Geleceğin liderlerini keşfederek, onlara takım ruhunu aşılamayı amaçlayan Young Guru Academy (YGA) her yıl 50 binin üzerinde lise ve üniversite öğrencisinden başvuru alıyor. 5 aşamalı mülakatla 50 kişi seçiliyor. 

                 Türkiye’nin zirvesine çıkmış iş insanları, bilim insanları, yöneticiler lise ve üniversite öğrencileri ile beraber olmak tecrübelerini aktarmak, çift kanatlı gençlerin yetişmesine katkı sağlamak için koşa koşa geliyor. Özel okul, üniversite, vakıf falan değil, uluslararası bir sivil toplum örgütü olan Young Guru Academy’nin (YGA) kurucusu ve ilk başkanı Sinan Yaman. Onun, arkadaşlarının, gönüllülerin, mentorların  kısacası YGA Ailesi’nin büyük bir amacı var artık. Çift kanatlı gençlerin yetişmesi... Peki ama çift kanatlı genç ne demek? Çift kanatlı bir gencin ilk kanadında vicdanlı hayaller var. YGA’ya seçilecek gençler önce vicdanlı olacak. Amacı uğruna birilerini ezen, gözünü para bürümüş hayalleri olanlara geçit yok burada... Diğer kanatta donanım ve yetenek var. Kendini yetiştirmiş ya da yetişmeye aday, dinleyen, öğrenen, üreten bir gençlik hedef...

                  Sadece bu da değil. Yani çift kanatlı gençlerin yetişmesiyle bitmiyor YGA’nın amacı. Nihai hedefte bu çift kanatlı gençlerin birlikte uçması var. Yani takım oyunu oynamayan, bireysel başarı peşinde koşanların da yeri yok YGA’da...

                 YGA’ya her yıl 50 binin üzerinde lise ve üniversite öğrencisi başvuruyor. 5 aşamalı mülakatla 50 kişi seçiliyor. Seçilen YGA’lılar bilim insanı, akademisyen ve uluslararası tecrübesi olan üst düzey yöneticilerden oluşan; aralarında Prof. Aziz Sancar, Prof. Kristi Raube, Faruk Eczacıbaşı, Prof. Mehmet Toner, Ali Koç, Prof. Doğan Cüceloğlu gibi isimlerin olduğu YGA Hayal Ortaklarından besleniyor. Öğretilerini YGA’nın sosyal inovasyonlarında 5 bin saatin üzerinde gönüllü çalışırken içselleştiriyorlar. YGA’nın global partnerleri Harvard, MIT, Duke ve UC Berkeley ile yapılan stratejik ortaklık kapsamında bu üniversitelerden gelen öğrenciler de sahada YGA’lılarla birlikte çalışıyor. Öğrenciler 3 aşamalı programdan geçiyor.

          1- Keşfetme: YGA’ya başvuranların formları Hayal Ortakları tarafından tek tek, özenle okunuyor. Seçilen 2 bin 500 kişi YGA Zirvesi’ne katılıyor. Zirve sonrası hayal ortaklarının mülakatlarıyla seçilen 50 kişi, 2 yıl süren YGA Sosyal İnovasyon programına giriyor.

          2- Yetiştirme: Seçilen 50 YGA’lı, teknoloji temelli sosyal inovasyonlarda 3 bin saat gönüllü çalışıyor, Hayal Ortaklarından yılda 250 saat eğitim ve YGA mezunlarından birebir mentorluk alıyor.

          3- Geliştirme: 2 yıllık sosyal inovasyon programını tamamlayanlar arasından 10’a yakın YGA’lı mezunlar arasına katılıyor. Mezunlar kendi girişimlerini kuruyor veya çokuluslu şirketlerde yönetici olarak çalışıyor. Bazıları da YGA ve YGA girişimlerinde profesyonel olarak çalışıyor. Hayal Ortakları ile evlerinde gerçekleştirilen Lider Gelişim Programlarına katılıyor  ve Hayal Ortaklarından birebir mentorluk alıyorlar. SGölgeleri olarak yönetim-icra kurulu toplantılarına katılıp; sahada gözlem yapıyorlar.

           YGA içinde oluşturulan Anadolu’ya Bilim Göçü Projesi, bilimden uzak büyüyen çocuklara bilimi sevdirmeyi amaçlıyor. Bu amaçla YGA mezunları bir bilim kiti tasarladı adı Twin. Adı niye Twin çünkü birini siz alıyorsunuz, diğeri ihtiyacı olan bir çocuğa ücretsiz veriliyor. YGA mezunları, yenilenebilir enerji ve teknoloji alanlarında geliştirdikleri inovasyonlar sayesinde YGA’ya kaynak yaratıyorlar. 

           YGA’lılar daha iyi bir dünya için teknoloji temelli sosyal inovasyonlarla ilklere imza attılar. YGA’lıların birlikte projelendirip hayata geçirdiği sosyal inovasyonlar:

- Dünyanın en akıllı bastonu WeWALK                                                                                                    - Türkiye’nin ilk yüzer güneş enerjisi sistemi Hydrosolar                                                                         - 200 bin engellinin hayatını kolaylaştıran platform Hayal Ortağım                                                          - Bilimi sevdiren TWIN Bilim Seti                                                                                                           

            Bu tür organizasyonların çoğalmasıyla yetenekli çocuklarımızı keşfeder ve bilime kazandırırız. Emeği geçenlere teşekkürler.