fk
DAR VE ORTA GELİRLİYE KONUT ÜRETMELİYİZ
Kategori:YAŞAM      Tarih:14.4.2021

26-27 Mart tarihlerinde yapılan olağan genel kurulda göreve seçilen GAİMDER’in Yeni Başkanı Bora Kanevetçi ve beraberindeki Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bir araya geldi. Ziyarette, Başkan Yardımcısı Latif Karadağ da hazır bulundu.

KANEVETÇİ SEKTÖRÜN TALEPLERİNİ AKTARDI

Ziyarette; Başkan Kanevetçi, özellikle seçim döneminde, üyelerle daha fazla bir araya gelme ve sorunları yerinde tespit etme fırsatı bulduklarını belirterek, sektörün belediyelerden beklenti ve talepleri hakkında, Başkan Şahin’e bilgi verdi. Kanevetçi ayrıca, sektörü ilgilendiren yasa ve yönetmeliklerin aksayan yönleriyle ilgili, Ankara ayağında çözüm bekleyen konularda Başkan Şahin’den destek talep etti.

“UCUZ KONUT ÜRETMENİN YOLLARINI BİRLİKTE ARAYALIM”

Ziyarette, ağırlıklı olarak görüşülen konulardan birisi de, özel sektörün belediyelerle işbirliği içerisinde, konut maliyetlerini asgariye düşürebilmesine yönelik çalışmalar oldu.

Başkan Şahin, dar ve orta gelir seviyesindeki vatandaşların konuta olan ihtiyacını çözmek adına, GAİMDER ve sektör temsilcileri ile her türlü işbirliğine ve proje önerisine açık olduklarını söyledi. Bu konuda halktan talepler aldığını belirten Şahin, Kuzeyşehir ve Güneyşehir’de yürüttükleri çalışmalardan da örnekler verdi.

Bora Kanevetçi de özel sektör olarak bu konuda yerel yönetimlerin desteğini almaları halinde, konuta en fazla ihtiyaç duyan kesime konut üretmeye hazır olduklarını söyledi. Kanevetçi, konut maliyetlerinin azaltılması için arsa ve inşaat maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini ifade ederek, GAİMDER’in gündeme getirdiği Hasılat Paylaşımı modelinin yaygınlaştırılabileceğini, benzer modellerin de değerlendirilebileceğini aktardı.

TARAFLAR YENİDEN BİR ARAYA GELECEK

Görüşmenin sonunda; tarafların bu konuyla alakalı, önümüzdeki günlerde yeniden bir araya gelmesi yönünde fikir birliği oluştu. Yapılacak görüşmede, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve GAİMDER yönetiminin yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları Latif Karadağ, Erdem Güzelbey, GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler de yer alacak. İlçe belediyelerinin de bu sürece dahil edilmesine yönelik çalışma yapılacak.