Antep Fıstığı gümbür gümbür geliyor!
Tarih:15.2.2018

Yapımcılığını Zeugma Yapım’ın üstlendiği, yönetmenliğini Oğuz Yalçın’ın yaptığı Antep Fıstığı’nda başrolleri Ivana Sert ve Çeled Uşaglar Tiyatro Okulu Kurucusu Orhan Uslu paylaşıyor. Çekimlerinin tamamı Gaziantep’te yapılan Antep Fıstığı filmi, ilk olarak yarın Gaziantep ve Kilis’te vizyona girecek.

BİLET SATIŞLARI REKOR KIRDI

Filmin en önemli özelliği ise, çekimler yapılırken, Gaziantep’in her köşesinin de sinemaseverlere tanıtılması oldu. Filmin hikayesi, şehrin tarihi çarşıları, cadde ve sokaklarında çekilirken, şehrin gelenek ve görenekleri de ön plana çıkartıldı.

Gaziantepli sinemaseverler de, kendilerini anlatan filme sahip çıktığını, gişelere akın ederek gösterdi. Antepfıstığı filmi, daha vizyona girmeden Gaziantep’te 20 bin bilet satarak, bu alanda bir rekor kırdı. Sinema tutkunları sosyal medyada da filmle ilgili yoğun paylaşımlar yaparak, filmi Twitter da trend topic yapmayı başardı. Ünlü isimlerde filmle ilgili övgü dolu paylaşımlar yaparak destek mesajı verdi.

MART AYINDA TÜRKİYE VE AVRUPA’DA…

Antep Fıstığı, Şubat ayı sonuna kadar Gaziantep sinemalarında gösterimde kaldıktan sonra, Mart ayından itibaren Türkiye ve Avrupa’da aynı anda gösterime girecek.

Filmin yapımcısı Meral Ay, Gaziantepliler’in gösterdiği ilgiye özellikle teşekkür ederek “Bu film bizim içinde çok özel oldu. Sokakta, caddede gördüğümüz yaşlısı-genci herkesi heyecanlandırdı. Tabi ki bizlerde çok heyecanlıyız. Gaziantep’in bir özelliği olsun istedik. Yani bu film bizim değil, Gaziantep’in bir filmi. Zaten yola çıktığımız ilk günden bugüne, bu filmin başrol oyuncusu Gaziantep olacak demiştim. Bugüne kadar Karadeniz filmleri, İç Anadolu güldürüleri, Ege ve Trakya öyküleri hep çekildi ama Gaziantep’in şivesi hiç bu kadar yakından tanıtılmamıştı. Biz biraz da bir Gaziantep furyasının önünü açmayı planladık. Sağ olsun Gaziantepli hemşerilerimizde verdiğimiz bu mesajı çok net olarak gördü ve daha film vizyona girmeden gişelere akın ederek bu mesajımıza karşılık verdi. Şehrimize hayırlı olsun. Gaziantep’ten yayılan bu başarı dalgasının Mart ayından itibaren Türkiye’nin her köşesinde ve Avrupa ülkelerinde de devam edeceğine kalpten inanıyorum. Çünkü oralardan da, daha şimdiden çok güzel mesajlar alıyoruz” diye konuştu.

“GENEL İZLEYİCİ KİTLESİ İÇİN UYGUN BİR FİLM”

Meral Ay, Kültür Bakanlığı’nın Antep Fıstığı filmi için yaş sınırı koymadığını ve bunun da çok önemli olduğunu belirterek “Günümüzde, popüler diye adlandırılan bir çok filme, bakanlık yaş sınırı koyuyor. Bunlar filmlerde kullanılan içerik ve konuşmalara göre 7+, 13+, 15+ gibi değişebiliyor. Ancak Kültür Bakanlığı, bizim filmimize herhangi bir yaş sınırlaması koymadı ve ilgili kurul “Genel İzleyici Kitlesi için Uygundur” notunu verdi. Bu bizim için ayrıca bir sevinç ve gurur kaynağı oldu. Çünkü biz bu filmi hazırlarken, insanları argolu, küfürlü kurgularla güldürme yolunu tercih etmedik. Her yaş grubundan bireylerin ve ailelerin çocuklarıyla birlikte hoşça vakit geçirebileceği bir film olsun istedik. Bunu da başardık. Nitekim, Kültür Bakanlığı da bizim bu hassasiyetimizi tescilledi. Her yaş grubundan insanlar, bu filmi gönül rahatlığıyla izleyebilecek” şeklinde konuştu.