fk
BORÇLAR FAİZSİZ OLARAK ERTELENMELİ
Kategori:YAŞAM      Tarih:3.3.2021

Gaziantep Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, pandemiden en çok zarar görenlerin esnaf ve sanatkarlar olduğunu belirterek, esnafın borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğini söyledi. Küsbeoğlu , sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte  toparlanma sürecinin başladığını söyledi.

Gaziantep Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnafın pandemiden  dolayı çok zor günler yaşadığını, kısıtlamaların kaldırılmasıyla da  bu zorlu günlerin geride kalacağını söyledi.

Esnafın sorunlarını anlatmak ve çözüm önerileri sunmak için basın toplantısı düzenleyen Küsbeoğlu, bir yıldır devam eden pandemi nedeniyle, yanlızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın sıkıntılar yaşadığını dile getirdi. GESOB’a bağlı Oda Başkanlarının da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, esnafın sorunları masaya yatırıldı..

PANDEMİ İLE MÜCADELE BAŞARI İLE SÜRDÜRÜLÜYOR

Küsbeoğlu, “ Pandemi süresince yalnızca ülkemiz değil, dünya genelinde sıkıntılar yaşandı. Bu mücadeleden ülkemiz başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Pandemi sürecinin başında, vakaların yayılımının artmaması için sosyal hareketliliği fazla olduğu işletmeler kapatıldı. Kahvehane, kıraathane, kafe, internet kafe, restoran, düğün salonları, halı saha işletmeleri, yüzme havuzları, hamamlar gibi işletmelerimizin faaliyetleri kısıtlanmıştı. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında bu işletmeler Normalleşme Süreci ile açıldı ancak vaka artışları nedeniyle Kasım 2020 tarihinde yeniden kısıtlandı.”

EN BÜYÜK ZARARI ESNAF GÖRDÜ

Esnafın büyük zararalar gördüğünü anlatan Küsbeoğlu, “Tedbirler kapsamında kapanan ve faaliyetleri kısıtlanan esnaf, bu dönemde büyük zarar gördü. Burada konu iş kollarının kapanması ya da kısıtlanması değildi. Gaziantep’te esnaf kollarının tamamı birbirine bağlı halde bulunuyor. Bir işletmenin kapanması zincirleme olarak tüm esnafı olumsuz etkiliyor.  Kapanan iş yerleri bir tarafa faaliyetleri kısıtlanan iş yerlerinde esnaf, bırakın kira ve giderlerini karşılamayı, çalışanların ücretlerini dahi ödeyemez hale gelmişti. Sözün kısası, pandemi döneminde en fazla mağdur olan kesim esnaf oldu. Esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve durumlarını anlatmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunduk.” diye konuştu.

BANKA VEKOOPERATİFLERDEN  50 BİN TL  KREDİ SAĞLANDI

Zor durumda olan esnafa yönelik destekler sağlandığını ancak yetersiz olduğunu belirten  Küsbeoğlu, “Cumhurbaşkanımız tarafından esnafa yönelik bir destek paketi açıklandı.  Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatiflerinden 25 bin TL ve Halk Bankasından 25 bin TL olmak üzere 50 bin TL can suyu kredisi geldi. Esnaf ve Kefalet Kredi ödemeleri 3 ay süre ile ertelendi. Biz bu karardan başlangıçta memnun olduk, sonrasına belediyelerimiz devreye girerek esnafa destekler sunuldu. Kentte bulunan tüm kurumlar ve STK’lar el birliği ile bu pandeminden çıkış için çözüm aramaya başladılar.’’ dedi

İSTEKLERDE BULUNDUK

Küsbeoğlu, “Esnafın vergilerini ödeyemeyecek durumda olduğunu, o güne ödenmeyen Bağ-Kur ve SGK primlerinin yapılandırılması isteğinde bulunduk. Yapılandırma talebimiz geçtiğimiz yıl gerçekleşti ancak bu yapılandırma ödemelerinin ileri tarihe ertelenmesini talep ettik. İlk taksitler esnaf tarafından ödendi, umuyoruz ikinci taksitlerin ödemeleri ileri bir tarihe ertelenir. Salgına karşı alınan tedbirlerden en fazla etkilenen esnaf grubu kahve, kafe, internet kafeler oldu. Lokantalarımızda uygulanan paket servis uygulamaları esnafın giderlerini karşılamaya yetmedi. Devletimizin başlattığı kira yardımlardan bir kısım faydalanırken, belirli bir kısımdaki esnaf faydalanamadı. Esnaf için bu destekte can suyu oldu.”diye konuştu

EN YAKIN ZAMANDA DÜŞÜK RİSKLİ MAVİ RENKLİ İLLER ARASINA GİRERİZ

Gaziantep’te Normalleşme Sürecinin başladığını söyleyen Küsbeoğlu, “Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının ardından Orta Riskli bölgede yer alan ilimizde faaliyetleri kısıtlanan ya da kapanan işletmelerimiz birer birer açıldı. Daha önce sabah saat 10.00’da faaliyetlerine başlayan işletmelerimizin sorun yaşadığını ifade ettik. Bu konuda giderildi. Bir diğer talebimiz Cumartesi günleri, esnafın açılması ile ilgili olmuştu. Orta Riskli bölgede bulunmamız dolayısıyla Cumartesi günleri, iş yerlerimiz açık olacak. Hafta içi ve hafta sonu 21.00-05.00 kısıtlaması sürecek. İlimiz her ne kadar orta riskli bölgede bulunsa da, önümüzdeki günlerde vakaların artmaması için tüm esnafımızdan salgına karşı alınan tedbirlere uymalarını istiyoruz. Umarız ki en yakın zaman düşük riskli mavi renkli iller arasına gireriz.”dedi

2020 YILINDA 500 İŞ YERİ KAPANDI

Pandemi  nedeniyle çok sayıda işletmenin kapanmasını beklediklerini söyleyen Küsbeoğlu, “Beklendiğimizden daha az sayıda iş yeri kapandı. 2020 yılında 6 bin 424 iş yeri açıldı, 500 iş yeri ise kapandı. 2019 yılında 3 bin 900 işyeri açıldı, 2020 yılında 6 bin 424 iş yeri açıldı. Kapatmaları çok beklerken, çok sayıda yeni iş yeri kaydı oldu. Bu arkadaşlarımız, devletten destek alabilmek için çalışmadıkları halde pasif durumda esnaf, vergilerini ödemeye devam etti. Bu sayıların düşmemesi için esnafa bir yıl geri ödemezsiz, uzun vadeli faizsiz kredi verilmeli. Aksi durumda esnafımız, yapılandırma, Bağ-Kur, SGK, vergi ödemelerinin hiçbirini yapamaz” diye konuştu.

TOPARLANMA BAŞLADI

Esnafın Bağ-Kur, SGK ve vergi ödemelerini yapamayacak durumda olduğunu kaydeden Küsbeoğlu, “Esnafımızın ayakta durabilmesi için bu ödemelerin acilen dondurulması gerekiyor. Ayrıca esnafa bir yıl geri ödemesiz, faizsiz kredi desteği de sağlanmalı. Yasakların kalkması ile birlikte esnafımızda toparlanma süreci başladı. Ancak bu noktada rehavete kapılmamalıyız. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına esnafımızın ve vatandaşlarımızın uymasını bekliyoruz.

ÇETİN KARABIYIK