fk
Raporu TOBB Başkanı'na sundular
Tarih:22.2.2021

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Mustafa Eryoldaş, GTO heyetinin Ankara ziyareti sırasında hükümetin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerine yaptığı yüzde 9’luk zammın yetersiz olduğunu belirterek, konuyla ilgili olarak TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na rapor sunduklarını söyledi. Gaziantep’te bulunan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, hükümetin öğrenci başına yapığı yüzde 9’luk zammı yetersiz buldu. Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Mustafa Eryoldaş, giderlerin yüzde 23 arttığını belirterek yüzde 9’luk zammın yetersiz olduğunu dile getirdi.

REHABİLİTASYON MERKEZLERİ KAPANMA NOKTASINDA

Sektörümüzün sıkıntılarını içeren bir dosya hazırladıklarını ve bunu da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na sunduklarını belirten Eryoldaş ‘’Yapılan ücret zammı çok yetersiz. Yüzde 9 zam yapıldı. Enflasyonun altında kaldı. Asgari ücrete yüzde 23 zam yapıldı. Bizi arada ezdi. Giderler 23 artarken gelir yüzde 9 arttı. İşyerlerimizi kapatma noktasına geldik. Gelir gideri karşılamayınca mecburen bir süre sonra kapatmak zorunda kalacağız. Bu konuda SGK ödemelerinin ve vergi ödemelerinin ertelenmesi ve düşük faizle finansa erişim kararlarının alınması istihdam da sürekliliği ve kurumların iflasını engelleyecektir. Faizsiz işe devam kredilerinin devreye alınması sektörümüzün sürdürülebilirliğini arttıracaktır’’ Dedi

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU’NDAN YARDIM TALEP ETTİK

Özel Eğitim Kurumları Federasyon Başkanı Yunus Kılıç da, “Tamamen devlet destekli, seans başı ücret alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri pandemiden dolayı zor günler yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Giderlerimizin hepsi sabit. Hiçbir kurum şu anda işten çıkartma ile ilgili bir hamle yapmış değil. Bizler eğitim kurumları olarak ilk kapanan kurum olmamıza rağmen ne SGK, ne banka kredisi, ne vergi teşviki ile ilgili biz paketin içerisine alınmadık. Konuyla ilgili hazırladığımız geniş kapsamlı raporu da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na sunarak  yardım talep ettik’’ dedi. Ziyarette Özel Eğitim Kurumları Federasyon Başkanı Yunus Kılıç, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı Hilmi Teymur’da hazır bulundu.


MEHMET İSKENDER KARACA