Gaziantep-Nizip otoyolu Ücretsiz olmalı
Tarih:9.8.2019

 

Gaziantep-Birecik karayolunu duble yol çalışmaları devam ederken, artan trafik yoğunluğunun azaltmak amacıyla aynı güzergahtaki otobanın ücretsiz hale getirilmesi de tartışılıyor. Gaziantep milletvekilleri, Gaziantep-Nizip arasındaki otobanın ücretsiz olması için çalışmaların sürdüğünü belirtirken, sürücü hataları azalmadan, kazaların azalmayacağına vurgu yapıyorlar.

 

GAZİANTEP MİLLETVEKİLLERİ NE DEDİ?

 

UZER: “TALEPLERİMİZİ ANKARA’YA İLETTİK”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, “Biz de meydana gelen kazalardan dolayı çok üzgünüz. Sürücülerimizin biraz daha dikkat etmesi gerekiyor. Bayram tatili dolayısıyla trafik de yoğunlaşınca trafik kazaları dikkat edilmediği zaman ister istemez meydana geliyor.  O yol bitene kadar yolu kullanan sürücülerimizin daha dikkatli olması lazım. Yol inşaatımız son hızla devam ediyor. Yapılması gereken çalışmalar hızla sürüyor. Otobanın ücretsiz olması için de girişimlerimiz var. Taleplerimizi Ankara’ya ilettik.”

 

ERDOĞAN: “OTOBANLA İLGİLİ DE HER TÜRLÜ KOLAYLIKLAR SAĞLANDI”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, “Gaziantep, Nizip, Birecik yolu toplamda 50 km 26 metre platforma sahip bölünmüş, yol standartlarında BSK kaplamalı bir yoldur. 09.08.2019 tarihi itibarıyla sağ taşımada 24 km’lik kısım binder seviyesinde tamamlanarak trafiğe açılmaya hazır hale getirilmiştir. Sol taşımada da asfalt söküm trimer kazıma sanat yapıları işleri devam etmekte ve bu kesimde de yaklaşık 2 km’lik kesim binder seviyesinde tamamlanarak trafiğe hazır hale gelerek toplamda 26 km yol imalatı tamamlanmıştır. Bu yıl sonu itibarıyla toplam 20 km kısım duble yol olarak trafiğe açılması hedeflenmektedir. Projenin tamamının(Gaziantep-Birecik) tamamlanması 2020 yılını sonu olarak hedeflenmektedir. Yolumuz hakikaten sıkıntılı yollarımızdan bir tanesi. Sürücülerimiz yol bitene kadar otobanı kullansınlar. Otobanla ilgili de her türlü kolaylıklar sağlandı. Vatandaşlar yolun ücretsiz olmasını istiyor. Bu konu ile ilgili girişimlerimiz de oldu. İnşallah yakın zamanda müjde veririz. Bütün vekillerimiz ve Adalet bakanımız Abdulhamit Gül o yolun takipçisi. Sürücülerimiz daha dikkatli olsunlar.”

 

KOÇER: “HİÇBİR TEREDDÜTTE MAHAL YOK”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Gaziantep-Nizip eski karayolu çok fazla yerleşim bölgesinin giriş çıkışının olduğu, dinamik bir yol. Yerleşim bölgeleri çeşitli aralıklarla olduğundan dolayı otobanı kullanamıyorlar. Kazaların azaltılması için bu yolun yapımına başlandı. Şu anda da devam ediyor. Bunun hızlandırılması için elimizden ne geliyorsa yaparız. O konuda hiçbir tereddütte mahal yok. Şu an yapım aşamasında devam ediyor. Bir yandan da giriş çıkışlar yapılıyor. Yolun hızlı bitirilmesi için bakanlığımızla görüşmelerimiz devam ediyor. Kazaların olması üzüntü verici. Vatandaşlarımızın hız limitlerine de uyması çok önemli.  Bayram boyunca sürücülerin daha çok dikkatli olmasında fayda var. Otobanın ücretsiz olması bakanlığın vereceği bir karar. Biz yine de bunu teklif olarak iletiriz. Yol çalışmaları durmadı etap etap devam ediyor. Biten bölümler var devam eden kısımlar var.”

