Hırsızdan not var
Tarih:11.1.2017

Gaziantep’in Şahinbey İlçesinde özellikle bu yıl yaşanan çok sayıda hırsızlığın ardı arkası kesilmiyor. Deyim yerinde ise hırsızlar Şahinbey’in Karataş bölgesini mesken tuttu ve cirit atıyor.

 

Son olarak Karataş’ta bir kafeteryaya giren hırsızlar buradan çıktıktan sonra yan tarafta bulunan bakkal dükkanına ‘Sıra sizde’ yazılı bir not bıraktı.

 

KARATAŞ’TA HIRSIZLAR CİRİT ATIYOR

 

Bölgedeki esnaf ve yaşayanlar son bir aydır hırsızlık olaylarının arttığını belirterek, yetkililerin buna bir an önce çözüm üretmesini istedi. Sadaka kutularının bile çalındığının altını çizen dükkan sahipleri, soygunları engellemek amacıyla daha sıkı güvenlik önlemlerinin alınmasını istiyorlar.

 

CAN VE MAL GÜVENLİĞİMİZ YOK

 

Taylan Doğan: “Karataş’ta bulunan dükkanların yüzde 50’sine girdiler. Bizimde dükkanımıza sabah saat 05.00’e doğru girmişler. Bu olayı bize 5-6 binlik bir zarara mal oldu. Kimsenin bizimle ilgilendiği yok. Meydanda bir tane polis de yok. Can ve mal güvenliğimiz yok. Önceden 5-6 tane devriye arabası gezerdi şuan hiçbiri yok. Sabah saat 6.30 gibi polisi aradım polis 11.30 gibi dükkanıma geldi. Güvenlik alınsa da yetersiz kalıyor. Yakalanan hırsızlar biz daha ifademizi verirken çıkmış oluyorlar. Yaptırım az kalıyor.  Her gece muhakkak hırsızlık vakası oluyor. Hep aynı insanlar hırsızlık yapıyor, isteğimiz bu kişilerin yakalanıp cezalarının verilmesi.”

 

DAHA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ İSTİYORUZ

 

Serap İngeç: “Biz bu paraları alnımızın teri ile kazanıyoruz. Biz burada hırsızlık istemiyoruz. İşyerimizden bilgisayarımızı çaldılar. İçinde bütün hesaplarımız, bilgilerimiz vardı. Matkaplarımız da çalındı. Bizim kapımızı kırarak işyerimize girdikleri gün 10 yere daha girmişler. Yetkililerden daha yoğun güvenlik önlemi istiyoruz.”

 

3 DEFA GİRDİLER

 

Yahya Tunç: “Hırsızlar bizim dükkanımıza 3 defa girdiler. Bir türlü önlem alınmıyor, güvenlik de yok. Emniyet MOBESE çalışmıyor diyor. Bizim çevremizdeki neredeyse bütün dükkanlara girildi. Lütfen bizi bu durumdan kurtarsınlar. Bizim bir arkadaşımızın işyerindeki sadaka kutularını bile çalmışlar”

 

DAHA HIZLI BİR MÜDAHALE YAPILMALI

 

Adnan Karababa:  “Yılbaşı sabahı saat 03.00 gibi benim dükkanıma girmişler. Aradan bir hafta geçmeden bir daha girdiler. Kapıdan ve camları patlatarak girdiler. Yukardaki komşular duymuş ama onlara da tepki göstermişler. Yılbaşından bu yana bölgemizde 20’ye yakın hırsızlık var. Polisler biz ihbarda bulunduktan sonra buraya gelmesi 45 dakikayı buluyor. Biraz daha hızlı bir müdahale yapılmalı.”

 

‘SIRA SİZDE’ NOTU BIRAKMIŞLAR

 

Burak Yavuz: “Hırsızlar özellikle son iki haftadır daha yoğun bir şekilde işyerlerine girmeye başladı. Biz en azından polislerin geceleri burada devriye gezmesini istiyoruz. Gece doğru düzgün uyku uyuyamıyoruz. Sürekli tetikteyiz. Biz polisi arıyoruz gelmeleri en erken yarım saati buluyor. Şuan elimiz kolumuz bağlı oturuyoruz, yardım istiyoruz. Geçen gün bitişiğimizdeki işyerine giren hırsızlar giderken bizim dükkanın kapısının altından kağıda ‘Sıra sizde’ diye yazıp gülümseme işareti yapmışlar. Bunu yapan kişilerin aynı kişiler olduğunu düşünüyoruz.”

 

Bilge Ülke Güzel