider tablosu ile ilgili konuştuk. Kültür ve sosyal işlerde büyük projeler yaptık. Tüm yapılan çalışmaların bütçesi Kültür ve sosyal işler müdürlüklerinin bütçesinden çıkıyor. 498 milyon lira sermaye gelirimiz var. Elde edilen gelirler, kentsel dönüşüm çalışmalarında kullanılıyor. Kamulaştırma yapmak belediyeler için büyük bir bedel. Kentsel dönüşüm yaptığımız yerlerde vatandaşlar isterse müteahhitlere talep halinde yer vereceğiz. Meclisimizi desteği ile kentsel dönüşüm çalışmaları yaptık. Şahinbey ilçemiz kent nüfusunun yüzde 50’sini oluşturuyor. Sahamız çok büyük, çarpık yapılaşma ile ilgili olarak kentsel dönüşüm çalışmalarını gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.
HUKUK İŞLERİNE NEDEN 2,5 MİLYONLUK BÜTÇE AYRILDI? 
Gündem dışı söz alan CHP’li belediye meclis üyesi Uğur Kalkan, “Yeni yapılan yerlerden birisi olan Mavikent’te okul sıkıntısı devam ediyor. Okulun bir tanesinde ortaokul ve lise öğrencileri aynı anda eğitim görüyorlar. Yeşilvadi yoluna alt geçit üst geçit yapılacaktı. Bunun akıbeti ne oldu? Sürekli bu yolda kazalar meydana geliyor. Yeşilvadi yolu ölüm yolu oldu. Yeşilvadi’de keskin bir viraj var. Onunla ilgili bir çalışma yapılırsa seviniriz. Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne 2,5 milyon bütçe öngörülmüş. Bunun yüksek olmasının gerekçesi nedir?” diye sordu.
 
GÜZEL, SORUYU CEVAPLAMADI  
 
Kalkan’ın sormuş olduğu yol ve okul sıkıntılarına cevap veren Başkan Yardımcısı Cuma Güzel, Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne neden 2,5 milyonluk bütçe ayrıldığına dair olan kısmına cevap vermedi. 
MEHMET İSKENDER KARACA