fk
Sektörü esas sahiplerine bırakın!
Tarih:26.3.2018
STK’LARA YENİ YÜZLER GEREKLİ
1999 yılında Amerika’ya gidip California’da müthiş yatırımlar yapan ve STK’lara yeni yüzlerin gerekli olduğunun altını çizen İbrahim Türkhan, “Gaziantep 170 ülkeye ihracat yapan bir şehir. İhracatçıyla ithalatçı firmaları nasıl bir araya getirebilir bunları yapmak lazım.  Gaziantep’in gençlerini, heyecanını biraz daha yukarıya taşımak adına aday oldum” diyerek Gaziantep girişim ruhu olan bir şehrimiz. Gaziantep, Türkiye’de en başarılı olan şehir. Gaziantep yetişip ekmeğini suyunu yiyen insan durmaz, heyecanla dünyanın her yerine gider” dedi.
FISTIK DEĞERLİ BİR ÜRÜN
Boyhan Company olarak California’ya nasıl yatırım yaptığını anlatan Boyhan Company A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Türkhan, “California’ya turist olarak gezmeye gittim.  Orada tarımın doğru şekilde yapıldığını gördüm. Gaziantep’in fıstığı çok önemli. Dünyada bilinen bir marka. Bize California’da fıstık tarımı var dediler. Şu anda orayı dünyanın en çok fıstık üreten yeri haline getirmişler. Gaziantep ve Urfa bölgelerinden yıllık 250 bin ton fıstık çıkıyor. Bunun maddi değeri oldukça fazla. California’da fıstığı tattığımızda bizim fıstığımızın gerçekten lezzetli olduğunu gördük. Fıstığımız gerçekten değerli bir ürün fakat üretici verdiği hizmetin karşılığını alamıyor. Sebebi de üreticimiz yeterince bilinçli değil. Amerika’da bütün üniversiteler üretici ile el ele vererek doğrular nedir yanlışlar nedir araştırıyor. Üreticiyi doğru şekilde bilinçlendirirseniz hem katma değer sağlarsınız, hem de üreticilere fayda sağlarsınız. Lezzetle üretimi arttırdığında Antep fıstığı dünyanın her yerine ihracatla gider” dedi.
DEVLETİN ÜRETİCİYİ CESARETLENDİRMESİ LAZIM
Boyhan Company’nin California’daki şu anki durumu hakkında bilgi veren Türkhan, “Orada tarım değerleri çok iyi. İklimi müsait. Gaziantep iklimi ile Amerika iklimi benzerlik gösteriyor. Kendi personelime Türkiye’de ceviz, badem ve fıstık ne durumda diye araştırdık. Adıyaman bölgesi badem bölgesi. Oradaki üreticilerle iletişim içindeyiz. Adıyaman’da ciddi bir şekilde bu ürün ekildi. 3-5 sene sonra ciddi bir üretim merkezi olacak. İç Anadolu Bölgesi cevize uygun olan bir bölge. Türkiye’de olan en büyük sorun sigorta olayı. Amerika’da sigorta olayı iyi. Devletin üreticiyi cesaretlendirmesi lazım” diye konuştu.  
DÜNYAYA YÜZDE 40 CEVİZ YAĞINI BİZ ÜRETİYORUZ
California’nın çok büyük bir yer olduğunu ve ticaret hacmi büyük olan şirketlerin olduğunu söyleyen Türkhan, “California’ya gittik eğer böyle bir iş yaparsak hem ülkemize hem de güzel şeyler yapabilir dedik. Badem, ceviz,  badem sütü ve ceviz yağı işi yaptık. Şu anda dünyaya yüzde 40 ceviz yağını üretiyoruz. Ceviz kırılırken çıkan tozu değerlendirdik. Japonya, İsrail ve Avrupa’ya ürün satıyoruz. Bu ürünü omega 3 olduğu için çocuklara veriyorlar. Ceviz konusunda Türkiye yavaş yavaş yatırım yapıyor. İnşallah hayırlı sonuçlar ortaya çıkar. Toprak reformu şuan yeni başladı.  Amerika’da toprak bölünmüyor. Milyonlarca dönüm toprağı olan şahıslar var.”
TÜRKİYE TARIM CENNETİ BİR YER
Türkiye’deki tarım politikalarını değerlendiren Türkhan, “Türkiye’de en büyük sorun doğru ürünü doğru yere ekmemek. Biz Gaziantep’e ceviz ekersek bir süre sonra bu ağaçları sökmek zorunda kalıyoruz. Doğru yerlere ürünler ekilirse en güzel verim alınır. Türkiye 4 mevsim yaşayan tarım cenneti bir yer. Eksik olan tarafımız ise üretici ile doğru iletişimi kurmuyoruz. Doğru dengeyi sağlarsak bizde başarılı olabiliriz” dedi.
