Ankara ve Bursa'yı solladık
Tarih:11.7.2019

 

İlk 500’de 24 firma ile yer alan Gaziantep böylece Türkiye’nin ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu arasında 57 firma ile yer aldı ve İstanbul, İzmir ve Kocaeli’nin ardından Türkiye'nin 4'üncü büyüğü oldu. Gaziantep'in Ankara ve Bursa'yı da sollayarak listede 4. sırada yer alması büyük memnuniyet yarattı.

 

 

2 ŞİRKET İSMİNİN AÇIKLANMASINI İSTEMEDİ

 

Açıklanan listede bulunan 2 şirket isminin açıklanmasını istemedi. Bu listeye ilk defa giren ya da ilk 500 listesinden düşen firma sayısının 6 olduğu görülürken, listede 14 firma yükselişe geçti.

 

SANKO HOLDİNG’İN 3 ŞİRKETİ LİSTEDE

 

Sanko Holding’in bünyesinde bulunan MST İş ve Tarım Makineleri, Bartın Çimento ve Sanko Rüzgar Enerjisi olmak üzere 3 şirketi İkinci 500 Büyük Sanayi kuruluşu arasında yer aldı.

 

KAYYUM TARAFINDAN YÖNETİLEN 2 FİRMADA LİSTEDE YER ALDI

 

Listede kayyum tarafından yönetilen 2 şirket olduğu görüldü. Hasırcı Tekstil listede 433. sıradan 397. sıraya yükselme başarısı gösterirken, Işık Ahşap 99. sıradan 453. sıraya düştü.

 

KOÇER: “YÜZDE 18'LİK CİRO ARTIŞI SAĞLANDI"

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, “Gaziantepli sanayi firmalarımızı kutluyorum. Gaziantep, ilk 500’de firma sayısını korudu. Bir yıl öncesine göre firma sayımız aynı. Toplamda da yüzde 18’lik bir ciro artışı sağlandı. Bu tabi ki bizim için önemli. İller sıralamasına da baktığımızda Gaziantep ikinci 500’de en çok firma barındıran 4. şehir pozisyonda. Gaziantep, üretimi ile ihracatı ile yarattığı istihdam ile Türkiye ekonomisine katkı koymaya devam ediyor. İnşallah ekonomideki iyileşme süreci ile birlikte daha da iyi bir noktaya gelecektir. Dileğimiz önümüzdeki yıllarda gerek Türkiye birinci 500, gerek ikinci 500’de firma sayılarımızın artmasıdır. Bunu için çaba ve gayret ediyoruz. Sürece katkı koyan bütün sanayicileri yürekten kutuluyoruz. Gaziantep bir KOBİ şehri. Girişimci insanların odluğu bir şehir. Türkiye ekonomisinde söz sahibi olma noktasında bu tür açıklanan listelerde yer alması bizim için çok anlamlı” dedi.

 

ÜNVERDİ: “FİRMA SAYIMIZI DAHA DA ARTIRACAĞIZ”

 

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018 Araştırması’nda listeye girme başarısı gösteren Gaziantepli 33 firmayı kutlayarak, başarılarının devamını diledi. İkinci 500’deki firma sayısına göre Gaziantep’in iller bazında 4. sırada yer aldığına dikkat çeken Adnan Ünverdi, “154 firma ile İstanbul, 41 firma ile Ege Bölgesi, 38 firma ile Kocaeli’nin ardından şehrimiz 33 firma ile 4. sırada yer alarak ikinci 500’de büyük bir başarıya imza atmıştır” diye konuştu. Gaziantep’ten listeye giren sanayi kuruluşlarının toplam üretimden satışlarının 7 milyar 888 milyon TL olduğunu kaydeden Ünverdi, 2017 yılına göre üretimden satış tutarının 2018 yılında yüzde 18,4 oranında arttığını dile getirdi. Ünverdi, ikinci 500’deki firmaların toplam üretimden satışlarının yüzde 5,7’lik kısmını Gaziantepli firmaların gerçekleştirdiğini söyledi. İSO İlk 500’de Gaziantep’ten 24 firmanın yer aldığını anımsatan Ünverdi, İSO İkinci 500 ile birlikte İlk 1000'de Gaziantep'ten toplam 57 firmanın yer aldığının altını çizdi. Gaziantep’in her koşulda üreten, çalışan ve ihracat yapan bir kent olmayı sürdürdüğüne vurgu yapan Adnan Ünverdi, “Geçtiğimiz yıl yaşanan dövizdeki dalgalanma ve kurdaki artışa rağmen bu başarının elde edilmesi şehrimizin sanayi üretimindeki gücünü bir kez daha gösterdi. Gaziantepli sanayiciler olarak bu zamana kadar her türlü olumsuz durumda çalışmayı ve üretimi sürdürdük. Bundan sonra da aynı anlayışla üretime, ihracata ve ülkemizin büyümesine katkı sunmaya devam edeceğiz. Kentimizin orta ve yüksek teknolojiye geçiş sürecini hızlandırmak için atmış olduğumuz projelerle inşallah ilk 1000’de yer alan firma sayımızı daha da artıracağız” şeklinde konuştu.

 

GAZİANTEPLİ 57 FİRMA EN BÜYÜKLER ARASINDA

 

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, Gaziantepli firmaların başarısıyla her zaman gurur duyduklarını ifade edip, listede yer alan firmaları ve tüm çalışanlarını kutlayarak, özverili çalışmalarıyla Türkiye ve Gaziantep ekonomisine yaptıkları katkı için teşekkür etti.

 

Gaziantep’i parlak bir geleceğin beklediğini de aktaran Yıldırım, “Gaziantep iş insanları bugünkü konumuna ilmek ilmek işleyerek geldi. Birçok sektörde üreten, ürettiğini dünyanın her noktasına satan Gaziantepli hemşehrilerimiz bu başarılarıyla bizleri her zaman gururlandırıyor. Açıklanan rakamlara baktığımızda ilk 1000 sanayi kuruluşu arasında yer alan 57 firmamızla Türkiye’nin en büyük 4’üncü kenti konumundayız. Önümüzdeki yıllarda bu sayıların arttığını ve şehir olarak çok daha iyi konumlara geldiğimizi göreceğiz. Buna inancımız tam” dedi.

 

YILDIRIM: “DURMAK BİLMEKSİZİN ÇALIŞMAYA DEVAM”

 

GTO olarak Gaziantepli iş insanlarının her zaman yanında olduklarını dile getiren Yıldırım açıklamalarına şöyle devam etti: “Hayata geçirdiğimiz projeler ve yürüttüğümüz faaliyetlerle Gaziantepli tüccarlarımızı, sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı bir adım ileri taşımaya çalışıyoruz. Hedeflerimizden birisi de e-ticaret ve e-ihracat potansiyelimiz doğru yöneterek çağın gerektirdiği yeniliklere uyum sağlamak ve Gaziantep’in e-ticaret/e-ihracat pastasındaki payını yükseltmek. Bugün de bilindiği üzere n11.com ile iş birliği anlaşması imzaladık, ardından “KOBİ’ler İçin E-Ticaret ve E-İhracat Fırsatları” toplantısı gerçekleştirdik. Attığımız bu adımlar umut ediyorum ki ilerleyen süreçte meyvesini verecek, gün geçtikçe büyüyen ticaret hacmimizle, ihracat rakamlarımızla daha fazla firmamız bu listelerde yer alacak. Durmak bilmeksizin çalışmaya, üretmeye, istihdam sağlamaya devam eden iş insanlarımız ve ticaret erbaplarımızın başarılarının devamını diliyoruz. Gaziantep olarak ülke ekonomisinin lokomotif kenti olmaya ve başarılarla anılmaya devam edeceğiz.”

 

GAZİANTEP VE İŞ DÜNYASINA MORAL VEREN BAŞARI

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018 Araştırmasında Gaziantepli firmaların ağırlıklı yer almasının Gaziantep sanayicilerine önemli bir moral verdiğini ifade ederek ilk 1000 büyük sanayi kuruluşu arasında 57 Gaziantepli firmanın yer alması özverili ve yüksek performanslı çalışmaların sonucu olduğunu sözlerine ekleyerek listeye giren firmaları kutladı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından gerçekleştirilen, “Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018 Araştırması” ile ilgili yayınlanan listenin Gaziantepli firmalar tarafından gurur duyulacak bir tablo oluşturduğunu ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci “Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018 Araştırma sonuçlarında 24 firmamız ilk 500’e girenken bugün açıklanan ikinci 500 firma arasına Gaziantep’ten 33 firma girmiş ve sanayicilerimiz adına önemli bir gurur tablosu oluşturulmuştur. Büyük özveriler içerisinde çalışmalarını yürüterek üretimden istihdama kadar ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan Gaziantepli sanayicilerimizi yürekten kutluyorum. Ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor, bu sürecin daha hızlı ve kolay atlatılabilmesi için güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmamız, bunun içinde her zamankinden daha fazla çalışmamız, sorunlarımıza acil çözümler üreterek rotamızı en fazla üreten, en fazla istihdam sağlayan, en fazla ihracat gerçekleştirenlerle aynı yöne çevirmemiz gerekmektedir. Bu bağlamda en büyük ilk bin sanayi kuruluşu arasında Gaziantep’ten toplam 57 firma yer alarak ortaya konan yüksek performansın gurur tablosu haline döşünü sağlamışlardır. Bütün firmalarımızı, yönetim kurulu başkanlarını ve başarıya ortak imza atan çalışanlarını yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

 

KAPLAN SANAYİCİLERİ KUTLADI

 

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan İstanbul Sanayi Odası tarafından yayınlanan İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu- 2018 listesine giren Gaziantepli firmaları kutladı. İSO ikinci 500 sıralamasına Gaziantep’ten 7’si halı firması olmak üzere toplam 33 firma yer aldı.

 

LİSTEDE 7 HALI FİRMASI VAR

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO), sanayi kuruluşlarının 2018 yılı verileri üzerinden yaptığı “İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu- 2018” araştırmasının sonuçlarına göre Gaziantep’ten İSO ikinci 500’de toplam 33 firma listeye girdi. Türkiye Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan sosyal medya üzerinden yayınladığı kutlama mesajında sıralamaya giren firmalar arasında 7 halı firmasının bulunmasının da memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu- 2018” araştırması sonuçlarında da Gaziantep’ten 24 firma listeye girmişti.

 

MEHMET İSKENDER KARACA