BAKBAK: “HİÇBİR YOLDA KAZALAR YAŞANMASIN”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, “Öncelikle kazalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine başsağlığı, sabırlar diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Bayram öncesi trafik yoğunluğu daha da arttığı için sürücülerimizi özellikle uyarıyorum. Yorgun yola çıkmasınlar, emniyet kemerini ihmal etmesinler, hızdan uzak dursunlar; sağlıklı, huzurlu bir seyahat için trafik kurallarına çok ama çok dikkat etsinler. Bu yolda maalesef bizleri son derece üzen kazalar yaşandı. Gaziantep kent merkezi ile Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi arasındaki yaklaşık 50 kilometrelik mesafesi gidiş-gelişli olduğu için istenmeyen kazalar yaşanıyor. Bu kazaların önüne geçmek, yol şartlarını iyileştirmek için burada hükümetimizin başlatmış olduğu ve inşallah 2020’de tamamlayacağımız duble yol çalışmamız aralıksız devam ediyor. Bu yıl sonu itibariyle 20 km’lik kısmı duble yol olarak trafiğe açmayı hedefliyoruz. Bu yol ülkemizin batısını doğuya kavuşturan D-400 kara yolunun Güneydoğu Anadolu Bölgesi etabında bulunuyor. Gaziantep-Nizip arasında genişletme çalışmaları tamamlandı, Şanlıurfa Birecik’e kadar uzanan yolun bir bölümünde de duble yol çalışmaları tamamlandı. İnşallah bir yıl içerisinde geri kalan kısımları da tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Konuya ilişkin olarak Milletvekillerimiz Ahmet Uzer, Ali Şahin ve Sait Kirazoğlu ile birlikte Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu ile Ankara’da görüşme yaptık. Yine Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül de Ulaştırma Bakanımızı bizzat arayarak bu yola ilişkin çalışmaların hız verilmesini istedi.  Temennimiz sadece bu yol değil, hiçbir yolda kazalar yaşanmasın. Bizler yolları iyileştirirken sürücülerimizden ricamız odur ki hem kendi canlarını hem başkalarının canını tehlikeye atmamak adına trafik kurallarına uygun yol alsınlar.”

 

ŞAHİN: “TÜRKİYE’DE EN HIZLI İLERLEYEN YOL PROJELERİNDEN BİR TANESİ”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ali Şahin, “Yol hiçbir zaman durmadı, durmuyor. Türkiye’de en hızlı ilerleyen yol projelerinden bir tanesi. Bugün dahi çalışmalar var. Bizzat şantiyeyi üç gün önce ziyaret ettim. Bu yıl sonunda yaklaşık 20 km’lik duble yol kısmını tamamen açmış olacağız. Yani iki şerit gidiş, iki şerit geliş şeklinde tamamlanmış olacak.  Gaziantep’ten Nizip’e gidiş kısmı şu an büyük bir ölçüde 24 km’lik kısım tamamlanmış oldu. Arada sadece menfez bağlantıları var. Bu bağlantılar yapıldıktan sonra işin bu kısmı tamamlanmış olacak. Ancak yolun kazı ve asfaltlama kısmının yağışın olmadığı bu mevsimde tamamlanması için menfez çalışmalarını kış dönemine bırakmayı planlıyorlar. Zamanı doğru kullanmak adına yağış zamanında da menfez kısmı tamamlanacak.

 

2020 YILININ SONUNA KADAR TAMAMLANACAK

 

Duble yol Gaziantep’ten Nizip, Birecik’e kadar. Nizip’e kadar olan 24 km’lik kısmı tamamlanmış durumda. Şimdi daha önce kullanılan yol kapatıldı orası tekrar kazılarak yeniden asfaltlanacak. Böylece yeni yapılan yol ile aradaki kod farkı da kaldırılmış olacak. Diğer kısımda yaklaşık 6 km’lik bölüm asfaltlandı. 2020 yılı sonu itibari ile Birecik’e olan kısmı tamamlanarak hizmete açılacak.

