Gebelik döneminde anne ve bebek sağlığı için çok önemli bir dönemdir. Hem annenin sağlığı hem de bebeğinizin gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bebeğinizin bedensel ve zihinsel gelişimi bu dönemde oluşup , gelişmektedir.

Anne bu dönemde beslenmesine çok dikkat etmelidir , yeterli ve dengeli beslenmelidir. Her besinden yeterli miktarda tüketmelidir. Ağırlık kazanımına dikkat etmeli yani ne çok fazla kilo alınmalı ne de yetersiz kilo alımı olmalıdır.

Ülkemizde birçok anne adayı gebelik dönemindeki yetersiz beslenme alışkanlıklarından etkilenmektedir. Hamilelikte beslenme sorunlarının başlıca nedenleri bu dönemin önemini yeterince bilmemek, ek takviye alımının gerektiği göz ardı edilmekte, doktorunuzun yazdığı ek takviyeleri anlatıldığı gibi bir süre kullanılmamak . Ek takviyelerinizi zamanında ve düzenli kullanmazsanız ileriki dönemlerde bebeğinizin ve siz değerli annelerin sağlığı da etkilenecektir. Gebelik döneminizde kontrollü bir şekilde kilo alımı ve beslenmenizi kontrol altına alabilmek için diyetisyeniniz ile birlikte kontrollü ilerlemelisiniz .

Gebelik Sürecinde Nasıl Beslenmeliyiz?

Her gün 3 ara ve 3 ana öğün tüketilmelidir. Yemekler az az ve sık sık (3-4 saat arayla) tüketilmelidir.

Her gün yoğurt , peynir gibi süt ürünlerinden yeterli miktarda alınmalıdır.

Her gün 3-4 porsiyon et, tavuk, balık gibi protein kaynakları mutlaka tüketilmelidir.

Beyaz ekmek, beyaz un , pirinç gibi besinler tercih edilmemelidir bunların yerine tam buğday ekmeği, bulgur tüketilebilir.

Kemik sağlığı için güneş ışığından yeterli ve düzenli fayda sağlamaya özen gösterilmelidir.

Her gün 10-12 bardak su tüketilmelidir.

Haftada 1-2 kez bakliyat grubu( kuru fasulye, nohut, kuru börülce, yeşil mercimek, barbunya) ve haftada 1 kez de omega-3 almak için balık tüketin genel olarak ızgara veya fırında tercih edin.

Paketli ürünler katkı ve koruyucu maddeler içerdiği için kesinlikle gebelik boyunca tüketilmemelidir.

Konserve ürünler tercih edilmemelidir.

Çay , kahve ve bitki çayları tüketilmemeli bunların yerine 1 fincan kadar ıhlamur çayı tüketebilirsiniz .

Tatlı, pasta, simit, börek, kek gibi beyaz un ve beyaz şeker içeren besinlerin tüketimi sınırlanmalı ve en aza indirilmelidir.

Şarküteri ürünler salam, sosis, sucuk gibi ürünler kanserojen besinler olduğu için tüketimi sınırlanmalı hatta hiç tüketilmemelidir.

Sakatatlar, kızartmalar, margarin, iç yağı, kuyruk yağı gibi besinler tüketilmemelidir.

Unutmayınız ki bunlar genel öneriler olup sizin için en doğru olan listenize sizin hayatınıza uygun olarak diyetisyeniniz size uygun bir şekilde beslenme planı oluşturacaktır.