Tek kaynak kitap
Tarih:24.5.2019

 

GENÇ ARKADAŞLARIMIZLA BULUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

 

15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen imza gününde genç okuyucuları ile buluşmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Sönmezler, “Gaziantep’te güzel bir etkinlik devam ediyor. Biz de kitap fuarı kapsamında Kültür A.Ş’de yayımlanan ‘Gaziantep’te Suyun Öyküsü’ kitabının imza gününde genç arkadaşlarımıza kitaplarımızı imzalıyoruz. Gaziantep’te su çok önemli. Zaten Gaziantep’in adı sudan geliyor, Ayıntab parlak pınar anlamında. Biz de Gaziantep’te suya dair hikayeleri, yaşanmışlıkları ve projeleri kitap haline getirdik. Ciddi bir çalışmanın neticesinde ortaya çıktı. Bu çerçevede genç arkadaşlarımızla buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

 

GAZİANTEP’TEKİ SUYUN TARİHİ ÇOK ÖNEMLİ

 

Suyun Gaziantep tarihinde önemli bir yerinin olduğunu kaydeden Sönmezler, “Suya dair projelerde çalışınca bir süre sonra yaşadığımız olaylar bir şekilde yazmaya yönlendiriyor. Ben de aldığım küçük notları birleştirerek suyun öyküsünü yazmaya karar verdim. Yılların birikimi ve Gaziantep’teki suyun tarihi çok önemliydi. Şu an dünya projesi olan Düzbağ İçme Suyu Projesi’ni kitabın içine girdirerek hem Gaziantep’te yaşayan insanların hem de Gaziantep’te suyun varlığını, önemini, geçmişten günümüze suya dair projeleri kitap içine alarak farkındalık oluşturmak istedik. Şu ana kadar Gaziantep tarihinde kayıt altına alınmış, suya dair bilgelerinin toparlandığı tek kaynak kitap.

 

EN ÖNEMLİ MİRAS

 

İmza törenimize gelen genç arkadaşlarımız gerçekten çok güzel sorular yönetiyorlar. Onlar sorunca ben de çok mutlu oluyorum. Gaziantep su konusunda farklı bir şehir. Bu kadar farklı bir şehirken gelecek nesle bırakabileceğimiz en önemli mirasın kaliteli su olması gerekiyor. Su kaynaklarımızın korunması, doğru projelerin yapılması çok önemli. Dünya’da da suyun önemi birkaç kat arttı” ifadesini kullandı.

ÇETİN KARABIYIK