Almanlar bizi seviyor
Tarih:9.8.2017

Gaziantep’i 2017 yılının ilk 7 ayında 77 bin 165 yabancı turist ziyaret etti. Şehrimizi en çok ziyaret eden ülke ise 11 bin 160 kişiyle Almanya oldu. Konu hakkında konuşan Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, “Yılın ilk 6 ayında Almanya’dan 3 bin 681 kişi sınır kapılarından Gaziantep’e giriş yapmış. Temmuz ayında ise 3 bin 798 kişi geldi. İlk 6 ayı 2’ye katlayarak Temmuz ayında gelen Almancı turist sayısı yüzde 100 artış gösteriyor” dedi.

2017’DE CİDDİ BİR ARTIŞ VAR

2017 yılında Gaziantep’te gözle görülür oranda turizmde canlanma ve hareketlenme görüldüğünü dile getiren Mehmet Bülent Öztürk, “Özellikle yılın ilk 6 ayında Nisan ve Mayıs’ta hızla yükselen bir ziyaretçi akını gördük. Ramazan Bayramı ile beraber ziyaretçi sayısında azalma olduysa da ardından Temmuz ayında hem GAPSHOES Ayakkabı Fuarı’nın yapılması hem de Almancılar dediğimiz yurtdışında yaşayan Türklerin yaz tatili dolayısıyla Türkiye’ye gelmesi dolayısıyla ciddi bir artış yaşandı. Önümüzdeki Eylül, Ekim ve Kasım ayına baktığımız zaman da yerli ve yabancı tur yapan birçok seyahat acentasının Gaziantep’e ve Güneydoğu’ya tur koyduğunu görmekteyiz. Şu anda rezervasyonlarda ciddi bir artış var. Gerek otelciler derneğimizle gerekse acentacılarımızla TÜRSAB ile yaptığımız görüşmelerde önümüzdeki Eylül, Ekim ve Kasım ayının sonuna kadar bölgede turizmin çok canlı olacağını düşünmekteyiz” sözlerine yer verdi.

HEDEF KONAKLAMAYI ARTTIRMAK

2107 yılında Gaziantep’e giriş yapan ve konaklayan turist sayısını arttırmayı amaçladıklarını söyleyen Öztürk, “2017 yılının ilk 7 ayında sınır girişlerinden toplam 77 bin 165 kişi havaalanı ve Karkamış sınır kapısından Gaziantep’e giriş yapmış. En çok ziyaret eden ilk üç ülke ise 11 bin 160 kişiyle Almanya sonra 4 bin 52 kişi ile Irak, 3 bin 151 kişi ile ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti geliyor.  293 bin 10 kişi ise otellerde konaklamış. Bunların geceleme sayısı ise 512 bin 863. Yani bizim otellerimizde geceleme sayısı 1.75’e denk geliyor. Bizim amacımız ise bunları 2-3 güne artırmak” ifadelerini kaydetti.

KOMŞULARINI ALIP GELDİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine atıfta bulunan Mehmet Bülent Öztürk, “Cumhurbaşkanımızın gurbetçilere bir çağrısı vardı; ‘komşularınızı da alın gelin, düğününüzü burada yapın’ diye. Bu bağlamda baktığımız zaman Gaziantep’e gelen yabancı sayısında Almanya’dan gelen turistler birinci sırayı oluşturuyor. Yılın ilk 6 ayında Almanya’dan 3 bin 681 kişi sınır kapılarından Gaziantep’e giriş yapmış. Temmuz ayında ise 3 bin 798 kişi geldi. İlk 6 ayı 2’ye katlayarak Temmuz ayında gelen Almancı turist sayısı yüzde 100 artış gösteriyor. Bu da şehrimizin ekonomisi açısından önemlidir” dedi.

BU PROJE DALGA DALGA BÜYÜYOR

Öztürk şu şekilde konuştu: “Turistlerin Gaziantep’e ziyaretlerinin artmasında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’in başlatmış olduğu Şimdi Gaziantep’e Gelme Zamanı projesinin çok büyük bir etkisi vardı. Bu proje dalga dalga yayılıyor. Gerek sosyal medyada gerekse ülkesel ve yerel basında Gaziantep’in sesini her tarafa duyurmaya çalışıyor. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımıza minnettarız.

BİLGE ÜLKE GÜZEL


BüyükşehirGAPSHOESFatma ŞahinMehmet Bülent öztürkTurizmkültürAlmanlarGaziantep