Minik ressamlardan 100. yıl dokunuşu
Tarih:15.5.2019

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı münasebetiyle Gönüllü Hizmet Vakfı İnal Aydınoğlu İlkokulu öğretmenleri Zeynep Pektaş ve Belgin Ataş’ın öncülüğünde Ressam Esat Yağmur’un çizimi ve 100 öğrencinin dokunuşu ile yağlı boya Atatürk portresi çizildi.

 

100 ÖĞRENCİNİN DOKUNUŞU İLE BİR TABLO HAZIRLADILAR

 

Okul Müdürü Mehmet Şakir Uludağ, çalışmayı destekleyerek öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti. Uludağ, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı, Milli Mücadele’nin başlangıç yılı. Öğretmenlerimiz okul bahçemizde 100 öğrencinin dokunuşu ile bir tablo hazırladılar. Öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz de bir dokunuşla güzel şeylerin ortaya çıktığını gördü. Bu tarz etkinler her okulda yapılmalı. Her okulda bu öğretmenlerimizin olması gerek” dedi.

 

ÇOCUK ÖĞRENMEYE BİRİNCİ SINIFTA BAŞLAR

 

Bu tarz etkinliklerde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Ressam Esat Yağmur, “Bu tür etkinlikler çok hoşuma gidiyor. Özellikle ilkokullarda çocukların resim yapmasını çok istiyorum. Milli Eğitim Bakanlığımıza sesleniyorum.  Devlet okullarında resim ve müzik öğretmeni olsun. Çocuk öğrenmeye birinci sınıfta başlar. Çocuklarımız fırça tutmasını halen bilmiyor. İleri ki yıllarda zorlanıyorlar. Bu çalışma yaklaşık 3 hafta sürdü. Çocuklar çok mutlu oldular. Onlar mutlu olunca bende mutlu oldum” ifadesini kullandı.

 

ÖĞRENCİLER ÇOK HEYECANLANDI

 

Sınıf öğretmeni Belgin Ataş ise yine kendisi gibi sınıf öğretmeni olan Zeynep Pektaş ile birlikte böyle bir çalışmayla farkındalık oluşturmak istediklerini vurguladı. Ataş, “Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılı olması nedeniyle 100 öğrencinin dokunuşla ve ressam Esat Yağmur’un önderliğinde böyle bir çalışmayla farkındalık oluşturmak istedik. Öğrencilerimiz çok keyif aldı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı programında okulumuzun duvarına asılmak üzere okul müdürümüze takdim edeceğiz. Çalışma milli birlik duygusunun güçlendirilmesi, resim yeteneklerinin ön plana çıkartılabilmesi, sorumluluk bilincinin verilmesi adına öğrencilerimizi çok heyecanlandırdı” dedi. Portrenin 19 Mayıs’ta düzenlenecek törenle okula hediye edileceği ve okulun girişine asılacağı öğrenildi. 

ÇETİN KARABIYIK