 

TRAFİĞİ RAHATLATACAK BİR ÇÖZÜM GİBİ DEĞİL

 

Yıl sonuna kadar otobanın ücretsiz yapılması yönünde kamuoyunda bir beklenti var. Bunun çok fayda getireceğini zannetmiyorum. Bu yolun yoğun olmasının sebebi yol üzerinde çok sayıda kasabamız ve köyümüz var. Bu araçların büyük kısmı orada yolcu alıyor, yolcu indiriyor. Otobana aldığımızda bu kasaba ve köylere erişim ortadan kalkacak. Onun için trafiği rahatlatacak bir çözüm gibi değil. Ama bu yönde de girişimlerimiz var. Karayolları Genel Müdürümüz ile görüştüm. Daha önceden bir Bakanlar kurulu kararı gerektiriyordu.  Şu anda yanılmıyorsam Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gerektiren bir durum. Bu yönden de temaslarımızı sürdürüyoruz.

 

SÜRÜCÜ HATALARINI ORTADAN KALDIRMADIĞIMIZ SÜRECE KAZAYI ENGELEYEMEZSİNİZ

 

Trafik kazalarını yüzde 90’ı sürücü kaynaklı. Sabırsızlık, hatalı sollama, hız buna bağlı gelişen faktörler. Özellikle o yolu kullanan bütün vatandaşlarımızdan rica ediyoruz 5 dakika sonra varalım ama sağlıklı varalım. Korkum şu ki biz bu duble yolu tamamlasak dahi sürücü hatalarını ortadan kaldırmadığımız takdirde, trafik kurallarına uymadığımız sürece hiçbir yolda hiçbir kazayı engelleyemezsiniz.”

 

YÜKSEL: “YOLUN BİTEN KISMI BEKLEDİĞİMİZ GİBİ OLDU”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel, “Konu için Ulaştırma Bakanlığımıza da gittik. Bu yıl 2 yıldır programa alındı ve çalışmalar da başladı. Ufak bir kesinti olduktan sonra çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Nizip’e kadar olan kısım bitmek üzere. Yıl sonuna doğru Gaziantep Nizip arası 20 km’lik yol tamamlanmış olacak. Yolun biten kısmı beklediğimiz gibi oldu vatandaşımız da memnun. Birecik’e olan kısmın da bitimi 2020 yılının sonu olarak planlanıyor. Tüm vatandaşlarımızın bayramını kutluyorum. Sürücülerimize sabır içi yolculuk yapmalarını tavsiye ediyorum.”

 

KİRAZOĞLU: “YOLLARIN KRALI OLMAZ KURALI OLUR”

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Sait Kirazoğlu, “Ulaştırma bakan yardımcımız iki hafta önce Gaziantep’teydi. Gaziantep’teki bütün yollar ile ilgili problemleri onunla istişare ettik konuştuk. Hızlandırılması noktasında bütün vekillerimizle, valimizle,  belediye başkanımızla birlikte gerekli görüşmeleri yaptık. Bir ay öncede karayolları genel müdürlüğümüzü ziyaret etmiştik. Yine dün Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül Ulaştırma bakanlığımızı arayarak ihtiyaçları tekrar dile getirdi. Yolun büyük kısmının bu yıl biteceğini kalan kısmının yeni sezon başladığında bitirileceğine inanıyoruz. Çalışmalar devam ediyor. Bayramda trafik yoğunluğu var. Söyleyecek tek söz yolların kralı olmaz kuralı olur. Vatandaşlarımızdan dikkatli bir şekilde acele etmeden yollarına devam etmelerini istiyorum. Kurban bayramları kutluyorum.”

 

YILMAZKAYA: “YOLUN ŞİMDİYE KADAR EN AZ ON DEFA BİTMİŞ OLMASI LAZIMDI”

