Başvurun borçtan kurtulun
Tarih:19.6.2017

Gaziantep Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin, 27 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe giren 7020 sayılı yapılandırma kanunu hakkında bilgiler paylaştı.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun 27 Mayıs 2017 tarihli ve 30078 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Tekin, Yeni Yapılandırma Kanunu ile kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı sağlandığını belirterek ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları ve faizleri yerine daha düşük oranlı Yİ-ÜFE değişim oranları dikkate alınarak hesaplanacak tutarların tahsil edileceğini, vergi aslına bağlı cezaların tamamen silineceğini, usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının ise yüzde 50 oranında indirimli tahsil edileceğini belirtti.

PEŞİN ÖDEMELERE KOLAYLIK

Tekin, öte yandan yapılandırmadan faydalanan mükelleflerin borçlarını peşin olarak ödemeyi tercih etmesi halinde, Yİ-ÜFE değişim oranına göre hesaplanacak tutarın yarısından vazgeçilerek mükelleflere ayrıca bir indirim yapılacağını, taksitli ödemeyi tercih eden mükelleflerin ise çok düşük oranlarda hesaplanan katsayılarla 2 ayda bir ödemeli olarak 36 aya varan sürelerde ödenebilme imkânı sağlandığını ifade etti.

KAPSAMLI BİR YAPILANDIRMA

Tekin, “Vatandaşlarımız yeni yapılandırma kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek.  31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu hükümlerinden faydalandırılamayacaktır. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 – 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabileceklerdir. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. Yurt-Kur üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecektir” dedi.

SON GÜN 30 HAZİRAN VE SÜRE UZATIMI YOK 

Vergi Dairesi Başkanı Halil Tekin, Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları gerektiğine dikkat çekerek bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, başvuru süresinde uzamanın söz konusu olmayacağının altını da özellikle çizdi. 

Başvuruların bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabileceğini belirten Tekin, başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edileceğini, yapılandırılan tutarların 2 ayda bir ödenecek şekilde 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebileceğini ve peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerektiğini vurgulayarak. Bu sürede de herhangi bir uzamanın söz konusu olmayacağını da sözlerine ekledi.

 

İLK 2 TAKSİT ZAMANINDA ÖDENMELİ

Tekin, “Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacaktır” dedi.

Tekin, toplumun her kesimine hitap eden ve vergi borçlarının ödenmesinde büyük kolaylık sağlayacak olan bu yeni Yapılandırma Kanununu vatandaşlarımıza anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak ve mükelleflerimizin uygulamada herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı olarak gerekli tüm tedbirlerin alındığını da sözlerine ekledi. 

ÇETİN KARABIYIK