4.5 G ile tanıştınız mı?
Tarih:31.3.2016

4.5 G teknolojisi bugün hayatımıza girdi. 3G’ye göre internet hızını yaklaşık 20 kat artıracak olan 4.5 G teknolojisi zamanla yarışılan günümüz çağında, “Hayatı hızlandıracak teknoloji” olarak değerlendirilirken, Yener Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yener, 4.5 G teknolojisinin hayatımıza katacağı artıları anlatırken, kullanıcıları da 4.5 G teknolojisinin kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar noktasında uyardı. Yener, hayatı hızlandırarak zamandan tasarruf sağlayacak olan 4.5 G teknolojisinin internet paketlerinin de hızlı bir şekilde bitmesine sebep olabileceğini söyledi.

Bilişim çağında en önemli kavramlardan biri olan hız konusunda hayatın her alanına etki edecek olan 4.5 G teknolojisi ile Türkiye bugün tanıştı. İnternet hızının önceki kullanıma göre 4.5 G’de yaklaşık 20 kat daha hızlı olacağı öngörülen 4.5 G teknolojisinin nasıl kullanılması gerektiği konusunda ve vatandaşın bu teknolojiye nasıl hazırlandığı konusunda açıklamalarda bulunan Ali Yener, kullanıcıları gazetemiz aracılığı ile bilgilendirdi.

HAYAT DAHA HIZLI

4.5 G’nin, hayatın hızlanması olarak yorumlanmasında hiçbir mahsur görmediğini söyleyen Ali Yener, “İnternetin hızlanması demek hayatın hızlanması manasına gelen bir uygulama haline geldi. Bankacılıktan tutun da alışveriş merkezlerinden vatandaşların alışverişlerine kadar her konunun ve alanın hızlanacağını söyleyebiliriz. Cebimizdeki telefonlardan bilgisayarlara ve tabletlere varana kadar bütün teknolojik imkanları kullanarak internete çok daha hızlı bir şekilde ulaşabileceğiz. 4.5 G teknolojisi, gelişen teknolojiye dayalı olarak veri alışverişi ve işlem hızlılığı bakımından son derece güzel bir uygulama olacak. Bugünden itibaren kullanımına başlanacak olan 4.5 G teknolojisi, çağımızın en büyük sorunu olan zaman konusunda bizlere çok büyük avantajlar sunacak” ifadelerinde bulundu

ZAMANDAN TASARRUF

Zaman ile yarışta büyük bir kazanım sağlayacak olan 4.5 G teknolojisinin zaman tasarrufu konusunda insanları rahatlatacağını dile getiren Yener, “İçinde bulunduğumuz çağda insanların zamanla yarıştığını ve en büyük sorunun zaman sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Zamanın daha verimli kullanılması açısından 4.5 G teknolojisinin kullanılmaya başlaması ile herkes zamandan tasarruf ettiğini kısa süre içinde görecek” dedi.

UYUMLU OLMAYAN BİRÇOK CİHAZ BULUNUYOR

Vatandaşın bu yeni teknolojiye aylar öncesinden hazırlandığını belirten Yener, buna rağmen 4.5 G’ye uyumlu olmayan birçok cihazın kullanımda olduğuna dikkat çekerek, “4.5 G teknolojisine geçileceği uzun zamandan beri gündemdeydi ve insanlar buna göre hazırlıklarını yaptı. Vatandaşlar özellikle 4.5 G’ye uyumlu olmayan mobil cihazlarını değiştirdi diyebiliriz. Ancak yine de bu teknolojiye uyumlu olmayan çok sayıda mobil cihaz şu anda kullanımda. 4.5 G teknolojisinden yararlanmak istemeyen vatandaşlar 3 G ile cihazlarını kullanmaya devam edebilecek. Yani 4.5 G’nin gelmesi 3 G’yi ortadan kaldırmadı. Ancak yeni teknolojiden yararlanmak isteyen ve cihazları buna uygun olamayanlar cihazlarını değiştirmek zorunda” şeklinde konuştu.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

4.5 G teknolojisi ile internet paketlerinin hızlı bir şekilde tükenmemesi için tüyolar da veren Yener, kullanıcıları şöyle uyardı: “4.5 G teknolojisinde dikkat edilmesi gereken bir husus var. Mevcut internet paketlerimiz bu teknolojiyi kullanmamıza başlamamızdan itibaren çok çabuk tükenebilir. Çünkü bu teknoloji ile açtığımız her uygulama çok hızlı bir şekilde açılıyor ve indirmesi anında tamamlanabiliyor. Bu da belli bir internet paketi harcamasını bir anda gerçekleştirebiliyor. Mesela internetten izlemek istediğimiz 5 dakikalık bir videoyu açtığımız anda cihazlarımız bu videoyu anında indirecek. Siz o videoyu sonuna kadar izleseniz de izlemeseniz de videonun indirme işleminde harcanacak internet gücünü kullanmış oluyorsunuz. Kullanıcılarımız bu yönden yanlışlıkla da olsa bir tık yaptığında bunun internet harcaması olarak yansıyacağını ve internet paketlerinin hızlı bir şekilde tükenebileceğini bilmesi gerekir. Bunun dışında herhangi bir sorun yaratacağını düşünmediğimiz 4.5 G teknolojisi ile kısa sürede uyum sağlanacağını ve herkesin bu teknolojiyi verimli bir şekilde kullanacağını düşünüyoruz.” Mahmut ÖZKILIÇ