fk
Kaplan, “Ülke viran halde” dedi
Kategori:YAŞAM      Tarih:14.4.2021

Gaziantep CHP Milletvekili İrfan Kaplan, dün gerçekleşen kabine toplantısı sonrasında kısmı kapanma kararı ile ilgili yaptığı açıklamayı sert sözlerle eleştirerek “Tıklım tıkış kongreler, uyulmayan tedbirler, yönetemedikleri kriz sonucu vaka sayısındaki artışın önüne geçemedikleri gibi, bedelini de yine vatandaşa ödetiyorlar” ifadelerde bulundu.

“Komşusu açken, tok yatan bizden değildir”

Kaplan, yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı dün açıklamasında Kenya’ya yolladığı maskelerle, Libya’ya yolladıkları aşılarla, Somali’ye ve Tunus’a yaptıkları milyonluk hibelerle övünüyor. Pandeminin en başında dağıtamadıkları 50 kuruşluk maskeleri söylemiyor, en kritik meslek gruplarına dahi aşının gelmediğini söylemiyor. Milyonluk hibeleri anlatırken; domatesin dahi tane tane satıldığı, vatandaşlarımızın yatağa aç girdiği, işsizliğin arşa çıktığı ülkemizden bir haber. ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir’ sözünü de çok yanlış anlamış görünüyor” şeklinde konuştu.

“Esnaf da, öğrenci de, emekli de, işçi de entübe”

Vaka sayılarının pik yapmasıyla birlikte alınan yeni kısıtlamalar, yasaklar ve tedbirlerle ilgili “Vaka sayılarının pik yapmasının sorumlusu saraydır. Lebalep kongreler bitti, yasaklar başladı. Alelacele kongreler yapılmasaydı, toplu açılışlar yapılmasaydı ülkemiz bu durumda olmazdı” diye ifade eden Milletvekili Kaplan, “AKP İktidarının sorumsuzluğu yine vatandaşlarımızın sırtına yüklendi. Bir buçuk yıldır kıraathaneler, kafeler, restoranlar, spor salonları kapalı. Bir buçuk yıldır esnaf kirasını, faturasını tüm giderlerini cebinden karşılıyor. Kredilerle kredi kapatıyor, borç ödemeye çalışıyor. Tam iyileşmeler olacak derken, yeniden bir kriz daha geliyor. AKP, ülkenin nefesini kesti. Esnaf da, öğrenci de, emekli de, işçi de entübe” dedi.

“Ülke viran halde”

Son bir yılda 1 milyon 254 bin vatandaşımız işsiz kaldı. Pandeminin başlangıcından bu yana kepenk kapatan esnaf sayısı 9 binlere dayandı. 102 müzisyen işsizlik ve bunalımdan intihar etti. Binlerce vatandaşımız işsizlik ve bunalımdan canlarına kıydı. Ülke viran halde, AKP’nin aklı nerde? Anlamak mümkün değil. Ülkenin tahammül seviyesini bitirdiler. Artık mızrak çuvala sığmıyor. Ya gidecekler, ya gidecekler. Bu başarısız ve beceriksiz yönetimlerinin, vatandaşlarımıza ödettiği bedellerinin, işsizliğin, yoksulluğun, intiharların, bunalımların bedelini sandıkta ödeyecekleri günlere az kaldı” diye ifade etti.