ERDEMOĞLU HOLDİNG’TEN DEV YATIRIM
Tarih:19.6.2017

Dünya halı devi Erdemoğlu Holding, ülkemizdeki büyük grupların bile tempoyu yavaşlattığı bir dönemde 3.6 milyar dolarlık yatırıma soyunarak bütün dikkatleri üzerine çekti. Erdemoğlu Holding’in heyecanlandıran dev yatırımının açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Sasa Polyester’in kullandığı ana hammadde PTA, MEG ve Polimer üretmek üzere büyük bir yatırım planladıklarını dile getiren İbrahim Erdemoğlu; “Sasa, halka açık bir şirket. O nedenle yatırımla ilgili olarak Kamu Aydınlatma Platformu’na bazı açıklamalar yapmıştık. Şirketimizin ana hammaddesini üretmek üzere planladığımız yatırımın büyüklüğünü 2 milyar dolardan 3.6 milyar dolara, yatırım süresini 6 yıldan 8 yıla çıkarıyoruz.” dedi.

CUMHURBAŞKANINI HEYECANLANDIRAN YATIRIM

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Merinos Halı’nın da Sahibi olan İbrahim Erdemoğlu’ndan bilgi alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3.6 milyar dolarlık yatırıma hazırlanan dev fabrikanın açılışını yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “İhracatın bu yıl 155 milyar doları aşacağının işaretleri var. 2023 hedefleri için koşuyoruz, koşturuyoruz. Bu yılın ilk çeyreğindeki yüzde 5’lik büyüme morallerimizi yükseltti.” dedi. Erdemoğlu Holding’in bu yatırımının da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 2023 hedefleri doğrultusunda fazlasıyla heyecanlandırdığı öğrenildi.

İTHALATA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE FREN

Erdemoğlu Holding, Sasa Polyester’in hammaddesini üretmek üzere planladığı yatırım için, “Proje Bazlı Devlet Yardımı” teşviklerinden yararlanmaya dönük hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni yatırımla 1 milyar dolarlık ithalata önemli ölçüde fren konulması hedefleniyor.

DÖRTYOL’DA 2.9 MİLYON METREKARELİK YATIRIM ARSASI

Erdemoğlu Holding’in Sasa Polyester adına KAP’a yaptığı son açıklama da şöyle;

Hatay Dörtyol’daki TPAO’ya ait 2.9 milyon metrekarelik arazinin satın alma, kiralama veya tahsisi için Ekonomi Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı ile görüşmelerimiz sürüyor.

2019’DA HEDEF 1 MİLYON DOLAR

Üretim merkezi Gaziantep’te bulunan Merinos Halı’yla tanınan Erdemoğlu Holding, Sasa’nın yüzde 51’ini 102 milyon dolara 2015 yılı başında satın aldı. Halka açık olan şirketteki hisse oranı Mayıs 2016’da yüzde 84.8’e çıktı. Böylece Erdemoğlu Holding’in Sasa’ya yatırdığı para 200 milyon dolara yükseldi. Sasa’yı büyütmek üzere 200 milyon dolarlık yatırıma başlayan İbrahim Erdemoğlu, şirketin cirosunun 2019’da 1 milyar dolara ulaşmasını hedefliyor. BİLGE ÜLKE GÜZEL