Bu soruya tarafsız bir gözle bakabilmek için objektif olmaya çalışacağım. Olaya partilerin penceresinden değil vatandaşın, seçmenin penceresinden bakarsak doğru öngörülerde bulunmuş oluruz. Bugün ki konu Ak Parti. Sonra diğer partileri ve adaylarını da değerlendireceğim.

 

17 yıldır AK PARTİ iktidarda, 15 yıldır ise Ak Partili belediyeler yerel yönetimdeler. İktidar ve belediyelerin aynı partide olması hem hükumetin, hem de belediyelerin elini güçlendirdi.

 

Hükumet, belediyelere büyük imkân ve olanaklar sundu. Siyasi iktidarın sunduğu imkanları ise yerel yönetimler de amacına uygun, doğru alanlara yatırdılar. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan';ın belediyecilikten geldiği için yerel yönetimlerin nabzını tutarak onları denetimsiz, kendi hallerine bırakmadı. Bu durum belediye başkanlarını partiye ve halka karşı sorumlu belediyeciliğe yöneltti. Şahinbey Belediye Başkanı Sayın TAHMAZOĞLU bu sorumluluk bilinciyle hareket etti ve başarılı oldu.

 

Başarılı olmasının nedenleri:

 

1-Yürütmenin başında olan başkan yardımcıları ve müdürlerin işin ehli olmalarıdır.

 

2- İhtiyaç duyulan ekonomik kaynağa sahip olması ve kaynak yaratmasıdır.

 

3-Vatandaşa hizmet götürürken siyasi değil tarafsız davranmasıdır.

 

İşte bu ilkelerle hareket eden Sayın TAHMAZOĞLU bakın neler yaptı:

 

-En iyi hizmeti, şehir içinde ve evlerin altlarında bulunan oto tamircileri, boyacıları, kaportacıları şehrin dışına çıkartarak vatandaşa rahat, temiz bir hava almasını sağladı ve de çocuklarımızı tiner, boya kokusundan, çekiç sesinden kurtardı.

 

-Şahinbey ilçemize 650 park yapılmasını sağladı. Bunlar içerisinde Türkiye';de ve Gaziantep';te bir ilk olan ';';Yeşil Vadi Parkı var ki';'; 1 milyon 700 m2 kare. Tahmazoğlu bu kadar yeşil alan yaparak beton yığını olan ilçemizi yeşillendirdi.

 

-165 sosyal tesis yaparak Şahinbey';de yaşayan insanlarımıza çok önemli bir hizmet yaptı.

 

- 2000 bin kişinin üstünde ki engelli vatandaşlarımıza ';';Akülü ve manuel” araçlardan oluşan tekerlekli araç yardımında bulundu. Her yıl devam ediyor bu yardımlar.

 

-İlçemizde yaşayan yaklaşık 8.500';in üzerinde muhtaç insanımıza yemek ve sabahları çorba dağıtıyor.

 

-Sosyal marketlerde her ay düzenli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara ihtiyaç duyduğu her şeyi kişi başına göre belirlenen miktarda, parasız satın alma imkânı sağlanıyor.

 

-Çölyak hastalığı olan ekmeği yiyemiyor. Onun için Şahinbey de çölyak hastası olanlara her ay kendi ekmeklerini yapacak un veriliyor ki bu hakikaten çok önemli. Çünkü her ay düzenli olarak alınması gereken bu un, gücü yetmeyen vatandaşlarımız için çok iyi bir imkân oluyor.

 

-Evinde buzdolabı, çamaşır makinesi, sobası, yatacak kanepesi ve halısı olmayan yoksul vatandaşlar tespit edilerek onlara ihtiyacı olan bu eşyalar veriliyor.

 

-';';Düğün girmeyen ev olur ama cenaze çıkmayan ev olmaz';';  vatandaş cenazelerde daha önceleri parası ile kiraladığı masa ve sandalyeye çok para öderken şimdi belediye olarak cenazesi olan vatandaşa kışın kapalı, yazın açık ihtiyaca göre çadırlar kuruluyor. Masasına, sandalyesine, yetecek yemeğine, çay semaverine, bardağına ve şekerine kadar belediye veriyor.

 

Bunlar gerçekten de sosyal devlet ve sosyal belediyeciliğin vatandaşa hizmetleri. Bu yapılan hizmetleri de vatandaş elbette takdir ediyorlar. İlçemizde ve mahallelerimizde ihtiyaç duyulan her sokak belediyemizce asfaltlanmaktadır. Eğitimde başarılı olan öğrencilerimize bilgisayar, tüm lise ve ortaokul öğrencilerimize spor ayakkabı dağıtıldı. İlkokul öğrencilerimize kırtasiye yardımı yapıldı. Kışın dar gelirli öğrencilere her türlü soğuktan korunmak için giysileri düzenli olarak dağıtılıyor. Tüm kahvehanelere kitap dağıtıldı ve kitaplık yaptırıldı. Mahalle muhtarlarıyla sürekli istişare edilerek dilek ve şikâyetleri dikkate alındı. Bir kültür hizmeti olarak ilimizdeki kültürel ve tarihi özelliği olan mahallelerdeki evler, konaklar ve hamamlar restore edilerek kentimize kültürel ve tarihi hizmetler sunuldu. Her sene 10.000 öğrenciyi Çanakkale';ye götürerek tarih bilincinin canlı tutulması ve unutulmamasını için bütün imkânları seferber etti.

 

Sayın Tahmazoğlu bu kadar hizmeti yaparken bir konuya biraz daha özen gösterir ve vatandaşı mağdur etmeden yaparsa hem kendisi için hem de vatandaş için daha iyi olur diye düşünüyorum. Nedir bu konu? Bazı mahallelerimizde olması gereken kentsel dönüşüm için vatandaşın memnuniyeti mutlaka sağlanmalıdır. Bu hizmetlerle vatandaşı buluşturan Sayın Tahmazoğlu ';nun başarı şansı %90 ';dır. Özellikle dar gelirli, yoksul vatandaş sosyal belediyecilikle her an iç içe yaşıyor. Vatandaş, memnuniyetini her zaman her yerde ifade ediyor ve belediyeyi başka bir partiye teslim etmek gibi hiçbir niyeti yoktur.

 

Eğer AK PARTİ Şahinbey Belediyesi';ni yeniden kazanmak istiyorsa önümüzdeki yerel seçimlerde Sayın Tahmazoğlu';nu yeniden aday gösterir.

 

Bugünlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin';in ismi Ankara adayı olarak anılıyor. Eğer Sayın Fatma Şahin Ankara adayı gösterilirse bence Büyükşehir için en uygun aday Sayın Mehmet Tahmazoğlu, Şahinbey için ise her alanda Tahmazoğlu';na destek olan, siyasetin en alt biriminden gelen ve vatandaşın sevdiği bir isim olan Mehmet Tahmazoğlu';nun başkan yardımcısı Sayın Cuma Güzel olmalı derim.

 

İlerleyen günlerde siyaset arenası netleştikçe bu konuları vatandaşlarla paylaşmaya devam edeceğim.