fk
Tahmazoğlu rehberliğinde müze gezisi
Tarih:30.9.2014

Yakın bir tarihte açılacak olan İslam Bilim Tarihi Müzesi ziyaretçilerini ağırladı.

2.Uluslararası  Şirehanı  Yiyecek ve İçecek Festivali için Gaziantep’te bulunan  ulusal ve yerel medya kuruluşları,Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu  ve ünlü lezzet ustası Tahir Tekin Öztan’ın da katılımıyla  yakında açılışı gerçekleşecek olan İslam Bilim Tarih Müzesi’ni  gezdi. Ulusal ve yerel medya kuruluşlarının ilgisini çeken müzeyi yakından inceleyen misafirler, asırlar önce  icat edilen bu eserlerin  ve bilim tarihine katkılarının interaktif anlatımlarla sergilenmesinin  gerek Türkiye ve gerekse Gaziantep için tanıtıcı bir işlevinin olacağını belirttiler. Müzede sergilenen buluşları yakından inceleyen misafirler,bol bol fotoğraf çektirip müzedeki  eserlerin içeriği ile ilgili bilgi aldılar.

Müze ziyareti esnasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan  Tahmazoğlu:’’ Şahinbey Belediyemizin yanında 150 yıllık kolej  binamız vardı. Bu tarihi binayı nasıl değerlendireceğimizi düşünüyorduk. Aklımıza İslam bilim adamlarının tarihte; tıp, fizik, astronomi, coğrafya, kimya, harita ve denizcilik alanında yapmış olduğu buluşlarla ilgili çalışmaların burada sergilenmesi, buranın müzeye dönüştürülmesi  fikri  geldi. 2 yıllık bir çalışmanın ardından müzemiz şu an hazır durumda. Türk ve İslam alimlerinin çalışmalarının sergilendiği bu müzeyi  uluslararası alanda ve Türkiye’de tanıtmak istiyoruz.’’

Müzenin; halkımıza özellikle de öğrencilerimize birçok  fayda sağlayacağını dile getiren Tahmazoğlu açıklamasının devamında: “İlk olarak bu müze öğrencilerimizin özgüvenini sağlayacak. Ben de çalıştığım zaman bu alanlarda veya başka alanlarda yeni buluşlar yapabilirim diyecek. İkincisi de İslam bilim adamlarının bilime, tekniğe yapmış olduğu katkılar çok bilinmiyor. Burada sergilediğimiz 107 adet eser ile İslam bilim adamlarının bilime ne kadar katkı sağladıklarını da bire bir gösterme imkanı bulacağız. Bu açıdan müzemiz gerçekten çok önemli.” ifadelerine yer verdi.

Yakın tarihte açılması beklenen İslam Bilim Tarihi Müzesi, içerisinde bulundurduğu eserlerle bölge halkına ve bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere bilim-teknik tarihindeki İslam alimlerinin icatları ve bilim tarihine katkılarının yanı sıra astronomi, coğrafya, kimya, fiziki harita ve tıp bilimlerinin İslam dünyasındaki gelişimini tarihi yapı atmosferinde, dinamik ve yenilikçi müze anlayışıyla sergileniyor.

2012 yılında başlayan çalışmalarla yapının İslam Bilim Tarihi Müzesi olarak işlevlendirilmesi kararlaştırılmış olup 1.katta tıp, kimya, fizik-2.katta astronomi, harita, denizcilik bölümleri, toplamda 103 eser bulunuyor. Bu eserlerin 3 tanesi (Güneş Saati, Karanlık Oda, Halkalı Küre) açık alanda sergileniyor. Kimya bölümünde koku ünitesi, astronomi bölümünde yıldızların mesafesinin hesaplanması, harita bölümünde eski haritalarla günümüz haritalarından hareketle oluşturulan elektronik interaktif uygulamalar yer alıyor. Ayrıca,bodrum giriş katında ise grup girişleri, kütüphane, bilgisayar odası, sunum ve bilgilendirme alanları bulunmaktadır.