Kasaplardan mini eylem
Tarih:11.9.2019

Gaziantep'te et halindeki kasaplar besicilerin kendilerine küçükbaş hayvan vermediği için kesim yapmakta zorlandıklarını ve et satamadıkları için dün 2 saat boyunca kepenk kapatarak eylem yaptı.

 

KESECEK HAYVAN BULMAKTA ZORLANIYORUZ

 

Küçükbaş hayvan üreticisinin yetiştirmiş olduğu hayvanı iç piyasaya değil de ihracata gönderdiğini ve bu yüzden iç piyasada hayvan bulmakta zorlandıklarını belirten kasaplar, yetkililerin bu duruma bir an önce çözüm bulmasını istedi. Et haline at almak için gelen vatandaşlar kasapların dolaplarında ve çengellerinde et olmadığını görünce şaşkınlığını gizleyemediler. 

 

ET HALİNDEKİ KASAPLAR NE DEDİ? 

 

İHRACATA GÜNDE 2 BİN KOYUN GİDİYOR
 

Şahin Nohut: “2 saatlik eylem yaptık. Sonra tekrar açtık. Pazara ihracatçı girdi. Koyun yok. İhracatçı girdiği gibi koyun azalmaya başladı. Koyunlar azalınca fiyatlar yükselmeye başladı. Biz burada fiyatları arttıramıyoruz. Artırsak da millete yazık. Etin fiyatı 100 liraya kadar çıkacak. Yetkililerin bize yardım etmesini istiyoruz. Koyunun kilosu 21 ile 22 TL arası. Bayramdan öce 18 bin 600’e koyun alıyorduk. Şu an 3 bin 500 fazlasını alıyoruz. İhracata günde 2 bin koyun gidiyor.”
 

CANLI HAYVANLARIMIZ NEDEN KATAR’A ÜRDÜN’E GİDİYOR?
 

Saadettin Özyağcı: “Cumhurbaşkanı diyor ki 'itiraf ediyorum et fiyatlarını düşüremiyorum.' Maden böyle söyleniyor neden Katar’a Ürdün’e bizim canlı hayvanlarımız gidiyor? Az olan şey değerli olur. Böylece fiyat yükselir. Fiyat yükselince hem halkımız hem esnaf mağdur oluyor. İhracatın bir an önce durdurulması gerekiyor. Burada binlerce insan yemek istiyor. Canlı hayvan satıcıları bu işten memnunlar. Mağdur olanlar sadece kasaplar ve halkımız.”
 

BU İHRACATIN DURDURULMASINI İSTİYORUZ
 

Murat İyibiçer : “Biz ithal edip geri ihracat yapacak durumda değiliz. Batının ne olduğu belli olmayan hayvanları buraya neden geliyor? Kendi koyunlarımızı başkasına peşkeş çekiyoruz. Bu ihracatın durdurulmasını istiyoruz. Kurban bayramından önce başladı. Katar, Lübnan’a gidiyor. Bu her tarafa sıçrayacak.”
 

ET FİYATLARI YÜZDE 10 ZAMLANDI
 

İbrahim Durdu: “Dükkanların hepsi boş. Müşterilerimize anlatamıyoruz. Ne alacağımı alıyorum ne de satabiliyorum. Biz koyunlarımızı bulamıyoruz. Hepimiz reziliz. Bu ihracat durdurulsun esnaf rahatlasın. Bir hafta önce 20 liraydı bugün 22 lira oldu. Gelecek hafta 25 olur. Et bulamadığımız için satamıyoruz." 
 

KASAP BİZE 60 GÜNDE PARAYI ZOR ÖDÜYORDU
 

Hasan Ayyıldız: “Ben et üreticisiyim. Kasap bize 60 günde parayı zor ödüyordu. İhracat da15 günde verdiği için biz malımızı mecburen ihracata verdik. Kasabın keseceği koyun yok. Olan da vermiyor. Çünkü parasını ihracatta iki haftada alıyor. 20 gün geçti ben hala paramı alamadım. Bundan sonrada ihracata vermeyi düşünüyorum. Arpanın kilosunu pahalıya oluyoruz. Biz de kasaplar kadar mağduruz."

 

İHRACAT BİTTİKTEN SONRA KİME SATACAKLAR
 

Nedim Aykılınç: “İhracat bittikten sonra kime satacaklar. Bize getirecekler. Sadece bir ay ihracat yapıyorlar 11 ay biz alıyoruz. Biz vergimizi veriyoruz. Sürekli denetleniyoruz.”

 

ÇETİN KARABIYIK