Osmanlı İmparatorluğu, Almanya’nın Rusya’ya savaş ilan ettiği 1 Ağustos 1914’ün ertesi günü, Almanya ile bir ittifak anlaşması imzalamıştı. Bu antlaşma, Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın ana gücü oluşturduğu İttifak Devletleri safında savaşa gireceği anlamına gelmekteydi.

İtilaf Devletleri tarafından Akdeniz’de sıkıştırılan Almanya’a ait Goben ve Breslav adındaki gemilerin Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’a gelmesi ve bu gemilere Osmanlı bayrağı çekilerek Yavuz ve Midilli adının verilmesi savaşı başlatan olaylardan biriydi. Yavuz ve Midilli’nin 19 Ekim 1914’te Karadeniz’ açılarak Rusların Odessa, Sivastopol ve Navroski limanlarını bombalayıp İstanbul’a dönmelerinden 5 gün sonra 3 Kasım 1914’te İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı’na girmeye çalışmışlardı. 

Çanakkale Savaşı ile İtilaf Devletleri İstanbul’u alarak, İstanbul ve Çanakkale Boğazları’na egemen olmak, Rusya’ya güvenli bir yardım yolu açmak ve Almanya’nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletleri’ni zayıflatmak istemişlerdi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen ve Gelibolu Yarımadası’nda meydana gelen  Çanakkale Savaşı, bin yıllık tarihimizin her anına damga vuran istiklal ve istikbalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücünün, çok büyük fedakarlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir.

Azmin ve imanın teknolojiye galebe çaldığı tarihte eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin bekası için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüzbinlerce kahramanın eseridir.

Ne yazık ki emperyalist istila ve işgale karşı Çanakkale’de mücadelesi veren Osmanlı ordusu, Alman komutanların yönetiminde gereğinden fazla zayiat vermiştir. Çünkü Alman komutanlar askeri strateji olarak Avrupa’daki İngiliz-Fransız askerlerinin, Almanların karşısından çekilip, Çanakkale’ye gönderilmelerini istiyorlardı. Özellikle Mustafa Kemal’i, yapılacak çıkarma konusunda dinlemeyen ve küçümseyen Çanakkale Orduları Genel Komutanı Mareşal Liman Von Sanders yüzünden binlerce vatan evladını kaybettik.

Bunun için Mehmet Akif Ersoy, Çanakkale’de savaşan kahramanları Bedir’in aslanlarıyla mukayese etmiş, mezar taşı olarak başlarına Kabe’yi layık görmüştür.

“Bir gül bahçesine girercesine” toprağa düşen kınalı kuzular, dünyayı kendilerine hayran bırakan mücadeleleriyle, “Çanakkale Geçilmez” sözünü, daha doğrusu bu sözün gerisindeki inancı ve kararlılığı, tarihe kanlarıyla kazımışlardır.

Orada Filistinli Ahmet Musullu Selahaddin, Sudanlı Muhammed, Tunuslu Ali, Bosnalı Murat, Kırımlı Kemal ve elbette Anadolu’nun, Trakya’nın her şehrinden kahramanlar adlarını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Balkanlardan Kuzey Afrika’ya kadar kökeni, rengi ve meşrebi ne olursa olsun Mehmetçikler, aynı dava uğrunda Çanakkale’de bir araya gelmişler, aynı toprağa kanlarını akıtmışlardır.

Osmanlı İmparatorluğunun son 150 yılında, Gazi Mustafa Kemal’in müthiş öngörüsü ve becerisi ile kazanılmış tek zafer olan Çanakkale’de emperyalist güçlere karşı ülkemizi korumak amacıyla yapılan bu savaşta, millet olmanın ne demek olduğunu tüm dünyaya gösteren kahramanlarımızın ruhları şad olsun.

TBMM tarafından oldukça geç te olsa, 27.06.2002 de kabul edilen, “18 Mart Şehitlerimizi Anma Günü ve Çanakkale Zaferi”nin 103. yıl dönümü her yıl olduğu gibi kutlanırken, bu yıl daha da anlam ve önem kazanmıştır.

“18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi”nin 103. yıl dönümünü yaşadığımız Çanakkale Zaferi’nde, İstiklal Savaşı’nda, Fırat Kalkanı ve El-Bab Operasyonu’nda, Afrin Operasyonu’nda kaybettiğimiz şehitlerimizi ve gazilerimizi bugün bir kez daha hatırlayalım. Dualarımız hep onlarla olsun, mekânları cennet olsun.