fk
TÜKENMİŞLİK SENDROMU NEDİR?
Tarih:27.4.2017

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen Tükenmişlik Sendromu hakkında açıklamalarda bulunan Psikolog Hüseyin Durak, çalışma hayatının belirleyici olduğu anlardan bu yana hayatımızda yer aldığını dile getirerek, “Tüm iş ortamlarında, çalışanlarda sıklıkla görülebilecek bir rahatsızlık. Bu sendromu tetikleyen genellikle iş ortamındaki stres unsuru” dedi.

ÇALIŞANLARDA SIKLIKLA GÖRÜLÜR

Psikolog Hüseyin Durak, “Tükenmişlik Sendromu yüzyıllardır olan ve özellikle endüstriyel devrimin sonucunda insanların çalışma hayatının belirleyici olduğu, kariyerlerinin hayatlarındaki öneminin artmasından itibaren hayatımıza girmiş bir iş hastalığı ve psikolojik rahatsızlık. Her meslek grubunda görülebilir. Tükenmişlik Sendromu yakın zamanda Futbolcumuz Frantisek Rajtoral’ın aramızdan ayrılması sonucunda yeniden gündeme geldi. Tüm iş ortamlarında çalışanlarda sıklıkla görülebilecek bir rahatsızlık.” ifadelerine yer verdi.

TÜKENMİŞLİK SENDROMUNU BESLEYEN ANA KAYNAKLAR

Sendromun tetikleyen unsurlar hakkında bilgi veren Hüseyin Durak; “Bu sendromu tetikleyen genellikle iş ortamındaki stres unsuru. Bu mobing olabilir, ilgisizlik olabilir, kişiler arası ilişki bozukluğu olabilir, ağır yük olabilir, dinlenmeme, takdir edilmeme gibi faktörler olabilir. İşyerindeki uyum azalması, takdir edilme hissi azalması, mesleki örgütsel dayanışma azalması, bireysel farkındalık ve bireysel enerji motivasyon azalması, duygusal doyum azalması, çevresel destek kaynaklarının azalması, stres eşiğinin düşmesi, mobingin artması Tükenmişlik Sendromunu besleyen ana kaynaklar.” sözlerine yer verdi.

SENDROMUN AŞAMALARI

“Sendromun birinci aşaması Alarm Aşaması bu aşamadan nasıl tepki vereceğimi belirlemeye çalışıyorum. İkinci aşama ise Direniş Aşaması bu devrede de bir yol bulup onunla mücadele etmeye başlıyorum. Başaramadığım andan itibaren ise üçüncü aşama Tükeniş başlıyor. Tükenmişlik Sendromu da uzun süre devam eden stres faktörlerinin kişiyi çaresiz hissettirmesi, değersiz hissettirmesi, mesleki doyuma ulaşamama, işe yorgunlukla gitme, işyerine karşı sorumlu hissedememe, yaptıklarımı yük olarak görme gibi sonuçları ortaya çıkarabiliyor.” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜMÜN ÜÇ AYAĞI

Tükenmişlik Sendromunun çözüm hakkında konuşan Hüseyin Durak; “Çözümün ilk ayağı insan kaynakları, ikinci ayağı örgütsel şema, üçünü ayağı ise bireysellik. Örgütsel şema öyle bir kurulmalı ki üsttekilerin alttakiler ile iletişiminin çok iyi olsun. İç kaynakların çok canlı olması gerekir. İnsan kaynakları için ise çalışanların birbirlerine, çalışanların hizmet alanlarına hizmet alanlarının çalışanlara olan davranışlarını organize eden formal durumların olması gerekiyor. Bireysel farkındalık ise bireyin kendisini iyi denetliyor olması önemli, yapıyorsa mücadele etme yapamıyorsa yardım alma durumunu ortaya çıkarır.” dedi. 

 “İNTİHAR HER BOYUTTA OLABİLİR”

Durak; “Hepimiz biyolojik hastalıklara yatkınken psikolojik rahatsızlıklara da yatkınız. Kişide asıl rahatsızlık tükenmişlikken bunu depresyon, panik atak, kapalı alan fobisi, açık alan fobisi gibi rahatsızlıklar olarak görebiliriz. İntihar ise hayatın her boyutunda olabilir ama onu arttıran bazı faktörler illa ki var. Tükenmişlik Sendromunda ise psikolojik ve sosyal faktörleri bir arada yer alıyor. Olumsuz sosyal ve psikolojik olayların artması intihar olanağını arttırıyor.” sözlerine yer verdi.

Bilge Ülke Güzel