Günde 5 porsiyon kadar sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle yazın çok çeşit sebze ve meyvelerin olması , sulu meyvelerin çoğalması eksilen suyun yerine konulmasında yardımcıdır . Allah';u Teale vücudumuzun isteğine göre yazın daha çok sulu meyveler yaratmaktadır. Günde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeyenlerin bu oranı arttırmaları gerekir. Biraz sebze ve meyvelerin önemini belirtirsek daha çok tüketmeye çalışabiliriz. Çoğu hastalığın sebebi de vitamin ve mineral eksikliğidir . Sebze ve meyveler ile bu gibi hastalıklara karşı korunulmalıdır.

 

 

Beslenmede çeşitlilik önemlidir. Sadece meyve yemek veya sadece sebze yemek doğru olmaz . 5 porsiyonun hepsini meyveden alırsak bu sefer kalori fazla alınmış olacaktır. Vitaminleri tam olarak alınabilmesi için çeşit çeşit meyve ve sebze tüketilmesi gerekir. Bazı meyve C vitaminden yüksekken bazıları A vitaminden yüksektir. Oysa vücudumuzun bütün vitaminlere ihtiyacı vardır. Ara öğünlerde meyve tüketilmediğinden kalorisi yüksek tatlılar , abur cubur tüketmeye eğimli olunuyor. Meyve tüketmeyi ara öğünlerde yaparak kilo dengeside korunmalıdır. 

 

 

SEBZE VE MEYVELERİ TANIYALIM 

 

Sebze ve meyvelerin bazılarının yararlarından örnek verecek olursak şöyledir:

 

KÖKLÜ SEBZELER : Bu gruba havuç , soğan ve sarımsak gibi bazı sebzeleri örnek verebiliriz. Enerji seviyesini arttırırlar . Kandaki şekeri dengeleyerek tok tutarlar . Uygun şekilde kullanımları kilo verme yardımcı olur. Sindirim sistemini çalıştırlar . Bol miktarda lif içerirler. 

 

ENGİNAR: Kesinlikle sofrada bulunmasi gereken sebzelerdendir. Yüksek oranda lif içerir . Bu özelliği ile kolesterolü düşürür ve kan şekerini dengeler. Kansere karşı koruyucu etki gösterir. C vitamininden yüksektir. Bağışıklığı yükseltir. 

 

BEZELYE: Demir, çinko, potasyum , magnezyum açısından zengindir. Protein içerirler . Lif oranı yüksektir. Kolesterolü düşürür . Bağışıklığı güçlendirir .

 

KARPUZ : Su oranı çok yüksektir . Yazın vücudun serinlemesini sağlar . İçerisinde A vitamini, C vitamini ve potasyum bulunmaktadır . Şeker oranı diğer meyvelere göre daha azdır. Enfeksiyonlara karşı korur . Göz sağlığı açısından yararlıdır. Kansere karşı koruyucu etki gösterir. Kestikten sonra buzdolabında fazla bekletmek vitamin kayıplarına yol açar. Çabuk tüketmek icin biraz küçük karpuzlar seçilmelidir . Böbrek ve şeker hastaları ölçülü şekilde diyetisyenin önerdiği kadar tüketmelidirler .

 

KİRAZ : Kan pıhtılaşmasını önler . Kalp hastalıklarına karşı korur . Kalsiyum demir ve riboflavin içerir . Kansere karşı koruyucu etki göstermektedir. 

 

ŞEFTALİ : A vitamini , Niasin içermektedir . Göz sağlığı açısından yararlıdır . Su tutucu özelliğinden dolayı ishal tedavisinde kullanılır. Kabızlığa eğilimi olanların dikkatli tüketmesi gerekir . 

 

ROKA: Bir kase 5 kalori içerir . Folat , A vitamini, kalsiyum ve göz dostu olan karatenoid vardır. Kansere karşı ciddi oranda koruyucudur. Kemik gelişimine yardımcı olur. 

 

Daha birçok meyve ve sebzeler sayılabilir. Bütün vitamin ve minaralleri alabilmek için çeşitli olarak sebze ve meyve tüketilmesi gerekir . Tüketimi arttırmak için şu davranışlar yapılabilir:

 

✔️ Köklü sebze olan havuç , soğan ve sarımsak salatalara kullanabilirsiniz.

✔️Her yemeğin yanında salata bulundurabilirsiniz.

✔️ Sofralarda söğüş olarak yeşilliklerden roka , marul , maydonoz vs bulundurabilirsiniz.

✔️Yemeklerden hemen sonra da meyve tüketilebilir . Böyle yapmak tatlı tüketiminizi azaltacaktır. Sindirimi kolaylaştıracaktır.

✔️Ara öğünlerde meyve tüketerek yemeklerde daha az yemenizi sağlayabilirsiniz.

✔️Meyve salatası yaparak misafire ikram edebilirsiniz ve çeşitliliği arttırabilirsiniz .

✔️ Sebze yemekleri arttırabilirsiniz. Sebze yemeklerinin içerisine et ve tavuk konularak protein de almış olursunuz.

✔️Sütlü tatlıları servis ederken yanına meyve de ekleyebilirsiniz. 

 

 

HAZiRAN AYI SEBZE VE MEYVELERİ  NELERDİR ?

 

Enginar, taze patates, taze fasulye, börülce, bakla, bezelye, bamya, asma yaprağı,domates, salatalık, kuzu ıspanak, semizotu, marul, taze soğan, taze sarımsak, dereotu, dolmalık biber , kiraz, kayısı, çilek, şeftali, erik, yeni dünya , dut gibi sebze ve meyvelerden bu ay tüketebilirsiniz.

 

Sebze ve meyveler arttırılarak zehirli etkilerden arınılmalı, kansere karşı korunulmalı ve abur cubur isteği kesilmelidir.

Sağlıcakla kalın ...