fk
Fazla ücret algısı oluşturuldu
Tarih:14.1.2021

Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak ve yönetim kurulu üyeleri AY Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyareti sırasında yaptığı konuşmasında memur maaş zamlarına değindi. Kazak, zam konusunda da yetkili sendikadan hesap sorulması gerektiğini, döner sermaye konusunda ise fazla ücret algısı oluşturulduğunu dile getirdi.

Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak ve yönetim kurulu üyeleri AY Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Ay’ı ziyaret etti.

RAHAT NEFES ALMAYA BAŞLADIK

Gaziantep’ın salgın konusunda biraza rahat nefes almaya başladığını söyleyen Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak ‘’Hem şehrimiz de hem de ülke genelinde 2020 Kasıma ayı itibariyle vaka sayısında pik yapmış durumdaydı. Şehrimizde sağlık teşkilatında bir yönetim değişikliği oldu ve ona bağlı olarak bir çok daire başkanımız ile kurum idarecileri değişti. Yeni İl Sağlık Müdürümüzün şehrimize özverili bir şekilde hizmet etmeye başlaması ile birlikte şehrimizde vaka sayısı bir hayli azaldı. Şu anda koronavirüs test yapma sayıları yüzde 5’e kadar düştü. Şehrimiz rahat bir nefes aldı. 2020 yılı ülkemiz açısından çok badireli geçti. Dünyayı kasıp kavuran bu kovid illeti ile birlikte birçok doğal afet ülkemizde yaşandı. 2021 yılında biz öncelikle sağlık diliyoruz." dedi 

HİÇ BİR ŞİDDETİ DOĞRU BULMUYORUZ

Sağlıkçılara yapılan şiddeti de değerlendiren Kazak, “Biz hiçbir insana yapılan şiddeti doğru bulmuyoruz. Kaldı ki sağlık çalışanları bu zorlu süreçte gösterdikleri mücadele ile bir destan yazdılar. Hal böyle iken sağlık çalışanlarımız yine de vatandaşlarımızın sözlü saldırılarına, hakaretlerine hatta fiili saldırılarına maruz kaldılar. Biz bu noktada başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere hükümet yetkilileri sağlıkta yaşanan şiddet ve mobbing den dolayı son derece caydırıcı ciddi önlemler alması gerektiğini defalarca dile getirdik. Bazı düzenlemeler yapılan ama yapılan bu düzenlemeler yeterli değil.”

SAĞLIK BAKANLIĞI VE YETKİLİLERİ SAHADAN BİR HABER

Sağlık çalışanlarına fazladan bir algı oluşturulduğunun altını çizen Kazak, “Halbuki tam tersini söylüyorum sağlık çalışanları kahır eksenin de 2020 mart ve nisan aylarında ele geçen ücreti şu anda alamıyor bile. Biz 2020 mart ve nisan aylarındaki ücretlere razıyız elimize geçmiş olsa. Bu doğrultuda bakanlık 3-4 kez genelge yayınladı. Önceki gün ek ödeme ile ilgili ödemede yasa ile bir düzenleme yapıldı. Yeni yürürlüğe giren bu genelgede dağ fare doğurmadı bile. Yani çıkan genelgeler son derece acemice hazırlanmış, sahada hizmet veren sağlık çalışanlarının taleplerini ve beklentilerini karşılamaktan bir hayli uzakta. Çıkan genelgeleri değerlendirdiğimizde Sağlık Bakanlığı ve yetkililerinin sahadan bir haber olduklarını düşünüyoruz. Çıkan genelge sadece kovid ile çalışan sağlık çalışanlarını ilgilendiriyor. Bir kurum içerisine baktığımızda kovid ile ilgili bir kurum olduğu kadar kovid ile ilgili olmayan bir sürü birim var. Sağlık çalışanları bir ekiptir. Kovid servisinde çalışmayan sağlık çalışanları da kovid den nasibini almaktadır. Bugün rakamlara baktığımızda 300’ün üzerinde sağlık çalışanı görev şehidi oldu. Yüzbinlerin üzerinde sağlık çalışanı kovid ile mücadele ediyor” dedi.

BİZ LÜKS YAŞAM İSTEMİYORUZ

Memura yapılan zamları da değerlendiren Kazak, “Çalışan kamu görevlisine 1 Ocak’tan itibaren %7;.36 zam yapılacaktır. Bu oranın  %3; toplu sözleşme kaynaklı %4;.36’sıda enflasyon farkından dolayıdır. Görülüyor ki; enflasyon farkı toplu sözleşme kazanımından daha yüksek durumda. Sorgulanması gereken 1.durum yetkili konfederasyonun toplu sözleşme masasında doğru pazarlık yapamaması ve kamu çalışanlarını yoksulluğa mahkûm etmesidir. Kamu çalışanları yıllardan beri kendilerini yoksulluğa mahkûm eden yetkili sendikadan hesap sormalıdır. 2. durum ise enflasyon farkının gelecek dönemi kapsaması nedeniyle; geçmiş döneme ait kayıplarımız nasıl telafi edeceğidir. Verilen enflasyon farkı 6 ay geriden gelmektedir. Bu da memur maaşlarının enflasyon karşısında sürekli erimesine yol açmaktadır. Kısacası enflasyon atlı, memur yaya bırakılmıştır. Biz lüks bir yaşam istemiyoruz. Bizler kamu çalışanı olarak devletin temsilcileri olarak çocuklarımıza ve ailelerimize doğru ve iyi bir gelecek sunma arzusundayız ” diye konuştu.

ÇETİN KARABIYIK