Farkında mısınız ? Gaziantep’te güzel şeyler oluyor
Tarih:15.5.2019

 

SPOR SEFERBERLİĞİ

 

Gaziantep’te gerçekleştirilen spor seferberliği spor kulüpleri federasyonlarının da dikkatini çekti. Spor kulüplerinin oluşturduğu federasyonların yöneticileri, sporda büyük bir atılım gerçekleştirmeye hazırlanan Gaziantep’i yakın takibe aldı.

 

730 SPOR KULUBÜ KURULDU

 

Spor Şehri Gaziantep Projesi ile ildeki ilk ve orta dereceli okullarda okuyan tüm öğrenciler sporla buluşuyor. Bu amaçla Gaziantep’teki 730 okulda spor kulübü kuruldu. Öğrencilerin yeteneklerinin de keşfedilmesini sağlayacak proje ile 624 bin öğrenci spor yapma imkanı bulacak.

 

GAZİANTEP’İN BAŞARISI

 

Başarılı bulunan bu proje Gençlik Spor Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda 27 madde halinde raporlaştırılarak Türkiye’de farklı illerde uygulanması doğrultusunda harekete geçildi. Badminton, Voleybol, Basketbol, futbol, tekvando, güreş, curling, atletizm, jimnastik, tenis, hentbol gibi birçok spor dalını faaliyete geçiren Vali Davut Gül ve ekibi şimdiden elde ettiği başarıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yanı sıra bazı spor federasyonlarının da ilgisini çekti.

 

TÜM İHTİYAÇLAR GİDERİLİYOR

 

Spor Şehri Gaziantep Projesi ile sadece kent merkezindeki okullar değil en ücra köylerdeki okullar da sporla tanışacak. Projeye her türlü desteği veren ve çalışmaları yakından takip eden Vali Davut Gül, sporun öğrencilerin hayatında vazgeçilmez bir yer edinmesini hedefliyor. Okul müdürleri ile sürekli irtibat halinde olan Vali Gül ve ekibi, okulların her türlü spor malzemesi ihtiyacının karşılanmasına büyük önem veriyor.

 

İSTEKLER ANINDA YERİNE GETİRİLİYOR

 

Okul müdürleri ve bünyesinde bulundurdukları beden eğitimi öğretmenlerinin talepleri doğrultusunda hareket eden Valilik bünyesindeki kurulan ekip spor malzemesi eksikliğini anında gideriyor.

 

4 İLDE PİLOT UYGULAMA

 

Gaziantep’te başlatılan ve şu ana kadar önemli bir noktaya gelinen ‘Spor Şehri Gaziantep projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da dikkatini çekti. Kısa zamanda farklı spor kategorilerinde öğrencilerin spor ile iç içe olmasını sağlayan bu proje gelecek nesillerin spor konusunda daha bilinçli yetişmesini sağlamak amacıyla Türkiye’de farklı illerde de uygulanması için harekete geçildi. Bakanlık Gaziantep’ten esinlendiği ve 27 madde haline getirilen projeyi 4 farklı ilde uygulamaya geçirdi.

 

İLERLEYEN SÜREÇTE 

NE OLACAK?

 

Bu proje ile ilerleyen zamanlarda her okulun öğrencilerinin en çok yetenekli olduğu alanda da branşlaşması amaçlanıyor. Kategorisine göre öğrencilerin en çok yoğunlukta yaptığı ve başarılı olduğu spor dalı o okulun branşlaştığı spor dalı olması şimdiden hedefleniyor.

 

FEDERASYON BAŞKANLARI GAZİANTEP’E GELİYOR

 

Gaziantep’te 730 okulun farklı spor dallarında kulüpleşmeye gitmesinin ardından spor federasyonu başkanlarını da iştahlandırdı. Önceden Gaziantep’e uzun zaman aralıklarıyla gelen federasyon başkanları bu projenin amacına ulaştığını görmesinin ardından Gaziantep’e gelerek proje koordinatörleri ile temasa geçip kendi spor dallarının yaygınlaşması ve sporcular yetiştirilmesi adına da özel isteklerde bulundukları da bildirildi.  Projenin amacına ulaşması ise Gaziantep Valisi Davut Gül ve İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’yi oldukça memnun ettiği belirtildi.

ALİ BUDAK