Dünya Kupası Rusyada Başladı.Futbol müsabakalrında doğru kararlar verilebilmesi için FİFA bu Dünya Kupasında VİDEO HAKE Muygulamasına geçti.Bu konuya haftalık köşe yazımda değindim.

Maçı yöneten Hakemler kadar; Kulüpleri yönetenler ve kontrol edenler için de böyle bir mekanizma gelişttirilmesi ;Kulüplerin hayatlarını sürdürebilmesi açısındanson derece önemlidir diye düşünüyorum.

Gaziantep’i TFF Liginde temsil eden GAZİŞEHİR Futbol Kulübü:Süper lige çıkma şansını Erzurumspor ile oynamış olduğu Play Off maçında yakalamıştı.Maçın normal süresi eşitlikle bitti.Uzatma devrelerinde de eşitlik bozulmamıştı.Sonucun alınması gereken bir maç olduğundan seri penaltı atışlarına geçildi.

Bu süreçte rakip iki penaltıyı kaçırdı. Fırsat iki kez Gazişehrin ayağına geldi.Önce TURGAY arkasından da ünlü WEBO penaltıyı atamadılar. Erzurum son penaltıyı attı.Süper lige çıktı.

Gazişehir camiası olarak önümüze gelen,altın tepside sunulan bu fırsatı kaçırdığımız için üzüldük.Hayıflandık.Üzüldüğümüz ilede kaldık.Çünkü gelen fırsatı kullanamadık.Bir daha ki şansımız için bir yıl zaman gerekli.

Penaltı:Futbol oyun kuralları içerisinde ceza alanı içerisinde yapılan mücadele süreci içerisinde 10 kusurlu harekattan birini yapan takımın aleyhine verilen ve nokta atışı olarak yapılan bir karardır.Futbol takımları ve seyircileri genel olarak bu kararı gol olarak görürler.Genelde de bu böyledir.Ancak penaltıyı at- mak için topun başına geçmek;Her Futbolcu için risktir.Tüm Takımın ve izleyicilerin gözleri üzerinizdedir.Bu neden le bu atışı yapmak,sanıldığı kadar kolay değildir.Üzerinizde yoğun bir baskı vardır.

1990 Dünya kupasında BAGİO ,İtalya da gol kralıydı.Almanya ile oynanan final maçında son penaltıyı kaçırdı.İtalya elendi.Almanya ,finale çıktı.
2018 Dünya kupası maçların da Christian Ronaldo: İspanya maçın da penaltıyı attı.Messi:İzlanda maçın da topu havaya dikti.Messi kötü bir futbolcu mu?Asla.Penaltı atışı her zaman gol olmaz.Dünyanın enün
lü sporcusu olsanıza da,penaltıyı atamayabilirsiniz.Bu çok da önemli değildir.
Önemli mesajı NİJERYA TAKIMI verdi.Futbolda önemli olan takım olmaktır.Hırvatistanla yaptıkları maç öncesinde teknik adamları şu açıklamayı yaptı:Biz rakibin gücünü biliyoruz.Genç bir takımız.İyi mü
cadele ediyoruz.Amacımız bu genç takımı 2022’ye hazırlamak ve UEFA sıralamasından geriye düşmemek. İşte ülkemiz futbol kulüp ve yöne- ticilerinin alması gereken mesajlar bunlar olmalıdır.
Bir takımın yönetilmesi:Bir maçın kazanılmasından çok daha öncelik
lidir.Eger takımınızı ,takım olmanın gerekleri doğrultusunda yönetirseniz ki yönetmelisiniz.Başarı mutlaka gelecektir.
Hiçbir başarı tesadüfü değildir.Başa
rının temeli disiplin ve yönetişimdir. Başarı;geçde olsa bunlar ile gelir. Transferde tüm takımlarımıza başarılar diliyorum.Kulüplerimize de bir uyarım var.Teknik direktör patentli transferler;bekleneni vermeyebilir. Herkese iyi haftalar.