Besin destekleri; içeriğinde bir veya daha fazla vitamin, mineral, bitki özütü, amino asit veya karbonhidrat içerebilen beslenmeye destek olmayı amaçlayan ürünlerdir. 

 Bu ürünler tablet şeklinde, solüsyon şeklinde, toz şeklinde vs olabilmektedir.

Dünyada en sık alınan besin desteği vitamin ve minerallerdir.

 

Vitamin ve mineral besinlerde bulunmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için vitamin ve mineral ihtiyacının besinlerden karşılanması daha doğru olacaktır.

 

Toplumda en sık görülen besin öğesi eksiklikleri; demir, kalsiyum, iyot, D vitamini, B12 vitamini ve folat yetersizliğidir. Bu gibi öğelerden yetersizlik teşhis edildiğinde hekim önerisiyle kullanılması gerekirse kullanılır. 

 

Besin destekleri sağlık personellerine danışılmadan kullanılmamalıdır.

 

Besin destekleri yeterli ve dengeli beslenmenin yerini tutmamaktadır. 

 

Eksiklik oluşmadan önce kalsiyum içeren süt grubundan 10-18 yaş grubu  için 4 porsiyon, yetişkin için 3 porsiyon, yaşlılar için 4 porsiyon  günlük yeterli olacaktır ve kalsiyum eksikliği oluşmayacaktır. Bir porsiyon süt veya yoğurt 1 su bardağıdır. Peynir de bu gruba girer.

 

Demir eksikliği durumunda kahvaltı ile çay beraber tüketilmemeli, çay kahvaltıdan 45 dakika önce veya sonra tüketilmeli, demir içeriği yüksek olan kırmızı et, karaciğer gibi besinleri C vitamini içeren besinlerle beraber tüketilmeli, yumurta,kuru meyveler,kuru baklagiller, pekmez gibi besinlerden yararlanılmalıdır.

 

D vitamini yetersizliğinde; güneş ışığından yararlanılmalıdır. Günlük yarım saat kadar el, kol, ayak, bacak gibi kısımlar doğrudan güneş görmelidir ve günlük 1 yumurta, 2 bardak süt veya yoğurt, haftada 1-2 yağlı balık ile gereksinim karşılanır.

 

İyot yetersizliğinde; İyotlu tuz, balık,tavuk, ıspanak  gibi besinler tüketilmelidir.

 

B12 yetersizliğinde; B12 den zengin olan kırmızı et, karaciğer, balık, yumurta sarısı gibi besinlerden tüketilmelidir.

 

Protein tozu gibi destekleri diyetisyeninizin görüşü ve önerdiği şekilde kullanınız. 

 

Besin destekleri günlük alım miktarının çok üstünde vitamin veya mineral içerebilir. Fazla alımları sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Gebelik ve emzirme dönemleri ve  diğer riskli gruplarda sağlık profesyonellerine danışılmadan bilinçsizce yapılmamalıdır.

 

Özellikle kalp-damar hastalıkları ve kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar ile pek çok bitkisel destek etkileşime girerek ilaçların etkilerini istenmeyen şekilde değiştirebilir. Dikkatli olunmalıdır.

 

Bu öneriler dikkate alınarak, gerekiyorsa sağlık profesyonelleri önerisi ile besin destekleri kullanılabilmektedir.

 

Sağlıcakla kalın ...