Demirel’in Unutulmayan Sözleri

Binaenaleyh Şapgamı gaptırmam

Süleyman Demirel denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de fötr şapkasıdır. 1991 seçim kampanyasında bir vatandaş şapkayı almaya çalışır. Şapkayı kurtaran Demirel, "Binaenaleyh Şapgamı gaptırmam" demiştir.

Binaenaleyh Türkiye';nin altı çürüktür.

17 Ağustos deprem sabahı Demirle “Binaenaleyh Türkiye';nin altı çürüktür, Türkiye';nin altı çürüktür diye bırakıp gidecek değiliz, bununla yaşamasını öğreneceğiz.” Demiştir.

GAP’ı Gaptırmam.

05.12.2011 Şanlıurfa’da, 40 yıldan bu yana GAP’a emek veren eski ve yeni kurum çalışanlarına, siyasilere, bürokratlara ve yöneticilere, GAP İdaresi Başkanlığı tarafından plaket verilir.

Plaket verilenlerin arasında Demirel’in olmaması ve davet edilmemesi eleştiri konusu olur.

Bunun üzerine   “GAP';ı Gaptırmam" sözlerini hafızalara kazıyan Süleyman Demirel';in törende unutulması hayal kırıklığına neden olmuştu.

Memlekette petrol vardı da şerbet yapıp biz mi içtik?

Demirel iktidarda olduğu dönemlere zaman zaman Türkiye’nin zengin doğal kaynakları olduğu piyasada benzin ve gaz sıkıntısı olduğu dile getirilir. Bu soruya Demirel’in tarihi cevabı “Memlekette petrol vardı da şerbet yapıp biz mi içtik?”

Elektriğin komünisti olur mu?

Türkiye’nin Bulgaristan’dan elektrik alması eleştiri konusu olunca Demirel “Elektriğin komünisti olur mu? Yazın biz Bulgaristan';dan elektrik alıyoruz. Kışın Bulgaristan bize elektrik veriyor.”

Dün Dündür, Bugün Bugündür.

Demirel’in farklı dönemlerdeki söylemleri arasında ki çelişkiler sorulduğunda “Dün dündür, bugün bugündür.” Sözü siyasete en çok bilinen sözlerindendir.

Yollar Yürümekle Aşınmaz.

Demirel bu sözü, 8 Kasım 1968’de AP Ankara İl Kongresinde sokaklara dökülen halk için söylemiştir. Daha sonra da “kimse beni yanlış çıkarmak için, bakalım yollar yürümekle eskir mi diyerek daha fazla yürümemiştir" diye savunmuştur.

Neresini Sıkacaktım?

Kıbrıs meselesi nedeniyle İngiltere’yle Türkiye’nin arası kötü olduğu 60’lı yıllarında Demirel İngiltere’ye bir ziyaret gerçekleştir. Dönüşte gazeteciler,

-Efendim, neden İngiliz Dış ilişkiler Bakanı’nın elini sıktınız? Diye sorduklarında Demirel’in cevabı

-Neresini sıkacaktım kardeşim.

Binaenaleyh, Ege Bir Göl Değildir.

Demirel Başbakan. Türkiye ile Yunanistan arasında 12 ada konusu, yine sorun teşkil ediyor. Karşılıklı kılıçlar çekilmiştir. Ertesi gün kabine toplantısı uzun saatler sürmüş, dışarıda gazeteciler merakla yapılacak olan açıklamayı bekliyor:

            - Sayın Başbakan, Yunanistan Ege Denizi';nin bir Yunan gölü olduğunu iddia ediyor. Cevabınız ne olacak?

"Ege bir Yunan gölü değildir. Ege bir Türk gölü de değildir. Binaenaleyh, Ege bir göl değildir."

70 Sente Muhtacız.

Türkiye’de 70’lerin sonunda yaşanan ekonomik krize atfen sarf edilmiştir. Demirel, dış ticaret açığındaki artış ve döviz darboğazı olduğu dönemde Japonya Büyükelçiliği’ne maaş ödemesi, 70 sent eksik olduğu için yapılamamıştır. Demirel’in bu sözü uzun süre siyasi muhalifleri ve Kenan Evren tarafından “Türkiye’yi 70 sente muhtaç ettiler.” diye eleştiri konusu yapılmıştır.

