BU PROJE GÜNEYDOĞU BÖLGESİ’NDE BİR İLK OLACAK
Tarih:19.6.2017

Gaziantep İhracatçı Mobilyacılar Birliği Derneği (GİMOB)’un geleneksel hale getirdiği iftar yemeğinin 3’üncüsü gerçekleştirildi. Mobilyacı esnafının bir araya geldiği iftar programın gündemi de Oğuzeli’ne yapılacak Mobilya Kent Projesi oldu.

FAAL ÇALIŞAN 500’ÜN ÜZERİNDE MOBİLYACI ESNAF VAR

Derneklerinin ana amacının mobilyacıların sorunlarını dile getirmek olduğunu söyleyen Gaziantep Mobilya İhracatçılar Derneği Başkanı Ayşe Pınar Tümüklü; “Gaziantepli mobilya üreticileri ile birlikte burada toplandık. Biz bugün Gaziantep mobilyacı esnafını bir arada tutabilmek için etkinlik yaptık. Derneği kurmamızın en büyük nedeni Gaziantep’teki mobilya üreticilerinin sıkıntılarını dile getirmek. En büyük sıkıntımız da üretim alanlarımız, Gaziantep’teki mobilyacılar katlı ve küçük yerlerde çalışıyorlar bu yüzden gelişemiyorlar. Şu anda faal çalışan 500’ün üzerinde mobilyacı esnafı var.” dedi. 

LOJİSTİK OLARAK DA ÇOK İYİ BİR BÖLGEDEYİZ

Ayşe Pınar Tümüklü, “Bu zamana kadar dikkat çekmemişse de bilindiği gibi dünyada mobilya ile halı partner durumda. Halıda Gaziantep dünyada bir marka, biz mobilyacıların bu avantajı çok iyi kullanması gerekiyor. Lojistik olarak da çok iyi bir bölgedeyiz, Gaziantep’in birçok Ortadoğu ülkesine yakınlığı var. Bu avantajları düşününce Gaziantepli mobilya üreticilerinin daha rahat çalışabileceği bir alan oluşturulması gerekiyor. Oğuzeli ilçesinde Mobilya Kent kurulması için büyük bir çaba gösteriyoruz. Yeri belli oldu, imar projeleri yapıldı ve şu anda milli emlakta projenin işlemleri devam ediyor. 1 milyon 300 m2 alana Mobilya Kent kurulacak girişinde AVM ve ARGE merkezinin olduğu bir alan olacak. Bu proje Güneydoğu Bölgesi’nde bir ilk olacak. Gaziantep’ten iyi bir mobilya markasının çıkmasını istiyoruz. İhracatta Türkiye’de 2.5 milyar dolarken Gaziantep bunun 200 milyonunu karşılıyor. Türkiye genelinin yüzde 10’unu biz karşılıyoruz.” sözlerine yer verdi.

ARSASININ TAHSİLİ İÇİN BAKANLIĞA MÜRACAAT ETTİK

Proje hakkında olumlu gelişmelerin olduğunu ifade eden Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç ise, “Buradaki iftarın ana nedeni Oğuzeli’nde kuracağımız Mobilya Kent projesi ile ilgili. Bu proje Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Oğuzeli Belediyesi’nden geçen bir proje. Şu anda arsasının tahsili ile ilgili bakanlığa müracaat etmiş bulunuyoruz. Gelinen aşamada ilerde ne yapabiliriz diye istişare etmek amacıyla mübarek ramazan gününde bir araya geldik. 350 esnafımız ile iftar yapıyoruz.”

BİZİM AMACIMIZ GAZİANTEP’İ MOBİLYADA DA ÖN PLANA ÇIKARMAK

Lojistik Kent’in yanında Mobilya Kent’in de konuşulması gerektiğinin altını çizen Kılıç; “Gaziantep’te mobilya Türkiye’nin birinci sınıfına gelsin istiyoruz. Gaziantep Türkiye’de mobilyasıyla anılan bir kent olsun istiyoruz. Halıyla mobilya birlikte anılmaktadır ama şehrimizde mobilya geri planda kalmaktadır. Bizim amacımız Gaziantep’i mobilyada da ön plana çıkarmak. Bu hem Oğuzeli’ne hem de Gaziantep’e büyük katkılar sağlayacak. Aynı zamanda ülke ekonomisine katma değer katacak büyük bir proje. Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek’in başkanlığında Gaziantep’in Sivil Toplum Örgütleri, Belediyeler ve İşadamları; lojistik köy kurmakla ilgili bir proje konuştular. Bunun yanında Mobilya Kent’in de konuşulması gerekiyor, lojistik taşıma demek. Bir malı üretirseniz taşırsınız.” sözlerini kaydetti.

BİLGE ÜLKE GÜZEL