SICAK GAZİANTEP'TE BAYRAM TURİZMİNİ ETKİLEDİ
Tarih:13.8.2017

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla vatandaşlar tatil hazırlıklarını hızlandırdı. Turizmi ve Gastronomisi ile dikkat çeken Gaziantep’te son zamanlarda havanın yoğun bir şekilde sıcak olması bayram turizmini etkiledi. Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) GAP Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Figen Akan, “Bayram tatili Ağustos sonuna denk geliyor. Yaz tatilinin de bitmesine yakın bir dönem olduğu için herkes deniz kenarı yerleri tercih ediyor. Gaziantep'e ne dış şehirlerden gelen oluyor ne de Gaziantepliler burada kalıyor” dedi.

 

BÖLGEMİZE FAZLA TUR GİRİŞİ OLMAYACAK

 

“Bayram boyunca Alanya, Antalya gibi Ege bölgesindeki otellerde yüzde 90 doluluk var.” diyen Figen Akan,  “Tatil süresinin uzamış olmasının pek bir faydası olmayacak çünkü oteller dolu. Bayramda da hareketlilik bekleniyor ama bayram döneminde bölgemizde çok fazla tur girişi olmayacak.  Gaziantep’ten çıkışlı şu anda Karadeniz turlarımız kalkıyor onlar da dolu gidiyor. Eylül ayından itibaren ise Şanlıurfa, Mardin, Kıbrıs, İstanbul, Kapadokya, Ege ve Akdeniz turu var. Buradaki insanların gezmesini sağlamak için. Gaziantep’e gelen turistler Eylül ayından sonra başlar çünkü hava bu sektörü etkiliyor. Sıcak olan yerlere kimse gelmiyor” ifadelerini kaydetti.

 

GAZİANTEP’E EYLÜL AYINDAN SONRA GELİYORLAR

 

Farklı şehirlerden Gaziantep’e Eylül ayından itibaren gelmeye başlayacaklarını, havaların sıcak olmasının turizmimizi etkilediğini dile getiren Akan, “Eylül, Ekim, Kasım’da doluluk oranımız güzel gidiyor. Farklı şehirlerden gelen turistler şehrimizin iklimimi güzel olduğu için gelir. Çünkü bu bölge turizmi ve gastronomisi ile dikkat çekiyor. Diğer şehirlerden tur fiyatı soran, tur alan, uçak bileti alan yüzlerce insan var. Bayram sezonunda sıcak Gaziantep turizmini etkiledi. Bayram yaklaşıyor ama biz bayramda şehir dışına çıkmayı tercih ediyoruz. Bayram tatili Ağustos sonuna denk geliyor yaz tatilinin de bitmesine yakın bir dönem olduğu için herkes deniz kenarı yerleri tercih ediyor. Gaziantep'e ne dış şehirlerden gelen oluyor ne de Gaziantepliler burada kalıyor. Ama şu an geçen yıla oranla yüzde 400 misafir artışımız var. Sezon güzel gidiyor, sadece Ağustos ayımız durgun geçti o da havaların çok sıcak olmasından kaynaklı” şeklinde konuştu.

BİLGE ÜLKE GÜZEL


GastronomiGAPTÜRSABFigen akanBayramSıcakGaziantep