Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Gaziantep’te
Tarih:11.9.2019
 
 
MALKOÇ VALİ GÜLÜ ZİYARET ETTİ
 
Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, Gaziantep programına Valisi Davut Gül’ü ziyaret ederek başladı. Gaziantep Valisi Davut Gül'ü makamında ziyaret eden Malkoç, gazetecilere yaptığı açıklamada, halkla devlet arasındaki memnuniyet ve memnuniyetsizlikleri yerinde görmeye çalıştıklarını dile getirdi.
 
DEVLETLE HALK ARASINDAKİ DOSTLUK KÖPRÜSÜYÜZ
 
Kamu denetçiliğinin halkla devlet arasındaki dostluk köprüsü olduğuna işaret eden Malkoç, aradaki zorluk ve sıkıntıları çözmek için kurulan anayasal kurum olarak vatandaşların idareyle herhangi bir sorunu, sıkıntısı ve şikayeti olduğunda mağduriyeti gidermeyi amaçladıklarına dikkati çekti.
 
EN GEÇ 6 AY İÇERİSİNDE ÇÖZÜM ARIYORUZ
 
Malkoç, vatandaşlara "Mahkemeye gitmeyin, bize gelin" diye seslenerek şöyle konuştu:
"Çünkü Kamu Denetçiliği Kurumu devlet millet kaynaşması için kurulmuştur. Biz başvuruları çok kolay alıyoruz. Mahkemelerdeki gibi detaylara gömülmüyoruz çünkü yasamız öyle. Biz başvuruculardan dava dilekçesi gibi harç parası, pul parası gibi şeyler almıyoruz. Bize yapılan başvurularla ilgili hemen ilgili muhatap kurumu arayarak dostane çözümü arıyoruz. Bir diğer özelliğimiz ise başvurudan sonra en geç 6 ay içerisinde çözüm arıyoruz. Vatandaşın adaletle ilgili beklentisi ucuz, hızlı ve kolay olmasıdır. Aşağı yukarı biz de bunu temin eden bir kurumuz."
 
GAZİANTEP UFKU VE YÜREĞİ GENİŞ BİR ŞEHİRDİR
 
Gaziantep'in ticaretten eğitime kadar birçok alanda önemli bir şehir olduğunu ve kadirşinas özelliğini de Suriyeliler konusunda gösterdiğini anlatan Malkoç, "Suriye iç savaşından sonra Türkiye'ye gelen, anne babası ölen insanlara kucak açan bir şehirdir. Gaziantep ufku ve yüreği geniş bir şehirdir. Bu anlamda da Türkiye'nin öncü illerinden biridir. Bu anlamda Gaziantep'teki vatandaşlarımızın memnuniyeti ve sıkıntılarını ziyaretlerimiz sırasında tespit edeceğiz." ifadelerini kullandı.
 
GÜL: KENT VE ÜLKE İÇİN FAYDALI OLACAK
 
Vali Davut Gül de Malkoç ve çalışma arkadaşlarının 2 gün boyunca Gaziantep'te temaslarda bulunacağını belirterek yapılacak çalışmaların kent ve ülke için faydalı olacağını kaydetti.
Gaziantep Valisi Davut Gül ise ziyaretten memnun olduğunu ifade ederek, "İnanıyoruz ki bu kentte yapılan çalışmalar hem Gaziantep için, hem de ülkemiz için faydalı olacaktır. 2 gün boyunca sivil toplum kuruluşları ve çeşitli kuruluşlar ile bir araya gelecekler" diye konuştu.
Malkoç ve Gül, açıklamalarının ardından birbirlerine hediyeler takdim etti.