Demir eksikliği vücudumuz da yeterli demir bulunmadığında oluşur. Demir vücudumuz için önemli bir mineraldir.  Vücudumuz demiri hemoglobin yapımında kullanır, hemoglobin vücudumuza oksijen taşır ve kırmızı kan hücrelerimizin bir parçasıdır. Demirin yetersizliği durumunda ise kansızlık dediğimiz durum meydana gelir.

Kansızlık yaşamımızın belli dönemlerinde sıklıkla görülür. Çocuklarda, gebe ve emzikli kadınlarda sıklıkla ortaya çıkar.

Demir eksikliğine bağlı oluşan kansızlık durumunda büyüme yavaşlar, zekâ gelişimini olumsuz etkiler ve enfeksiyonlara yakalanma riskini artır. Bu nedenle kansızlık durumunda beslenme önemli rol oynar. Kansızlık tedavisinde doğru seçilmiş bir beslenme modelinin de önemi büyüktür.

Demirden içeriği zengin olan besinler; Et grubundan, Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti, yumurta, kuru baklagiller. Sebze- meyve grubundan; üzüm pekmez, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut gibi kuru meyveler, Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı), Yağlı tohumlardan; badem, fındık, fıstık ve susam.

Vücudumuzda Demir Emilimini Nasıl Artırmalıyız?

Et grubunu tüketirken, C vitamini ile birlikte tüketmeliyiz. Örneğin öğünlerimizde et grubumuzun yanında limonlu yeşilliklerden oluşan karışık bir salata, demir emilimi artırmaktadır.

Yumurtanızı menemen şeklinde; yeşil, kırmızıbiber, domates ve soğanla C vitamini kazandırıldığında, demirin alımını artırmış oluruz.

Ispanak yanına yoğurt ile tüketildiğinde demir emilimi azalmaktadır. Ispanağın yumurta ile pişirilmesi ise biyoyararlılığını artırır.

Kuru baklagil ve tahıllı yemekler; yanında mutlaka bol maydanozlu, marullu, domates ve limonlu salata ile tüketildiğinde, tahıl ve baklagillerin içindeki demir daha fazla emilir.

Tahıl grubu kıyma, parça et ya da tavukla pişirildiğinde demir alımı artmaktadır.

Son olarak ise vücudumuza aldığımız demirin emilimini azaltmamak için;

 Demir eksikliği ileri seviyede olan kişilerin; süt, yoğurt ve ayran gibi kalsiyum içeren gıdaları yemeklerin yanına değil, ara öğünlerde tüketmelidirler. Çünkü kalsiyumun demirin emilimini yavaşlatma özelliği vardır.

Çay, kahve kafein tüketiminizi öğünlerinizden 45dk -1 saat öncesinde ya da sonrasında tüketmelisiniz. Aksi takdirde vücudunuz da demir emilimi engellenecektir.