Kastamonu'yu geçtik!
Tarih:9.10.2019

 

 

SARIMSAK ÜRETİMİ 140 BİN TONU GEÇTİ

 

Türkiye’de yaklaşık 130 bin dekarı kuru, 20 bin dekarı taze olmak üzere 150 bin dekarı aşan alanda sarımsak üretimi yapılıyor. Yıllık sarımsak üretimi 140 bin tonu geçti.  Bu üretimin yaklaşık yüzde 25’lik kısmı taze olarak tüketilmekte. Sarımsak dendiğinde akla ilk gelen il Kastamonu olmasına karşın, son yıllarda artan sarımsak üretimi ile Gaziantep dikkat çekiyor. TUİK verilerine göre Gaziantep 2018 yılında sarımsak üretiminde Kastamonu’yu geçti.

 

GAZİANTEP, SARIMSAK ÜRETİM MERKEZİ

 

Gaziantep’te 2018 yılında yüzde 17,61 oranla 20 bin 726 ton sarımsak üretildi. Bu rakam Gaziantep'te 2017 yılında 20 bin 626, 2016 yılında ise 14 bin 48 tondu.  2018 yılında sarımsak üretiminde Gaziantep’i 20 bin 540 tonla Kastamonu, 15 bin 848 ton ile Kahramanmaraş takip etti.

ERDOĞAN: GAZİANTEP SARIMSAĞI ÇOK KALİTELİ

Sarımsak üretim alanlarında bir artış olduğu görülmektedir. Son beş yılın verisi incelendiğinde, Gaziantep'te sarımsak üretim alanlarında önemli artış meydana geldiği görülmektedir. Kişi başı sarımsak tüketimimiz 1.5-2 kg arasında değişmektedir.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Gaziantep sarımsağı gerek aroması, gerek sertliği bakımından kaliteli, dişli bir ürün. İyi sarımsak Kastamonu ile tanıyordu fakat öyle bir hal aldı ki Araban sarımsağı hem kalite olarak hem de rekolte olarak Kastamonu’nun önüne geçti. Araban sarımsağı tutuldu. Ayrıca Araban sarımsağını Kastamonu’nun sarımsağı diye birçok yerde satıldığına dair duyumlar alıyorum. Bu durum Araban sarımsağının öne çıktığını ortaya koyuyor. Bu aslında sevindirici bir olay. Gaziantep Kastamonu’nu yakaladı. Geçen sene yağışlardan dolayı sarımsağın büyük kısmı tarlada kaldı. Eğer o olmasaydı bunu çok çok katlardık.2019 yılı Kastamonu’n önünde olacağımızı ön görüyorum.

 

PATENT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

 

Patent ile ilgili Araban Ziraat Odası’nın müracaatı var. Onu takip ediyoruz. Bu yıl sarımsağın fiyatı zirveye çıktı. Üreticilerimiz için iyi bir rakam fakat tüketici için yüksek. Bunun nedeni de sarımsak üretimin az olması. Geçen sene iklimden dolayı sarımsaklar tarlalarda küflenince bu yıl az ekildi. Gaziantep, bundan sonra fıstığın yanında sarımsakla da anılacak.

 

ÇETİN KARABIYIK