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, “Gaziantep-Nizip karayolu, Gaziantep-Oğuzeli ve Gaziantep-Nurdağı karayollarının yapılmamasından dolayı her yıl onlarca vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Gaziantep'in merkezini ilçelere bağlayan yolların tamamının bozuk. Gaziantep-Nizip yolunda yaşanan ölümlü kazaların vebali 2002 yılından bugüne kadar duble yollar yapmakla övünen AKP hükümetinin ve bu süre zarfında ulaştırma bakanlığı yapmış siyasilerin ve bölgemizin yerel yöneticilerdedir. Sadece Gaziantep-Nizip karayolu değil, Gaziantep-Oğuzeli ve Gaziantep-Nurdağı karayolunda da her geçen gün vatandaşlarımız görevini yapmayan yöneticiler yüzünden canlarını kaybediyor. Bu yolları yapmayan hükümet yetkililerinin hiç vicdanı sızlamıyor mu? Geçtiğimiz aylarda, AKP’li bir siyasetçi Nizip'te neredeyse ailesinden bu yolda can vermeyen kimse kalmadı” diye acı bir itirafta bulunmuştu. Bu itiraflara rağmen bu yolun halen yapılmaması ve burada yitirdiğimizin canların hesabını kim verecek! Gaziantep'in merkezini ilçelere bağlayan yolların tamamı problemli. Birçok ölümlü kazanın yaşandığı bu bölgelerde yol yapımları durmuş. Yol yapımlarının neden durdurulduğu ve ne zaman başlayacağına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından bilgi isteydik. Burada hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın sorumluları ulaştırma bakanlığı yapmış siyasiler ve bu bölgenin yerel yöneticileridir.Her şeye para harcayan, har vurup harman savuran hükümetin vatandaşın can pazarı yaşadığı bu yollara para ayırmaması tamamen vicdansızlık ve insanlık suçudur.”

KAPLAN: “BİR SÜRÜ YERE PARA VAR DA NİZİP YOLUNA MI PARA YOK?”

 

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, “O yol bir ara yapılıyordu. Sonra para yok diye durduruldu. Bir sürü yere para var da Nizip yoluna mı para yok?  Gerçekten ölüm yoldu. Yılda onlarca can kaybımız oluyor. Tüm milletvekillerimiz ile birlikte hareket etmeliyiz. Nizip yolu bir an önce bitirilmeli.  Yine Nurdağı yoluna bütçe ayrılmalı. Mecliste sürekli dile getirdim. Dile getirmeye de devam edeceğim. Tüm vatandaşlarımız bayramda dikkatli olsunlar. Acele etmenin herkese zararı olacak.”

 

TAŞDOĞAN: “OTOBAN YOLU ÜCRETSİZ OLSUN”

 

MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, “Nizip yolunun inşaatı geç de olsa devam ediyor. Yolun tamamlanmasını bir an önce bekliyoruz. Ölüm yolu diye çok çağrıda bulunmuştuk. Yapılmasına katkı sağlamıştık. Şimdi de çağrımızı yenilemek isterim.  Yol biten kadar Gaziantep Nizip arası, Gaziantep Nurdağı arası otoban yolu ücretsiz olması yoğunluğu azaltacaktır. Yoğunluk azalırsa kazalar da azalır. Önümüzde bayram var. Bayramı yasa çevirmemek gerekli. Sürücülerimiz muhakkak trafik kurallarına uysun."

 

ATAY: “TIRLARIN, TANKERLERİN OTOBANA YÖNLENDİRİLMESİ MECBURİ OLMALI”

 

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, “Bu yol artık karayolu olmaktan çıktı ölüm yolu oldu. Gaziantep’ten Şanlıurfa’ya giderken yolun iki şeritli olması Gaziantep için ayıp. Yetkililer konuya el attı. Çalışmalara başlandı. Yapılıyor ama yolun tek şeritli olması sebebiyle kazalar oluyor. Önlem olması gerekiyor. Yol tamamlanana kadar tırların, tankerlerin otobana yönlendirilmesi mecburu istikamet haline getirilmeli. Sürücülerimizden muhakkak emniyet kemelerini takmalarını, çocuklarını arabanın arka koltuğuna oturtmalarını, dikkatli olmalarını istiyoruz. Hız demek ölüm demek. Canları bizim için kıymetli. Bayramda otobanlar ücretsiz. Yol bitene kadar da ücretsiz olması gerekiyor.”

 

FİLİZ: “GEREKLİ İŞARETLER YOK”

 

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili Hüseyin İmam Filiz, “Çok fazla kazanın olduğu, can kaybının olduğu bir yola döndü. Bizi çok üzüyor. Bir an önce halledilmesi lazım. İnsanlarımız trafik kurallarına uymadan gidiyor. Biraz da bundan kaynaklı. Duble yol bir an önce tamamlanmalı. Geçtiğimiz günlerde o yolu kullandı. Yapılmayan kısımlarda gerekli işaretlemelerin olmadığını da gördüm. Özellikle geceleri daha tehlikeli.”

 

ÇETİN KARABIYIK – BERMAL BARAN