GAZiANTEP’iN SÖYLEYECEK SÖZÜ VAR
Tarih:3.10.2017

Turizmin Gaziantep’in ekonomisi, sanayisi için çok önemli olduğunu söyleyen Şahin, “Bu alanlardan birincisi arkeoloji, ikincisi ise gastronomi olarak belirledik. Beş antik kenti olan bir şehir ve dünyanın en eski yaşam alanı, saklı cennet olan bu şehri dünyaya açmamız gerekiyor. Yerelden evrensele, gelenekten geleceğe söyleyeceklerimiz olduğunu gördük” dedi.

Şura kapsamında belirlenen 13 komisyonun ön hazırlık çalışmalarının ele alındığı toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, belediye başkanları ve çeşitli alanlardan yerel yönetimler ile turizm alanında uzman 25 komisyon üyesi katıldı.
 
DUYGUSAL BİR MESELE OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR
 
Yeni yol hartaları çizmek için toplandıklarına dikkat çeken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Turizm meselesi artık duygusal bir melese olmaktan çıkmıştır. İnsanlık tarihi kadar eski bir alan olan turizm tarihine baktığımız zaman, yaşam kalitesi, insanoğlunun beklentiler, el işlemeleri, teknolojik imkanlarla beraber artık şehir, dünya ekonomilerini direkt ilgilendiren bir meselede bahsediyoruz. Özellikle dönemsel olarak batığımızda aslında çok ciddi risklerin yükseldiği bir dönemden bahsediyoruz. Tüm dünya için böyle bir önem söz konusu. İki tercihimiz var, ya içimize kapanacağız, sürekli mazeret üreteceğiz ya da bu riskleri rızka çevireceğiz, fırsatlara dönüştüreceğiz. İşte bugün bu masada bulunmamızın nedeni en zor zamanda hiçbir mazeret üretmeden, elimizdeki fırsatları, imkanları, riskleri yöneteceğiz ve yol haritamızı çizeceğimiz gündür” şeklinde konuştu.
 
CİDDİ SORUNLARIMIZ VAR
 
Cumhurbaşkanın söyleminden yola çıkarak konuşan Başkan Fatma Şahin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da Turizm Şurası’nda belirttiği gibi, ‘Biz hiçbir zaman mazeret üreten olmadık. Hedefimiz, iddiamız var ve bu alanda da çok iddialıyız.’ Çok ciddi bir dönem yaşanıyor, söylem ve eylem birliği açısından gücümüz var. Özellikle çeşitlendirme ve kümelendirme konusunda büyük fırsatlara sahibiz. Ama özellikle 4 yıldan beri, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sahada her şeyi birebir gören biri olarak çok ciddi sorunlarımız var. Bugün burada özellikle ikinci bölümde sorun başlıklarımızı belirleyip, alt başlıklarla bakanlığımızın kasım ayında yapacağı toplantıya iyi bir hazırlık yapacağız. Bu konuda özellikle yerel yönetim ile ilgili bakanlıkların bağlantılarını güçlenmesi, bütçeleme gibi yerel yönetimin kendi içinde yapması gerekenler, bakanlıklarla olan iş birliğini bir devlet politikası olması halinde daha güçlü bir şekilde yol alacağız” şeklinde konuştu.
 
DUYGUSAL BİR HEDEF DEĞİL
 
Turizm sektörü üzerinden tüm dünyada büyük bir rekabet olduğunu sözlerine ekleyen Şahin, “Rekabeti yönetebilmemiz içinde kaliteyi artırıp, söylem ve eylem birliğini güçlendirmemiz gereken bir dönem yaşıyoruz. O yüzden ben bu toplantıdan ümitliyim, bu toplantıdan çıkacak sonuçların, Sayın Bakanımız takipçisi olacağını söylemişti. Çünkü bir iddiamız var, dünyanın 10’uncu ekonomisi olacağız. Dünyanın 10’uncu ekonomisi olabilmemiz içinde turizmde dünya üçüncüsü olmak gibi bir hedefimiz var. Bu duygusal bir hedef değil, bu hedefi gerçekleştirmemiz için yapmamız gerekenler var. Bugün bu masada hem yapmamız gerekenleri hem de yapmamamız gerekenleri konuşacağız. 2023, Cumhuriyetin 100.yılına bu sektörü nasıl hazırlayacağımızı konuşacağız. Çünkü bu sektör artık benim ne kadar güzel dağım var, denizim var değil, bu sektörün altyapısını en iyi şekilde oluşturmamız gerekiyor. Oluşacak tüm riskleri de yönetmemiz gerekiyor.” dedi.
 
GAZİANTEP İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
 
Turizm sektöründeki değişimlerin en az 40 sektörü etkilediğini söyleyen Fatma Şahin, bu değişimlerin istihdam, ihracat ve tüm rakamları etkilediğini belirtti. Gaziantep için turizmin öneminden bahseden Şahin; “Hele Gaziantep için bakıldığında ekonomi, sanayi ve turizm şehir açısından çok önemli bir mesele. 4 yıl öncesinde bir analiz yaptırdık, şehrimizin rekabet gücünü ölçtürdük. Rekabet gücünü ölçtürdüğümüz zaman iki alanın çok önemli olduğunu gördük. Bu alanlardan birincisi arkeoloji, ikincisi ise gastronomi olarak belirledik. Beş antik kenti olan bir şehir ve dünyanın en eski yaşam alanı, saklı cennet olan bu şehri dünyaya açmamız gerekiyor. Yerelden evrensele, gelenekten geleceğe söyleyeceklerimiz olduğunu gördük. Asım başkanımız döneminde çok önemli çalışmalar yapıldı ama bunları ileriye taşımamız bir o kadar önemli. Gastronomide de iki yılsonunda Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmeyi başardık. Bu büyük bir fırsat, bu fırsatın büyük bir ekonomiye dönüşmesi için 4 yıldan beri, oda başkanlarımız, esnaflarımız ile birlikte şehrin Gastronomi alanındaki alt yapısını güçlendirmeye çalışıyoruz. Bakanlıklarımızla birlikte çalışıyoruz. Ama bireysel yapılan çalışmayı, toplumsal bir yapıya dönüştürme, 81 şehrimizin söyleyecek sözü var. Her birinde saklı hazineler var. O şehirlerimizdeki saklı hazineleri açmak ve dünyayla paylaşmak hepimiz için sorumluluktur. Buradan çıkacak sonucun iyi bir devlet politikasına, uzun ve orta vadeli plana ve iyi bir sonuca dönüşeceğine inanıyorum.”
 
TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ YERE SAHİP
 
Turizm Şurası’nın 1-3 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirileceğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci ise şura hakkında bilgilendirmede bulundu. Temurci konuşmasına şöyle devam etti: “Birinci Turizm Şurası, 1998 yılında Ankara’da yapıldı, ikinci şura ise 2002 yılında Ankara’da kamu kurum ve kuruşlarının yanı sıra sektör temsilcilerinin katılımı ile yapılmıştı. 15 yıl içerisinde başta bakanlığımız olma üzere kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve turizm sektör temsilcileri ile birlikte birçok çalışma yaptık. Yaşanan değişikliklerin ülkemiz üzerinde ne şekilde etkili olduğu kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Türkiye turizm sektörü açısında çok önemli bir yere sahip, bu potansiyeli daha etkin bir şekilde kullanılması bakanlık olarak istiyoruz. Bu anlamda yeni turizm politikalarının üretilmesi amacıyla bu şurayı gerçekleştireceğiz.”
 
BİLGE ÜLKE GÜZEL