Geçen öğretim yılının sonun da “İşletme Fakültesini” bitirmiştim.Bu öğretim yılı başın da 20.Eylül.2018 Tarihinde İşletme üzerine mastır olsun niyeti ile beşinci Üniversiteyi bitirmek için Açık Öğretim Fakültesinin ,”İşletme Yönetimi” bölümüne kaydımı yaptırdım.

Bir öğretmen sorumluluğu ile derslere çalışmaya başladım.Hukukun Temel Kavramları dersinden sonraki konumuz ,MUHASEBE Ticari faaliyetlerde bulunan gerçek ve tüzel kişiler , işletmeleri ile ilgili olarak muhasebe tutarlar.

Muhasebe:Karar verici makama sahip yöneticilere ekonomik ve sosyal konular için gereksinim duydukları doğru,güvenilir ve yararlı bilgileri sağlar.Bunu hayata geçirmek için ;kayd etmek,sınıflandırmak ve özetleme işlemleri yapılır. Kayıt Tutmak,işin teknik yönüdür. Analiz etmek ve Yorumlamak işlevleri DENEYİM ve Beceri gerektirir.İşletme Yöneticileri :İşletmelerinin niteliğine göre,muhasebe bilgilerinden yararlanırlar.Bilgi ,kontrol ve ÖNGÖRME işlemleri için kararlar üretirler.Gereken hallerde PROFESYONEL YÖNETİCİLER atarlar. Bu yaklaşım;Spor İşletmeleri için de geçerlidir.Ülkemizde faaliyet göste- ren spor kulüpleri,dernekler masası yönetmenliği ile yönetilmektedir. Buna rağmen, her bir spor kulübü bir işletmedir.Bu gerçekten harekat ederek,kulüplerimizi yöneten Başkanlar ve beraberinde getirdikleri yöneticilerin, yönettikleri kulüplerin özelliğine göre ,kulüplerin muhasebesini yorumlayacak;Deneyim,beceri ve ÖNGÖRÜYE sahip olmaları gerekir. İşte kulüplerimizi yöneten Başkan ve idarecilerimiz üretmez bu kavramlar için pratik çözüm üretmek de zorlamaktadırlar.

Gaziantep de ,Gaziantepsporun’un katledilmesi ile gözlerimiz GAZİŞEHİR Futbol Kulübüne çevrildi.Bu takım ge- çen sene Sayın Adil KONUKOĞLU’NUN , Başkanlığa gelmesi ile zirve yaptı.

Şampiyonluğu kıl payı kaçırdı.Şampiyonluk kaçtı.
Gaziantep şehri doğal bir burukluk yaşadı.Taraftarların moralleri bozuldu.Şampiyonluk ümitleri 2018/2019 sezonuna kaldı.Bu sezon için lige başlarken,Yalçın KOŞUKAVAK ile anlaşıldı.Denizcilikte bir kural vardır. Gemilere,tonajlarına göre kaptan 
görevlendirilir.Yalçın hocamız;Genç ve deneyimsizdi.Taraftarların baskısını kaldıramadı. Gaziantep de ,oynan Osmanlı maçı sonu oldu.Takımın başına Mehmet ALTIPARMAK getirildi. Takım,bundan sonra nasıl bir performans gösterecek bilinmez.Mehmet hocanın elinde sihirli bir değnek yok. OCAK ayına kadar transfer etme şansı yok.Mevcut ile devre arasına kadar 10 maç oynayacak.Hocaya lafımız olamaz.

Kulüp Başkan ve yönetimi Stratejik hatayı;Şampiyonluğu kıl payı kaçıran takımın DAĞITILMASI ile yaptılar.Genel kabul görmüş Muhasebe ilkelerinden olan Gelir Tablosunda ki 2017/2018 döneminin faaliyet sonuçlarını doğru ANALİZ edemediler.İşletmeyi tasviye ettiler.O takım dağıldı. Takım sezona santrforsuz ve yanlış kaptan ile başladı.Sıkıntılar arttı. Sadece ekonomik açıdan güçlü ve saygın olmak;spor kulüplerinin doğru yönetilmesi için yetmiyor.Yöneticilerimiz kendi işletmelerinde kullandıkları muhasebeyi;Yönettikleri spor kulüplerinde de kullanmayı hayata geçirirlerse ,takımlarımız çok daha başarılı olurlar.
Herkese iyi haftalar.