CALİFORNİA’DA İLK 5’TEYİZ
Boyhan Company olarak hedeflerini anlatan Türkhan, “Boyhan Company olarak California’da ki diğer şirketlerimizle önemli hedeflerimiz var. Biz California’da şu anda ilk 5 arasına giren bir firma haline geldik. İnanılmaz bir başarı yaşadık. Azimle başardık. Biz şu anda 53 ülkeye ihracat yapıyoruz. Hedeflerimiz çok büyük. Kısa bir süre içinde Türkiye’de bir yatırım yapacağız. Amerika’da market zinciri bazı firmalara ürün veriyoruz. İnşallah 2023 yılında hedeflerimizi tutturursak ciromuz 1 milyar dolara ulaşacağına inanıyoruz.”
GAZİANTEP’TEN VAZGEÇMEM
Gaziantep’in kendisi için vazgeçilmez bir şehir olduğunu vurgulayan Türkhan, “Gaziantep’in insanı saygılı, değerli insandır. California’ya gitsem bile halen arkadaşlarımla görüşüyorum. California’nın tamamı bana verseler de yenide bu şehirden vazgeçmem.”
GENÇLERİN HEYECANINI YUKARI TAŞIMAK İÇİN ADAY OLDUM
GAİB Kuru Meyve sektörü grubuna neden aday olduğunu açıklayan Türkhan, “Gaziantep’ten hiç çıkmadım. Konukoğlu derki, ‘Kahkenin üçü Antep’in içi.’ Onun için hiç Antep’ten vazgeçmedim. Abdulkadir Çıkmaz’ın Gaziantep’e çok büyük hizmetleri var. Çıkmaz, iki dönem kuralı olduğu için aday olamıyor. STK’lara yeni yüzler gerekli.  İhracatçıyla ithalatçı firmaları nasıl bir araya getirebilir bunları yapmak lazım. Gaziantep 170 ülkeye ihracat yapan bir şehir.  Gaziantep’in gençlerini, heyecanını biraz daha yukarıya taşımak için aday oldum.”
ETİK VE YASAL OLMAYAN BU DURUMA ALET OLMAYIN
13 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan seçimlerde grubun gerçek temsilcilerinin oylarına talip olduğunu belirten Türkhan, “Bölgemizin sektördeki üyeleri ile daha sıcak ve sürekli ilişki içerisinde çözüm odaklı sorunlarına ve önerilerine ben değil biz diyerek hizmet etmeyi hedefliyoruz. Seçimde oy kullanacak Kuru Meyve Grubu sektör üyesi gibi gözüken ancak Kuru Meyve Grubu ile hiçbir alakası olmayan sadece seçimlerde oy kullandırmak amacıyla formaliteden sözde ihracat yaptırılan firmaların bu seçimi etkilemeden sektörün esas sahiplerine bırakarak oy kullanmalarını, etik ve yasal olmayan bu duruma alet olmamalarını temenni ediyoruz” dedi.
BOYHAN COMPANY HAKKINDA
Firma, İbrahim Türkhan başkanlığında 1975 yılında babasından bayrağı devralıp ticari hayatına devam etmektedir.  1991 yılında kurulan Boyhan Company sanayi ve anonim şirketi ile halen Türkiye faaliyetlerine devam etmekte olup Gaziantep ve Mersin’de serbest bölgede kuru meyve sektöründe imalat ve ihracat işleri ile iştigal etmektedir. Türkiye’de ceviz ve badem konusunda sektörde ilk 2 firmadan biridir. Ayrıca Boyhan Company, Amerika California eyaletinde 80 bin metrekare kapalı alanında üretim tesisi ve 20 bin dönüm arazide badem ve ceviz bahçeleri mevcuttur. Firma Amerika ve Türkiye’de kurulu mevcut şirketleri ile 2023 yılında 1 milyar dolar ciro hedeflenmektedir. İbrahim Türkhan’ın yenilikçi vizyonu ile Boyhan Company sektörde sürekli yenilikleri ve ilkeleri kendine ilke edinmiştir. Bu kapsamda ceviz ve bademi; ceviz sütü, badem sütü, ceviz yağı, badem yağı badem unu gibi ürünlere dönüştürerek ürünlere katma değer sağlamıştır.
İBRAHİM TÜRKHAN KİMDİR?
1960 Gaziantep’te doğdum. Şirehan esnafıyım. Şirehan dediğini zaman akla Gaziantep’in Üniversitesi gelir. Bugün Gaziantep’in çoğu esnafı buradan çıkmıştır. Şirehan 60-70 yıl önce Gaziantep’in Organize sanayisiydi. Gaziantep girişim ruhu olan bir şehrimiz.  Gaziantep, Türkiye’de en başarılı olan şehir. Gaziantep yetişip ekmeğini suyunu yiyen insan durmaz, heyecanla dünyanın her yerine gider.  
ÇETİN KARABIYIK

İbrahim Aygüneydoğu Anadolu ihracatçılar birliğibirlikİhracatçılarAnadoluGüneydoğuGAİBBoyhan CompanyYönetim Kurulu Başkanıbaşkanİbrahim TürkhanAy medya GrupSTKyüzCaliforniastkfıstıkürünsahipesassektörgaziantep haberHaberGaziantep