Okullara yeni tatil düzenlemesi
Tarih:15.5.2019

 

OKULLARA YENİ TATİL DÜZENİ

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ara tatillerden yeni bir yapılanmanın söz konusu olduğunu belirtti. Bakan Selçuk, 13 haftalık yaz tatilinin iki haftasının nisan ve kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak planlandığını açıklarken ‘18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak. 6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek.’ dedi.

 

11 HAFTALIK YAZ TATİLİ

 

Milli Eğitim Bakanlığının yeni çalışma takvimine göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bir hafta öne çekilerek 9 Eylül 2019’da başlatılacak, 19 Haziran 2020’de sona erecek ve 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

 

BU TARZ SİSTEMİ SAVUNUYORUZ

 

Kararı olumlu karşılayan Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez, “Geçmiş dönemden beri biz de aralıklı tatil dönemlerini savunuyoruz. Avrupa’da, büyüyen, gelişen ülkelerde yıl içerisinde sadece yaz ve sömestra dayalı değil farklı zaman dilimlerinde çocukların yorulduğu, bıktığı, usandığı, verimin azaldığı dönemlerde kısa kısa tatiller oluyordu. Çok uzun bir yaz tatilindense bu şekilde bu tatil düzenlemesi gelişmiş ülkelerde uygulanıyor. Biz de geçmişten beri bu tarz sistemi savunuyoruz. Doğru bir karardır, olumludur” dedi.

 

TATİLLER 

ZAMAN ZAMAN İYİ GELİYOR

 

Tatillerin iyi geldiğini söyleyen Ersönmez uygulaman doğru bir planlama ile yapılması gerektiğini söylerken, “Hem öğrenciler hem öğretmenler açısından baktığımızda çocukların yorulduğu, ilginin azaldığı bir dönem oluyor. Bu tatiller zaman zaman iyi geliyor. Tabi sürekli bir tatil modu değil de düzenli programlı bir tatil pedagojik açısından baktığımızda eğitime denk düşen bir planlama olarak görebiliriz” ifadesini kullandı.

 

MEVSİMLİK VERİMLİKLERİ GÖRMEK GEREKİYOR

 

Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez mevsimlik verimliliklere de de dikkat çekti. Ersönmez açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Genel anlamda faydalı ama yerellere baktığımızda il il değişiyor. Mevsimlik verimlikleri görmek gerekiyor. Karasal iklimin olduğu Gaziantep’te yazın çok sıcak. Verim de doğal olarak düşüyor. Çok büyük bir dezavantaj değil ama mevsimine göre düzenleme planlaması çok önemli. Her tarafı aynı düzenlerseniz sıkıntı yaratabilir” dedi.

 

DEĞİŞİKLİĞİ BASIN ARACILIĞIYLA ÖĞRENDİK

 

Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gök, “Bu tür köklü değişiklikler yapılırken her şeyden önce paydaşlarla mutlaka istişare edilmesi gerekir. Biz sendika olarak bu değişikliği basın yoluyla öğrendik. Bu sistemin örnekleri Avrupa’da var. Öğrenciler açısından olumlu yansıyabilir. Bunu da bütün Türkiye’de aynı anda yapmaktansa keşke pilot bölge seçilip uygulanıp faydalı olup olmayacağı görülmüş olsaydı. Bu değişiklikler yapılırken biz öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının kazanılmış haklarına herhangi bir zarar gelecek uygulamaya dönüşmemesi lazım. Ya da onlara ek bir yük getirecek uygulamaya dönüşmemesi lazım. Bizim için en önemli konu bu bizim için. Ne olacağı belli değil. Bu arada öğretmenler ne olacak? Değişikliğin koşulları biraz daha belirginleştiğinde konuşmak ve yorum yapmak daha doğru olacaktır. Ben olumlu yansımaları olabileceğini düşünüyorum. Öğrencilerde kasım ya da nisan aylarına doğru yorgunluk oluşabilir. Bu yorgunluğu atacak 1 haftalık tatil gibi algılıyoruz. Önce uygulamayı bir görelim. Bakanlık bununla ilgili mutlaka bir çalışma yapmıştır diye düşünüyorum” dedi. MEHMET İSKENDER KARACA