Suriyelilerden işbirliği çağrısı
Tarih:19.6.2019

SİAD üyesi Suriye kökenli işadamları çoğunlukla gıda, ayakkabı ve giyim gibi sektörlerde faaliyet gösteriyor. SİAD üyesi işadamlarına ait Gaziantep merkezli 130 şirket, başta Arap ülkeleri olmak üzere, Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu’ya kadar onlarca ülkeye ihracat yapıyor. Suriyeli İş Adamları Derneği (SİAD) Gaziantep Ofis Müdürü Abdulhamit Fattouh, Suriyeli işadamlarının faaliyetlerini, yaşadıkları sorunları ve hedeflerini anlattı. Fattouh, Gaziantep Ticaret Odası’na sağladığı kolaylıklardan dolayı teşekkür ederken, yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

 

BANKALAR ZORLUK ÇIKARIYOR  

 

“Biz bazı zorluklar yaşıyoruz. İşadamları için çalışma izinleri çok geç veriliyor. Bu yüzden Ticaret Odası ve Valilikle bir çare bulması için çok konuştuk. Umarız ilerleyen günlerde bu konu ile ilgili bir netice alabiliriz. Türkiye’de bankalar bizlere çok zorluk yaşatıyor. Özellikle para transferlerinde çok sıkıntılar yaşıyoruz. İrtibatta olduğumuz Türkiye dışında da fabrikalar var. Çok gidip geliyoruz. Yolculuk yaparken zorluk yaşıyoruz. Resmi belgeleri dışarı çıkarmak zor oluyor. Bizim bazı çalışan elemanlarımız da zorluk yaşadı. Onlar için oturma izini problemi oluyor.”

 

BURADA HUZUR BULUYORUZ

 

SİAD Yönetim Kurulu Üyesi Abdulghafour Salih Asfour da, özellikle Türk işadamları ile işbirliği yapmak istediklerine dikkat çekti. Asfour, “Suriyeli iş adamı olarak ilk hedefimiz, Türk iş adamalarıyla ortak projeler gerçekleştirmek istiyoruz. Sanayi ve ticarette el ele birlik ve beraberlik istiyoruz. Bu ülkede huzur buluyoruz. Bizim işlerimiz güzel gidiyor. Girişimcilik projelerimiz var. Projelerimizi yapmaya da devam edeceğiz. Yeni girişimcileri bekliyoruz. Arap ülkeleri ve Türkiye arasında bağlantılar kurmak istiyoruz. Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. Bizlere çok kolaylık gösterdiler” diye konuştu.

 

ORTAK PROJELER ÜRETELİM

 

Gaziantep Ticaret Odası’nın Suriyeli iş adamlarına yönelik olarak 2016 yılında odada kurmuş olduğu ‘Suriyeli Masası’ ile ilgili görüşlerini aktaran Abdulghafour Salih Asfour, şunları söyledi: “Gaziantep Ticaret Odası bizlere çok anlayış gösterdi. Ticaret konusunda yardım etti. Bizler kurmuş oldukları o masada sayesinde Türk sanayicilerle görüştük.  Oda ile girişimcilik konusunda aynı şeyleri düşünüyoruz. Öğrendiğimiz kadarıyla GTO Brezilya’da düzenlenen Dünya Odalar Yarışması’nda En Sıra Dışı Projeler kapsamında bu proje ile dünya birincisi olmuş. Kendilerini tebrik ediyoruz. Bizlere böyle bir hizmet sunan oda başkanı ve yönetimine teşekkürü bir borç biliyoruz.”

 

GAZİANTEP’E 

TEŞEKKÜR EDERİZ

 

Asfour, Türklerden beklentilerini de şöyle anlattı: “Biz tek bir şey istiyoruz. Türk Milleti, Suriye Milleti’ni tek kişi olarak görmesinler. Bizim içimizde tüccar, sanayici, okumuş, okumamış insanlar var. Biz bir ülke olarak geldik. Bütün çeşitler gelmiş iyisi de var kötüsü var. Gaziantep’e çok teşekkür ederiz. Burada çok Suriyeli var. Gaziantep hepsini kaldırıyor. Herkese saygı gösteriyor. Bizlere zarar vermediler. Ben Suriye dışında ilk ülke olarak Türkiye ve Gaziantep ile çalıştım. Bundan dolayı da çok mutluyum.”

ÇETİN KARABIYIK