'KAPILARI AÇABİLİRİZ'
Tarih:12.4.2017

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Avrupa'ya meydan okudu. Özellikle Almanya'nın her işte Türkiye'ye muhalif olmalarına karşın Suriyeliler noktasına Almanya Başbakanı Merkel'in 'Türkiye kardeşimiz' dediğini hatırlatarak, "Suriyeliler için 3 milyar euro 2016, 3 milyar euro 2017 yılında verilecekti. Eğer sözlerini yerine getirmezlerse kapıları açarız. Ondan sonra onlar düşünsünler" dedi. 

 

"AVRUPA SÖZÜNÜ TUTMAZSA ANLAŞMAYI İPTAL EDERİZ"

 

"16 Nisan'dan sonra kapıları açabiliriz" diyen milletvekili Ahmet Uzer, "Avrupa bize olan sözlerini yerine getirmezse anlaşmayı iptal edebiliriz. Kapıları açarız. Suriyeliler Avrupa'nın kapısına dayandığı zaman bakalım ne yapacaklar?" dedi. Geçen yıl yapılan anlaşmayı hatırlatan Uzer, "Bize dediler ki 'Suriyelileri bırakmayın. Bize göndermeyin. 3 milyar euro verelim. 3 milyar euro da 2017 yılında verelim." Almanya Başbakanı Merkel Gaziantep'e geldiğinde de konuşmuştu. Hatta ek olarak da Türk vatandaşlarına Avrupa'ya vizesiz girme hakkı tanıdıklarını söylediler. Ama önce onlar çark ettiler. Ve bize şart getirip, terörle mücadele yasamızı yumuşatmamızı istediler. 3 milyar euro'dan da şu ana kadar gelen rakam 300-350 milyon euro. Bu paraları da bize vermiyorlar zaten. Suriyelerin çocuklarının okullaşmasına harcandı. bir de her ay kamplarda kalan Suriyelilere 100 lira para ödeniyor. Bu para oradan ödeniyor" diye konuştu. 

 

"SURİYELİLERİN YÜZDE 90'I AVRUPA'YA GİTMEK İSTİYOR"

 

Taahhütler yerine getirildiği takdirde Suriyelilerin kamplara götürüleceğini söyleyen Uzer, "Sözlerini yerine getirirlerse Suriyelileri sınırın öbür tarafına götüreceğiz. Eğer sözlerini yerine getirmezlerse kapıları açarız. Suriyeli vatandaşların seyahat özgürlüğü var. Yüzde 90'ı Avrupa'ya gitmek istiyor. Biz de "Buyrun. Avrupa'nın yolu açıldı" deriz. Havadan, karadan, denizden, her yerden giderler. Bakalım Avrupalılar o zaman ne yapacaklar? Ondan sonra onlar düşünsünler. Her işte bize muhalif olmalarına rağmen iş Suriyeliler noktasına geldiğinde Merkel 'Türkiye kardeşimiz' diyor. Ama diğer meselelerde müttefik olmuyorlar" dedi. 

 

"3'ÜNCÜ HAVALİMANINI İSTEMİYORLAR"

 

CHP'nin, yeni yapılan 3'üncü havalimanına karşı olduğunu belirten Uzer, "Mesela İstanbul’a 3'üncü havalimanı yapıyoruz. Bizim bu havaalanını yapmamızı istemiyorlar. Ama biz bittiğinde 200 milyon yolcuya hitap edecek ve hizmet edecek. Ve buradan aşağı yukarı 550-600 bin kişi günlük bu havaalanını kullanacak. 25-30 euro her yolcu bize para ödeyecek. Çünkü Amsterdam ve Frankfurt’taki transit yolcu trafiğinin yüzde 60’ı İstanbul’a kayacak. Konum ve trafik olarak daha rahat ve ucuz olacağı için kaygıları var. 3'üncü havalanı hayata geçtiğinde 60 bin kişi olacak. Bunlarda öyle asgari ücretli olmayacak. Beyaz yakalı en az 5-10 bin lira maaş alacak. Biz oraya harcadığımız parayı 5 senede geri alacağız" ifadelerini kullandı. 

 

"ÇALIŞMALAR İSTEDİĞİMİZ GİBİ GİDİYOR"

 

Suriye'de yaşanan olayları 'Yangın' olarak değerlendiren Uzer, şöyle konuştu: "Yanımızda bir yangın var. Savaş var. Suriye’de kan güvenliği götürüyor. Ve sınır güvenliğimiz için ordumuz oraya çıkarma yaptı. O kadar şartlar uygun değildi ki ama biz bundan kaçamazdık. Biz halkımızın sağduyusuna güveniyoruz. 20 günlük çalışmadan sonra şu an geldiğimiz noktada her şey istediğimiz gibi gidiyor. Halkımıza iyi anlattık. Halkımız bu konuyla ilgili çıkarılan yalanlara çok itibar etmiyor."  ÇETİN KARABIYIK