Tatil bitti
Tarih:17.9.2017
EN ERKEN GİRİŞ SAAT 06.40
Sabahçılar saat 06.40’da okulda olurken, öğlenciler ise 12.50’de dersbaşı yapacak. Tekli öğretim olan okullarda ise dersler 08.00’da başlayıp 15.30’da sona erecek. Yetkililer okulların ders zili çalma saatlerinin birbirlerine ve bölgelere göre farklılık gösterebilmekte olduğunu söyledi.
NİTELİKLİ BİREYLER YETİŞTİRMEMİZ GEREKMEKTEDİR
Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete yeni eğitim öğretim yılının tüm öğrencilere hayırlı olmasını diledi. Eğitimin çağdaş toplumların ciddi ve sıkı sıkıya ele aldığı temel bir olgu olduğu için modern ve uygar toplumların eğitim düzeyleri de ilerleme ve kalkınma hızlarıyla doğru orantılı olduğunu belirten Mete, “ Devletimiz de son yıllarda eğitime çok büyük bir önem vermekte ve genel bütçeden en büyük pay millî eğitime ayrılmaktadır. Ülke olarak çocuklarımızın ve gençlerimizin çağın gereklerine uygun olarak ve fırsat eşitliği içinde eğitim-öğretim imkânlarından yararlanması yönünde yoğun bir çaba içindeyiz. Bu yüzden gençlerimizi; günümüzün en modern eğitim araç ve gereçlerini kullanarak, ülkesini ve milletini seven, millî ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, sorumluluk duygusu gelişmiş, birkaç lisanı çok iyi konuşabilen, teknolojiyi takip eden nitelikli bireyler olarak şekilde yetiştirmemiz gerekmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her dönemde önemli bir yerleşim merkezi olan ilimiz; son yıllarda sanayi, ticaret ve daha birçok sektördeki başarısı ile ülkemizin ve bölgemizin cazibe merkezi hâline gelmiştir. Bugün ilimizde; okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretimde 511 bin 463 öğrencimiz eğitim görmektedir. Bunun yanı sıra 37 bin 657’si geçici eğitim merkezlerinde, 21 bin 360’ı geçici eğitim merkezleri dışında kalan okullarımızda olmak üzere toplam 59 bin 017 Suriyeli öğrenci de öğrenim görmektedir. Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi’ndeki 57 bin 467 öğrencimiz de eklendiğinde toplam öğrenci sayımız 627 bin 947’dir. Görüldüğü gibi öğrenci sayısı ülkemizdeki birçok ilin nüfusundan fazla olan ilimizin derslik sayısı 16 bin 220, resmî ve özel okullarda görev yapan idareci ve öğretmen sayımız toplamda 26 bin 439’dur” dedi.
HAZIRLIKLARIMIZ HALEN DEVAM EDİYOR
Yeni eğitim öğretim yılının hazırlıklarının halen devam ettiğini belirten Mete, “2017­2018 eğitim öğretim yılının geçmiş yıllara oranla bu yıl daha başarılı bir yıl geçmesi için yoğun bir program hazırladık. Gaziantep’te her yıl eğitim kalitesi yükseliyor. Amacımız okul, öğrenci, öğretmen ve veli konseptinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Ücretsiz kitap dağıtımından tutunda, okulların bakımı onarımına kadar hazırlıklarımız halen devam ediyor. Heyecanlıyız. 3-4 ay gibi uzun bir süre oldu. Dolaysıyla eğitim-öğretimin hazırlık dönemi bizim için olumlu geçti. Çocuklarımızı özledik” dedi.
8 HAZİRAN’DA SONA ERECEK
18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayan 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısı 19 Ocak 2018 Cuma günü sona erecek. Yarı yıl tatili, 22 Ocak 2018 - 2 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacak. İkinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi günü başlayacak ve 8 Haziran 2018 Cuma sona erecek.
ÇETİN KARABIYIK