fk
ALKIŞLANACAK UYGULAMA
Kategori:YAŞAM      Tarih:9.7.2015

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Ramazan ayında başlattığı gece denetimleri sayesinde  işletmeler adeta mercek altına alındı; ALKIŞLANACAK UYGULAMA

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, son dönemde gıda denetimleri konusunda yaptıkları tüm çalışmaları detayları ile gazetemize aktardı. Denetimlerin tüketim yoğunluğuna göre planlı bir şekilde sürdürdüklerini dile getiren Karayılan, Ramazan ayına özel başlatılan gece denetimlerinin başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Bazı noktalarda tıkandıklarını da itiraf eden Karayılan, bu sorunları da kurumlar arası diyaloglarla çözüme kavuşturduklarına dikkat çekti. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kent genelindeki gıda denetimlerini farklı uygulamalarla sürdürüyor. Ramazan ayına özel başlatılan gece denetimleri sayesinde tüm işletmelerde hijyen taraması yapılıyor.  Çalışmalarla ilgili görüşlerini aldığımız Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan, vatandaşları gıda tüketimi konusunda uyararak, önemli tüyolar verdi. 

ALIŞ-VERİŞ YAPARKEN DİKKAT!

Gaziantep genelinde yaklaşık 16 bin işletmenin olduğuna dikkat çeken Karayılan, denetimlerin yanı sıra vatandaşların alış-veriş yaparken dikkatli olması gerektiğini vurguladı. 

Özellikle açıkta satılan ürünlerin tercih edilmemesi gerektiğini dile getiren Karayılan, ‘’Öncelikle kullanma tarihi kontrol edilmeli. Etiketsiz ürünler tercih edilmemeli. Hazır kıyma kesinlikle tüketilmemeli ve izni olmayan yerlerden parçalanmış tavuk alınmamalı’’ dedi. 

TAVİZ YOK, UYARI VAR

Halk sağlığı konusundaki küçük bir ihmalin dahi geri dönüşümünün olmadığını belirten Karayılan, ‘’Biz bağcı dövmek değil, üzüm yemek anlayışı ile denetim yapıyoruz. Denetliyoruz ve uyarıyoruz. Tekrar aynı zafiyeti gösteren işletmelere de taviz vermeden ceza yazıyoruz. Hijyen belgesi  olmayanlara 2 bin 660 lira, Tavuk parçalama izni olmayanlara 14 bin 660 lira, hijyen kurallarına uymayanlara ise 6 bin 660 lira ceza uygulanmaktadır. Bu konuda kesinlikle taviz yok. Zira sayın valimiz de her fırsatta bu konuda bizlere talimatlar veriyor’’ diye konuştu. 

20 EKİP GECE MESAİSİNDE

Karayılan, gıda denetimlerini halkın yoğun tükettiği gıdalara yönelik planlı ve programlı bir şekilde yaptıklarına vurgu yaparak, gece denetimleri konusunda şunları söyledi: ‘’Bu uygulamayı Ramazan ayına özel başlattık. Çünkü lokanta vebenzeri işletmelerde hazırlıklar gece yapılıyor. Tam iftar saatlerinde farklı işletmelere denetime gidiyoruz. 20 ekip ve 40 gıda mühendisi bu çalışmalarda görev alıyor. Bu denetimler o işletmeye gelen müşterilerden olumlu karşılık gördüğü gibi, işletme sahiplerini de dikkatli olmaya teşvik ediyor. Diğer yandan şekerleme ve pasta imalat ve satışı yapan işletmelere yönelik de sıkı bir denetim uyguluyoruz.  Ramazan ayı sonuna kadar da bu çalışmamız devam edecektir’’ dedi. 

ALO GIDA HATTI İLE ANINDA MÜDAHALE

Bir taraftan denetimleri sürdürürken diğer yandan da halkın alış-veriş konusundaki duyarlılığını artırmaya çalıştıklarını belirten Karayılan, ‘’ 174 ALO GIDA hattımıza gelen tüm ihbarlar anında değerlendiriliyor. Online sistem olduğu için gözden kaçma, unutma gibi bir durum söz konusu değil. Buraya şikayette bulunan vatandaşımıza takip numarası veriliyor ve o işlemi adım adım takip ederek, sonucunu öğrenebiliyor. Bu hattımızı araçlarımızın üzerine giydirme yaptık ve tüm kesimlerin artık ezberlemesini istiyoruz’’ dedi. 

BELEDİYELERLE UYUMLU ÇALIŞIYORUZ

Genel denetimlerde yasada olmasa da belediye zabıtaları ile birlikte gittiklerini belirten Karayılan sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Bazı konularda yasalar ve bürokrasi önümüzü tıkıyor. Mesela tırnaklı pide yöresel ekmek kabul edildiği için ilgili bir yasa yok. Ancak biz belediyelerimizle ortak hareket ederek, hijyen konusunda ve çalışma ruhsatı almadan önce ciddi bir denetim yapıyoruz. Gaziantep’te 200’e yakın pide fırınının tuvaletini kapattık. Diğer yandan gerek Şahinbey gerekse Şahitkamil Belediye başkanlarımız işletmeler ruhsat müracaatlarına bulunduğunda bizimde görüşümüz alıyorlar. Bizde o işletmeyi analiz ediyor ve görüşümüzü sunuyoruz. Yine denetimler sırasında yaşadığımız sorunlarda emniyet yetkililerinden destek alıyoruz. Kurumlar arası güzel bir uyum içerisinde çalışıyoruz.’’ 

Karayılan, Gaziantep’in giderek büyüdüğünü, buna paralel olarak da yeni alternatif uygulamalar üretmeye devam ettiklerini de sözlerine ekledi. Mahmut ÖZKILIÇ

GÜVENLİ ALIŞ-VERİŞ İÇİN;

İzni olmayan yerlerden parçalanmış tavuk almayın. 

Gıdaların kullanma tarihini kontrol edin

Açıkta ürün satın almayın

Etiketsiz ürünleri tercih etmeyin

Hazır kıyma tüketmeyin

174 Alo gıda hattına şikayetleri bildirin

-----------------------

 

ÖNCE UYARI SONRA CEZA

HİJYEN BELGESİ BULUNDURMAYANLAR: 2.600 TL

HİJYEN KUARLLARINI İHLAL EDENLERE; 6.660 TL

TAVUK PARÇALAMA İZNİ OLMAYANLARA: 14.660 TL

 

 


Mehmet KarayılanRamazan ayıGıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğügaziantep habergaziantep