Öğrenci ve velileri bugünlerde bir tercih telaşı sarmış durumda. Hem liselere hem de üniversiteye giriş tercihi. Ama işleri o kadar zor ki!

Okula, öğretmene, ailesine, devlete, kendisine yani her şeye küsüp odasına kapanan çok öğrenci var ne yazık ki! 

Bütün bu yaşanan sıkıntıların nedeni YÖK, MEB ve ÖSYM’nin yatırım ve kontenjanlarını, öğrencilerin istekleri, ülkenin ihtiyaçları yönünde değil, kendi kafalarına göre masa başında yapmaları. Böyle yaparak hem öğrencilerin hayallerini çalıyor hem de ülkenin kaynaklarını heba ediyorlar. Bunu beceremeyenlerin bir kısmının ilk defa görevlerinden alınmaları belki de yargı önüne çıkmaları pek alışık olmadığımız bir uygulama. Elbette yaşanan sıkıntılara çare olmaz ama en azından bundan sonra o koltuklara oturanların “Ne yaparsak yapalım, koltuğumuzda kalırız.” düşüncesi ortadan kalkmış olur.

Liselere Geçiş Sisteminin iyi bir sistem olmadığı başından belliydi. Yerleştirme tam bir hayal kırıklığı yarattı. Yüzde 5’lik dilime giren öğrenciler, 100 üzerinden 99 not ortalaması olanlar, evine en yakın okula giremeyenler, hiçbir yere yerleşemeyenler ve daha kimler var kimler... Veli ve öğrenciler şaşkınlık içerisindeler. 

Sınavsız öğrenci alan okullar için yapılan yerel yerleştirme sonucunda, yüz binlerce öğrenci açıkta kalırken, 107 bini Anadolu İmam Hatip, 214 bin Anadolu Meslek lisesi, 21 bini de Anadolu lisesi olmak üzere  342 bin kontenjan boş kaldı.

Dün ilk ek yerleştirme için başvurular alındı. Yapılan ilk iş Anadolu Liselerinin kontenjanını arttırmak oldu. Kontenjan yetmezse bazı Anadolu Liselerinin ikili öğretime geçirilebileceği söyleniyor. Ama hiç kimse yarısı boş kalan İmam Hatip Liselerinin tekrar eski şekline dönüştürülmesinden bahsedemiyor. Yine aynı şekilde sadece açmış olmak için açılan ama toplumun ihtiyacını karşılamayan Meslek Liselerinin dönüştürülmesinden de. Her iki lise türü de ihtiyaç. Ama ihtiyaç kadar açarsan amacına ulaşmış olursun. Aksi takdirde bir tarafta yer olmayan okullar bir tarafta da boş okullar yaratır, ülke kaynaklarını boşa harcamış olursun. Meslek liseleri ülkemiz için olması gereken ve sayılarının artması gereken okullardan. Ancak ihtiyaç duyulan ara eleman bölümlerini açarsanız cazibesi olur. Bazı sektörler ara eleman bulamıyor. Öbür tarafta da mezun olup iş bulamayan meslek lisesi mezunları veriyoruz.

Önümüzdeki günlerde tekrar ek yerleştirmeler olacak. Umarım sorun çözülür. Ama ek yerleştirme tercihlerinin yeni kurallara göre yapılacak olması bir başka sorunu da beraberinde getiriyor. Bu yeni tercih sistemi Tercih Kılavuzunda belirtilmemişti. Bazı veliler biz de bu tercih sistemine göre yapsaydık, istediğimiz başka bir okula gidebilirdik. Ama şimdi istemediğimiz bir okuldayız, diye dava açabilirler. İşler o zaman daha da karmaşık bir hale gelebilir.

Yeni MEB Bakanımızdan toplumun beklentisi çok yüksek ama göreve gelir gelmez kendisinden öncekilerin yarattığı bu sorun yumağıyla boğuşmaya başladı. Umarım en iyi geçici çözümü bulur ve kendisine olan bu güveni sarsmaz.