Bana Sağcılar Cinayet İşliyor Dedirtemezseniz.

1979’daki Maraş olaylarının ardından “Bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezseniz, devlet cinayet işleyenin yakasına yapışmak zorundadır.” Demiştir.

Altı Kere Gittiysem Yedi Kere de Geldim.

Başbakanken bir programda kendisine "sizi o bulunduğunuz yerden altı defa indirdiler, hala orada nasıl duruyorsunuz?" diye soran gazeteciye verdiği cevap:

- Ben altı kere gittiysem yedi kere geldim.

Beşiktaş';ı Niye Sormuyorsun?

Kendisine Fenerbahçe’yi mi, yoksa Galatasaray’ı mı tuttuğunu soran muhabire cevaben “Beşiktaş';ı niye sormuyorsun?” Diyen Demirel, hiçbir takım taraftarını küstürmemiş olur.

            Kimin Aklına Gelir Patlayacağı?

Kırıkkale’de cephane fabrikası patlamıştır. Neden önlem alınmadığı gazete manşetlerinden inmezken Demirel kendi üslubuyla olayı değerlendirir: 

Kimin aklına gelir patlayacağı?

Kırk Günde Kabak Yetişmez.

1978';de CHP';nin 40 günde öğretmen yetiştirmesine ilişkin yorumudur.

İcabı Varsa Feminizm Fevkalade Bir Şeydir.

Duygu Asena';nın popüler olduğu dönemlerde kendisine feminizme ilişki düşünceleri sorulur.

Demirel: "Bunun icabı vardır veya yoktur bu ayrı bir mesele. İcabı yoksa fuzuli bir şey yapılmış olmaz yine de. İcabı varsa feminizm fevkalade bir şeydir" der.

Biz o... çocuğu muyuz?

Siyasette liderler zaman zaman çeşitli lakaplarla anılmıştır. Ecevit için “Karaoğlan”, “halk çocuğu” yakıştırmasının yaygın olduğu dönemde Demirel’in “Türkeş Türk çocuğu, Ecevit halk çocuğu, Erbakan Müslüman çocuğu, biz o... çocuğu muyuz?” dediği rivayet edilir. (umarım ravilerin yalancısı olmam)

Genelevleri Kapatalım da Halk Bizi mi S…sin.

Doğru mu yoksa yakıştırma mı olduğunu bilmem ama bazı siyasi sözcülerin zaman zaman gündeme getirdiği genelevlerin kapatılması gerektiği meselesinin Demirel’e sorulduğu, Demirel’in “genelevleri kapatalım da halk bizimi s.sin” dediği de aktarılır. 

Özal başbakan Demirel muhalefette olduğu dönemde gazeteciler Demirel’e Türkiye’nin durumunu sorarlar. “Bana Türkiye’nin durumunu bir kelimeyle anlatın derseniz ‘iyidir’ derim. İki kelimeyle anlatın derseniz ‘iyi değildir’ derim.

Demirel özgüveni en yüksek olan liderlerdendir. “Aslana hüviyet sorulmaz demişler. Kimlik taşımam.” Demiştir.

Galibiyetin sahibi çoktur, mağlubiyetin sahibi yoktur. Yenilgi yetimdir.

Demirel muhalefette olduğu dönemlerde iktidarı kendine has üslubuyla eleştirir. “Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz.”

Yağmur yağarken "ben ıslanmam" diyemezseniz.

Özal Cumhurbaşkanı olur. Yerine başbakanlığa Yıldırım Akbulut’u getirir. Yıldırım Akbulut için ne düşünüyorsunuz? diye soran gazeteciye: “Bulut buluttur, bulutun akı da buluttur garası da, binaenaleyh, üzerine gonuşmaya değmez.” Der.

Yazı dizimizin sonuna geldik Cenabı Allah amelince rahmet eylesin.

Allaha emanet olun.

eczerdogan@gmail.com