Skandal açıklama!
Tarih:21.5.2019

Şahinbey Belediyesi, yememiş içmemiş, iş bulamadığı için kendini yakan vatandaşın sabıka kaydını, ne kadar hapis yattığını, çocuğu olup olmadığını, nasıl bir evde oturduğunu, babasının ne kadar emekli maaşı aldığını, kardeşlerini ve köyde ne kadar tarlası olduğunu araştırmış.

BABASININ EMEKLİ MAAŞINDAN SİZE NE!

CHP’li Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Uğur Kalkan, Şahinbey Belediyesi’nin bu açıklamasının ailenin üzüntüsünü daha da artırdığını belirterek, “Babasının 2 bin lira olan emekli maaşı veya aile durumu sizi neden ilgilendiriyor” diyerek tepki gösterdi.

İŞTE O ÇOK TARTIŞILAN AÇIKLAMA

İşsiz gencin belediye bahçesinde kendini yakarak hayatına son vermesi Türkiye’nin gündemine otururken, Şahinbey Belediyesi konu ile ilgili bir açıklama yaptı. İşte Şahinbey Belediyesi’nin o çok tartışılan açıklaması:

“Bugün yerel bir gazetede çıkan ve belediye önünde kendisini yakan vatandaşımız hakkındaki üzüntü verici olayla ilgili aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur.

ASIL DERDİ, SABIKASINI SİLDİRMEKMİŞ

08.05.2019 tarihinde saat 09.00 saatlerinde Eyub Dal ismindeki vatandaş Şahinbey belediyemize gelerek, sabıka kaydının silinmesi ve iş konusunda yardımcı olunmasını istemiştir. Söz konusu eylemde bulunan vatandaşımızın 11 yıl cezaevinde kaldığı, 26 ay zorunlu kamu hizmetinde çalıştığı ve sabıka kaydı bulunduğuna rastlanmış olup asıl sorunun ise iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir

Her gün belediyemize iş başvuruları yapılmakta olup vatandaşlarımız bu konuda yetkili olan İŞKUR’a yönlendirmektedir. Aynı gün saat 12.30 sularında aynı vatandaş belediye bahçesinde üzerine yanıcı madde dökmek suretiyle kendisini yakmış ve duruma özel güvenlikler anında müdahale ederek, birkaç saniye içerisinde vatandaşımızı söndürmüştür. Olay yerine hemen ambulans çağırmak suretiyle vatandaşımızın hastaneye sevki sağlanmış, ancak maalesef birkaç gün sonra vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

BABASININ EMEKLİ MAAŞI VARMIŞ

Sosyal yardım ekiplerimiz vatandaşımızın ailesini hem taziye ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı ziyaret etmiş olup, yapılan inceleme neticesinde merhum Eyub Dal’ın evli olup çocuğunun olmadığı, anne babasının sağ olduğu, anne babasının üzerine kayıtlı üç katlı evi olduğu, evlerinin üst katında kendilerinin, orta katında kiracılarının ikamet ettiği, giriş kattaki 2 dükkanda da kiracılarının olduğu, babasının 2000 TL emekli maaşı olup ayrıca üzerine kayıtlı 4 dönüm zeytin tarlalarının bulunduğu anlaşılmıştır. Belediyemiz hakkında ulusal ve yerel basında çıkan ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesine konu eylemin belediyemiz tarafından verilen vaatlerin gerçekleştirilmemesi nedeniyle meydana geldiği şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

BELEDİYENİN İŞİ BUNLARI ARAŞTIRMAK MI?

Şahinbey Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Uğur Kalkan ise olayla ilgili dikkat çeken bir noktayı açıkladı. Kalkan açıklamasında, “Şahinbey Belediyesi tarafından açıklama üzüntümüzü daha da arttırdı. Şahinbey Belediyesi yememiş, içmemiş ailenin gelirini araştırmış” dedi.

Kalkan açıklamasında şöyle dedi: “Öncelikle Şahinbey Belediyesi önünde kendisini yakan vatandaşımıza Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Şahinbey Belediyesi tarafından açıklama üzüntümüzü daha da arttırdı. Şahinbey Belediyesi yememiş, içmemiş ailenin gelirini araştırmış. Öyle bir insan sarrafı olmuşlar ki gelen kişinin işten daha çok sabıka kaydı sildirmek için geldiğini gözlerinden anlamışlar. Sosyal yardım ekipleri ailenin o acısı için de gidip ailenin kaç katlı evi olduğunu, babanın maaşını araştırmışlar. Farz edin ki durumları çok iyi aşırı zenginler iş istemek suç mu, sabıka kaydı sildirmek için olsa bile alın teri ile para kazanmak suç mu? Hem üç katlı evlerinin olması, kiracılarının olması suç mu? Hem size ne ailenin sosyal durumundan. Keşke bunları araştırmak yerine rahmetlinin neden bu yolu tercih ettiğini araştırsaydınız da belki bu eğilimde olan bir kaç kişinin hayatının kurtulmasına vesile olurdunuz.”

ÇETİN KARABIYIK