Bakanlık minik Ali için harekete geçti!
Tarih:8.10.2019
 
 
TEK İSTEKLERİ, MALZEME DESTEĞİ 
 
Araban'da ikamet eden Havva ve Erdal Şimşek çiftinin 3 çocuğunun en küçüğü  olan 6 yaşındaki Ali doğuştan Kelebek Hastası. Bilimsel adı ile Epidermolizis Bülloza hastası olan Ali'nin vücudu çok hassas. Vücudunda sürekli yaralar çıkıyor, enfeksiyon oluşuyor. Ali'nin aylık 11 bin lira civarında bakım ve tedavi masrafı bulunuyor. Ancak, bunu karşılayamayan aile devletten destek bekliyor.
 
BAKANLIK DEVREYE GİRDİ 
 
Minik Ali'nin annesi Havva Şimşek'in, gazetemize yaptığı açıklamalar, "Ali'nin sesini duyan var mı?" başlığı ile verilmişti. Haber üzerine Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Şimşek ailesini arayan Bakanlık yetkilileri, ailenin sorunlarını ilk ağızdan dinledi ve çözümü için gerekli adımların atılacağı sözünü verdi. Bakanlık yetkilileri, "Öncelikle konuyu araştıracağız daha sonra da çözümünü sağlayacağız" dediler. 
 
AYLIK 11 BİN LİRA GİDERİ VAR 
 
Anne Havva ve baba Erdal Şimşek, yaptıkları açıklamada, 3 yıldan beri yaşadıkları dramın duyurulmasından dolayı gazetemize teşekkür ettiler. Baba Erdal Şimşek, "Ali'nin aylık 11 bin lira sağlık gideri var. Bunu karşılayamıyoruz. Bugüne kadar başvurduğumuz tüm kapılar yüzümüze kapandı. Şimdi olaya Sağlık Bakanlığı el attı. İnşallah kısa sürede sorunun çözümü sağlanır. Güneş Gazetesi'ne sesimizi Ankara'ya, Sağlık Bakanlığına kadar duyurduğu için teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştular. 
 
ALİ BU YIL ANA SINIFINA BAŞLADI 
 
Doğuştan Kelebek hastası olan Ali'nin diğer iki kardeşinde bu hastalık yok. Ancak, kuzenlerinde de aynı hastalık mevcut.  Ali doğduktan 3 gün sonra ayaklarında, 15 gün sonra da ellerinde yaralar çıkmaya başlamış. Yapılan çalışmalar sonucu Ali'ye Epidermolizis Bülloza (Kelebek Hastalığı) teşhisi konulmuş. Bu yıl ana sınıfına başlayan Ali, diğer çocuklar gibi özgürce koşup oynayamıyor. Makas tutarken bile zorlanıyor. Dışarıdayken yanında aile bireylerinden birinin olması gerekiyor.  Gaziantep’te toplam 51 kişi bu hastalığı taşıyor.
 
VÜCUDU HEP YARA BERE İÇİNDE 
 
Ali'nin vücudunda sürekli yaralar çıkıyor. Yaraları büyümeden şırınga yardımıyla alınması gerekiyor. Enfeksiyon kapmasın diye üstü kapanması gerekiyor. Enfeksiyon kapınca üç gün boyunca kıpırdayamıyor. Bu nedenle Ali'nin ayakları, diz kapakları, kolları, elleri, çoğu zaman yara bere içinde. Birkaç gün ilgilenmediği zaman el kasları geriliyor. Oyun oynarken düştüğü zaman neresi denk geliyorsa açılıyor. Normal bir insan düştüğü zaman hafif bir zedelenme olur, çizilme olur. Ali’nin derisi komple kalkıyor. Çok ince bir derisi var. Ali'nin ailesinin devletten tek isteği, malzeme desteği. 
 
ÇETİK KARABIYIK