Şehitkamil Meclisi'nde bütçe tartışıldı
Tarih:8.10.2019
 
 
BELEDİYE BORÇLANMAYA GİTMEYECEK
 
Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu başkanlığında yapılan toplantıda gündemde yer alan 3 madde görüşüldü. Şehitkamil Belediyesi’nin 2020 yılı için bütçesi 500 milyon lira olarak belirlendi. Belediye geliri 500 milyon lira olarak belirlenirken, belediye giderleri 500 milyon lira olacağı ön görüldü. Bu kapsamda Şehitkamil Belediyesi borçlanmaya gitmeyecek.
 
CHP'Lİ SUCU: BİZİ KAYGILANDIRIYOR
 
CHP'li Belediye Meclis Üyesi Mehmet Sucu, “550 milyon bütçeyi 500 milyona düşüyorsunuz. Bunun bir açıklaması olmalı. Zaman zaman bize açıklama yaptınız ama biz tatmin olmadık. Ekonomik kriz insanların hayatını bezdiriyor. Elektriğe son bir yılda yüzde 57 zam geldi. Doğal  gaza yüzde 60 zam geldi. 550 milyon bütçeyi 500 milyona indirip de tasarruf edildiğinde hizmet eksikliği doğacakmış gibi bir hissiyata kapıldım. Bizi kaygılandırıyor. Bu bütçenin iyi yönetilmediği kanaatinde olduğumuz için CHP grubu olarak red oyu kullanacağız.” dedi.
 
AYAĞIMIZI YORGANIMIZA GÖRE UZATMAK ZORUNDAYIZ
 
Başkan Fadıloğlu ise, şöyle dedi: “Bütçe bir tasarıdır. Şartlar daha iyi olur biz hep birlikte bu mecliste 500 milyon liralık yeniden bir ek bütçe yaparız bizi engelleyen hiçbir şey yoktu. Afaki rakamlarla ortaya çıkmak yanlış bir uygulama. Gerçekçi rakamlarla konuşmak lazım. Ben 500 milyon yazacağıma 1 trilyon da yazarım. Biz direk vatandaşa yük bindirmemek adına, mümkün olduğunca kendi yağında kavrulabilecek bir uygulama yapmaya çalışmamız suç mu? Şu anda yapmış olduğumuz bütçe ayağı yere basan bir bütçedir. Biz kasasına para koyup tutan bir anlayışta değiliz. 1 trilyon bütçe yapsak ‘dünyadan bihaber misiniz yüzde 50’sini gerçekleştirmediğiniz bütçe yapıyorsunuz’ diyeceksiniz. Astronomik bütçeler yapıp da insanların sigortasını ödemeden, maaşını vermeden birini çalıştırırsak yanlış yaparız. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmak zorundayız.”
 
Konuşmaların ardından oylamaya geçildi. 2020 yılı performans programı ve bütçesi CHP grubunun red oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi.