Ayakkabıcılar ayaklandı!
Tarih:10.7.2019
 
 
Gaziantep Kunduracılar Odası yönetici ve üyeleri, yanlış bir uygulama ile esnafı iflas noktasına getiren Şahinbey Belediyesi’ni protesto etti, oda binasının önüne siyah bayrak asıldı. Oda Başkanı Mehmet Emin İnce, “Yapılan iş esnafı bitirme noktasına getirdi” dedi.
 
SAĞLIK BİR SONUÇ ALAMADIK
 
Gaziantep Kunduracılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, belediyenin ücretsiz ayakkabı dağıtmasına karşı olmadıklarını, ancak ayakkabıların Gaziantep’ten alınmamasına karşı olduklarını belirterek, “Gaziantep Ayakkabıcılar Odası olarak Gaziantep Esnaf Odalar Birliği, Gaziantep Ticaret Odası ve Gaziantep Sanayi Odası ile birlikte Şahinbey Belediye başkanımızla birçok kez temas kurmaya çalıştık. Fakat sağlıklı bir sonuç alamadık. Bu dağıtılan ayakkabıların Gaziantep esnafından alınması, Gaziantep’te üretilmesi, Gaziantep toptancısının, perakendecisinin, imalatçısının bundan el birliği ile en iyi şekilde bir fayda sağlaması oda olarak bizim en büyük temennimiz” dedi.
 
TAHMAZOĞLU DUYARLI OLMALI
 
Başkan İnce, şöyle devam etti: “Bunu başaracak olan Şahinbey belediyemiz. Belediyemizin yapmış olduğu hizmetleri takdirle karşılıyoruz. Gençlere spor ayakkabısı vermesi çok güzel fakat bunu bir süzgeçten geçirirse en azından o işle uğraşan esnafımız zarar görmez. Ayakkabıları ihtiyaç sahiplerine, başarılı öğrencilere, şehit çocuklarına dağıtılmış olsa bunda bir sıkıntımız yok. Böyle bir durumda oda olarak 10 bin çift ayakkabı vermeye hazırız. Fakat bir genelleme yapılmadan tüm karnesini getiren ortaokul, lise öğrencilerine bu ayakkabıların dağıtılması yoğun bir haksızlığa sebep olmakta. Bizler zor şartlar altında geçimimizi sağlamaya çalışan, kiramızı ödemeye çalışan küçük esnafız. Biz bu konuyu ilgili kişilere ilettik. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’nun bu konuda gerekli duyarlılığı göstermesini acil bir şekilde bekliyoruz.
 
ESNAFIMIZ KİRASINI ÖDEMEKTE ZORLANIYOR
 
Gaziantep Ayakkabıcılar Odası olarak hayır adı altında dağıtılan ayakkabılardan Gaziantep ayakkabı perakendecileri, ayakkabı toptancıları, ayakkabı imalatçıları olarak yaşadığımız mağduriyetin bir an önce giderilmesi için ayakkabı dağıtımına dur diyoruz. Buna bir an önce yetkililerin müdahale edip esnafın şu zor şartlarda yaşamış olduğu sıkıntılardan kurtulması noktasında yardımcı olmasını temenni ediyoruz. Perakende sektöründeki arkadaşlarımız büyük bir sıkıntı yaşamaktalar. İnsanlar kiralarını ödemekte, evlerindeki eşlerine para bırakmakta zorluk çekiyor. Bunu gidermek için alışverişlerin devam etmesi gerekiyor.”
 
ESNAF İŞ YAPAMAZ HALE GELDİ
 
Perakendeci esnafın şu anda iş yapamadığını da vurgulayan Başkan Mehmet Emin İnce, “Belediyeden ayak numarasına uygun olmayan ayakkabıyı alanlar benim esnafımın yanına gidip başka bir numara ile değiştirmesini istiyor veya almış olduğu spor ayakkabıyı kundura, yürüyüş ayakkabısıyla değiştirmek için ya da ayakkabıyı satıp parasını isteyenlerin olduğuna şahit oluyoruz. Öğrenciler tarafından ikinci bir ayakkabı almak için fotokopi firmalarına gidip sahte karne yaptırarak veya okuluna gidip karnemi kaybettim diyerek yeniden karnesini alarak ikinci bir ayakkabı almak için dağıtım merkezlerine gittiklerini duyuyoruz. Bizim beklentimiz şudur; eğer bu ayakkabı dağıtılacaksa belediye buna bir alışveriş kartı verebilir. O kart ile öğrenci istediği mağazadan, istediği ayakkabıyı istediği şartlarda alabilir. O öğrenciye hiçbir esnaf 10 liralık ayakkabıya 50 lira demez. Kartla birlikte belediyeye giden esnafımızda vermiş olduğu ayakkabının bedelini tahsil eder” şeklinde açıklamada bulundu.
 
İHALE ŞARTLARI YENİDEN BELİRLENMELİ
 
Şahinbey Belediyesinin ayakkabı ihalesi için hazırladığı şartnameye uygun Gaziantep’te çok az ayakkabı firması bulunduğunu da kaydeden İnce, ihale şartlarının Gaziantepli üretici ve satıcıların da dikkate alınarak yeniden belirlenmesi gerektiğini vurguladı. İnce, “Geçen yıl yine ayakkabı dağıtımı ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile oda yönetimi olarak görüştüklerini hatırlatan İnce, “Geçen yıl ayakkabı ihalesi öncesinde belediye başkanımıza ulaşmakta zorluk yaşadık. Kendisine ihaleden sonra ulaştığımızda ‘İş bitti ürünler depoya geldi. Dağıtıma başlıyoruz’ demişti. Bizde başkandan ricada bulunarak ayakkabı dağıtımını bayramdan sonra yapılması konusunda ricada bulunmuştuk. Kendisi bizi kırmayarak dağıtımı bayramdan sonra yapmıştı. Bu yıl için yapılacak olan ihale ile ilgilide kendisiyle görüşmüştük. İhale şartlarını birlikte inceleyelim demişti. Fakat Gaziantep’te o ihale şartlarına uyacak 6 tane firma çıkmaz. O şartlara uyacak hiç firmamız yok. Ulusal bir ayakkabı markamız Gaziantep’te bulunmuyor” dedi.
 
MELEKOĞLU: BU ŞEHRİN ÜRETİCİLERİ KORUNMALI
 
Gaziantep Ticaret Odası Ayakkabı, Terlik, Deri, Plastik Ürünleri İmalat ve Ticareti Meslek Komitesi üyesi Ömer Faruk Melekoğlu, “Fakir olan kişilere ayakkabı dağıtılması çok güzel bir duygu ama üzücü olan bu paranın Gaziantep’te dönmediği, bu şehirde üretilen veya bu şehirdeki satılan mağazalardan alınmaması bizleri mağdur etmektedir” dedi.  
 
TEKİN: “BU ÇARKIN İÇERİSİNDE EZİLDİK”
 
Ayakkabıcı esnaflarından Cebrail Tekin ise, “Son bir yıldır bu çarkın içerisinde ezildik ve tamamen bitme noktasına geldik. Bu ücretsiz dağıtılan ayakkabılarda cabası oluyor. Biz sorunlarımızı ayakkabıcılar sitesine gelen milletvekillerimizin tamamına ilettik ancak hepsi de bu konuya duyarsız kaldılar” dedi.
 
HABER MERKEZİ